1,5 - roczne dziecko - co może jeść? Propozycje do menu

Dieta małego dziecka18-miesięczny maluch z pewnością nie zaspokoi swojego głodu samym mlekiem. W tym wieku dietę dziecka należy już dość mocno urozmaicić. Dzięki temu zapewnimy mu zdrowy i odpowiedni rozwój. Co zatem może jeść półtoraroczne dziecko? Oto kilka przykładów produktów, które z pewnością powinien zjeść maluch po ukończeniu pierwszego roku życia.

W żywieniu półtorarocznego malucha należy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej ilości posiłków. Tych powinno być w ciągu całego dnia od czterech do sześciu. Najlepiej oczywiście, by codziennie odbywały się one mniej więcej o tej samej porze. Unikamy tego, by dziecko najadało się nadmiernie przed snem - nie sprzyja to odpowiedniemu trawieniu, a na dodatek rozwija próchnicę. Dbamy o to, by serwowane maluchowi posiłki wyglądały apetycznie - w tym wieku bowiem dzieci bywają niezwykle grymaśne i należy dodatkowo zachęcać je do jedzenia.

Śniadanie

Śniadanie zalicza się do głównych posiłków w ciągu dnia. Podstawowym elementem porannego menu powinno być oczywiście mleko lub wszelkie dania oparte na tym napoju (np. kaszka). Nie bójmy się dawać (w granicach rozsądku) produktów wysokokalorycznych - dzięki nim dziecko będzie miało siłę na energiczne poznawanie otaczającej go rzeczywistości. Śniadanie dla 1,5-rocznego dziecka powinno zawierać również pieczywo posmarowane masłem z nałożoną na kromkę wędliną lub plasterkiem sera. Warto urozmaicić posiłek niewielkim jogurtem, herbatą lub ciepłym kakao. Nie zaszkodzi również kawałek owocu lub warzywa.

Dieta małego dziecka

II śniadanie

Drugie śniadanie powinno być zdecydowanie mniej obfite od pierwszego. Lada moment nadejdzie przecież pora drzemki oraz obiad. Co zatem podać dziecku do jedzenia w tym przypadku? Idealnie sprawdzi się do serek homogenizowany lub jogurcik. Dobrym pomysłem wydają się być również banan lub niewielka kromka chleba z twarożkiem.

Obiad

Obiad do posiłek, w którym mamy najwięcej możliwości do popisu. Tak jak w przypadku dorosłych, najlepiej, by składał się z dwóch dań. Na pierwsze zaleca się pełnowartościową zupę jarską. Może być ona bardzo delikatnie doprawiona i lekko zabielona śmietanką. Drugie danie stanowić mogą potłuczone ziemniaki, ryż, chude mięso (np. słabo doprawiony kurczak lub ryba) i przede wszystkim warzywa. Tych ostatnich powinno być w diecie półtorarocznego malucha najwięcej. A co z deserem? Unikajmy słodyczy, zamiast tego lepiej dać świeży owoc.

Dieta małego dziecka

Podwieczorek

Posiłek podobny do drugiego śniadania. Powinien lekko zniwelować głód rezolutnego malca. Doskonałym pomysłem mogą być naleśniki, przecier z jabłek, tarta marchew lub kisiel. Świetnie sprawdzi się również budyń lub kromka ciemnego pieczywa z miodem.

Kolacja

Na pewno powinna ona być mniej kaloryczna od śniadania. Dzięki temu nasz 18-miesięczny maluch będzie miał spokojniejszy sen. Warto pod wieczór ugotować coś na parze - chude mięso lub warzywa. Dobrze sprawdzą się również dania mleczne. Unikajmy szybkich przekąsek, które naszpikowane są chemicznymi dodatkami oraz pustymi kaloriami.

Autor: www.babyboom.pl.

Komentarze