Atopowe zapalenie skóry - co musisz o nim wiedzieć?

Atopowe zapalenie skóryAtopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, której objawy w okresie zaostrzenia bywają bardzo dokuczliwe. Nie do końca znane są przyczyny zapalenia skóry typu atopowego, a i jego leczenie bywa problematyczne. Żyjąc z tą chorobą, podstawą jest nauczenie się odpowiedniej pielęgnacji skóry, co zredukuje dokuczliwy świąd, pieczenie i podrażnienia. Wybierając produkty do pielęgnacji skóry z AZS, najlepiej postawić na przebadany asortyment o sprawdzonym działaniu.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to choroba przewlekła dotykająca wielu ludzi. Jest to schorzenie zapalne i nawrotowe, dla którego charakterystyczne są okresy zaostrzeń i remisji. Choroba zazwyczaj objawia się już we wczesnym dzieciństwie. U osób zmagających się z AZS na powierzchni skóry występuje niekompletny płaszcz hydrolipidowy, a ponadto komórki naskórka są rozmieszczone nieco inaczej niż u osób zdrowych (nie przylegają do siebie, przez co substancje drażniące, które przyczyniają się do stanów zapalnych, mogą łatwiej przenikać przez skórę).

Przyczyny zapalenia skóry typu atopowego

AZS jest schorzeniem przewlekłym o nie do końca wyjaśnionej patogenezie, jednak zwraca się uwagę na czynniki genetyczne, środowiskowe i autoimmunologiczne, które mogą mieć tu znaczenie. Niektórzy naukowcy uważają, że AZS może mieć podłoże genetyczne, jednak dziedziczenie dotyczy raczej skłonności do atopii. Oznacza to, że schorzenie może, ale nie musi wystąpić u danej osoby, a to, czy faktycznie się pojawi, miałoby wiązać się z czynnikami dodatkowymi. Do atopowego zapalenia skóry może przyczyniać się osłabienie układu immunologicznego, ekspozycja na alergeny, podrażnienie promieniowaniem UV lub chemikaliami, a nawet infekcje bakteryjne, permanentny stres, nieodpowiednia dieta czy infekcje. Niektórzy naukowcy uważają, że do występowania AZS może prowadzić nadmierna dbałość o higienę dziecka, co przyczynia się do uszkodzenia naturalnej bariery skóry. Jednak bez względu na to, jak powstaje AZS, ważne jest, by wiedzieć, w jaki sposób żyć z tą chorobą.

Najczęstsze objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj objawia się zaczerwienieniem, dokuczliwym świądem i łuszczeniem, a nawet pieczeniem. Zdarza się, że na powierzchni skóry z AZS tworzą się pęcherze, ogniska rumieniowe, krwawiące pęknięcia skóry, czerwone grudki i strupy, a mocno przesuszona skóra skłonna jest do podrażnień. U niektórych choroba przyczynia się wręcz do pojawiania się miejscowych obrzęków. Często dochodzi tu do błędnego koła - w związku z uporczywym świądem skóry pacjenci często nie mogą opanować drapania, a to znów bywa przyczyną poważnych uszkodzeń podatnego na podrażnienia naskórka, nasilając jego stan zapalny.

Pielęgnacja skóry z AZS

Najczęstsze objawy AZS wiążą się z suchością skóry i jej podatnością na podrażnienia, a także świądem, pieczeniem i łuszczeniem. By łagodzić dokuczliwe dolegliwości związane z chorobą, należy skupić się przede wszystkim na właściwej pielęgnacji. Pomocne mogą być w tym przypadku preparaty dostępne w aptece bez recepty. Przede wszystkim sucha skóra z AZS wymaga intensywnego nawilżania i zabezpieczenia przed utratą wody. Bardzo ważne są dobrej jakości emolienty, które powinno się stosować nieprzerwanie - nawet w okresach remisji choroby. Są one dostępne w różnych postaciach - mogą to być emulsje, żele, roztwory micelarne, maści, kremy czy olejki. Nawilżający krem do skóry atopowej to niekiedy wręcz konieczność, by chronić się przed następstwami choroby. Pomocne może być również natłuszczanie z zastosowaniem specjalnej maści na atopowe zapalenie skóry. Nawilżanie i natłuszczanie skóry powinno wejść pacjentowi w nawyk i ważna jest tu regularność stosowania produktów - może to być konieczne nawet kilka razy dziennie.

Jednocześnie należy unikać kosmetyków o drażniącym czy uczulającym składzie, kontaktu z ostrymi detergentami, używania drażniących ręczników czy obcisłych ubrań, a dodatkowo warto zwrócić uwagę na jakość swojej diety, narażenie się na stres itd.

Kremy i maści na atopowe zapalenie skóry - jakie wybrać?

Wybór produktów do AZS jest coraz większy, dzięki czemu łatwiej o codzienną pielęgnację i przeciwdziałanie dokuczliwym objawom choroby. Można wybierać spośród olejków, płynów i emulsji do kąpieli, a także różnego rodzaju balsamów, mleczek, żeli, kremów i maści, które są dostosowane do potrzeb skóry atopowej i zapewnią jej łagodną pielęgnację, redukując objawy schorzenia.

Maści i kremy na atopowe zapalenie skóry mają za zadanie głównie głęboko nawilżyć skórę z AZS, a dodatkowo lekko ją natłuszczać. Niekiedy wzbogacane są o składniki antybakteryjne normalizujące mikroflorę skóry czy też łagodzące podrażnienia i świąd. W dobrych produktach można znaleźć emolienty, które przyczynią się do odbudowania płaszcza lipidowego skóry, a jednocześnie będą zapobiegać utracie wody przez naskórek, redukując problem jego nadmiernego przesuszania i chroniąc przed zliszajowaceniem skóry. Apteczne produkty na AZS mogą wykazywać również działanie zmiękczające na zrogowaciały naskórek.

Leczenie AZS - co warto wiedzieć?

Preparaty stosowane przy AZS mają za zadanie łagodzić dolegliwości towarzyszące chorobie, dogłębnie nawilżać skórę i chronić ją przed podrażnieniami. Samo leczenie atopowego zapalenia skóry jest długotrwałe i wymaga od pacjenta systematyczności oraz cierpliwości. Jeśli ogniska AZS są duże, a ich objawy bardzo nasilone, lekarz może zalecić stosowanie leków wydawanych na receptę. Stawia się między innymi na podawane miejscowo glikokortykosteroidy lub inhibitory kalcyneuryny, a jeśli jest to zasadne, terapię łączy się z antybiotykami, lekami przeciwwirusowymi lub lekami grzybobójczymi. Niekiedy konieczne jest wdrożenie terapii doustnej. Czasem konieczne są również leki przeciwhistaminowe, które łagodzą świąd, a ponadto wspomagająco stosuje się fototerapię. Niestety nie u każdego pacjenta dochodzi do całkowitego ustąpienia dolegliwości, a dodatkowo choroba ma charakter nawrotowy, stąd tak ważne jest poszerzanie wiedzy o pielęgnacji skóry atopowej i łagodzeniu dokuczliwych objawów choroby, by móc z nią normalnie żyć.

Komentarze