Ból gardła a planowany zabieg - czy ból gardła będzie stanowił przeszkodę?

Planowany zabieg a ból gardłaPojawił się ból gardła, a planowany zabieg tuż tuż? Sprawdź, czy infekcja gardła jest przeciwwskazaniem do zabiegu!

Ból gardła a narkoza

Ból gardła bardzo często stanowi przeciwwskazanie do wykonania zabiegu, przede wszystkim ze względu na narkozę. Zalecenia do operacji ze znieczuleniem ogólnym mówią jasno, że pacjent musi być zdrowy, a co więcej, przynajmniej przez dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem nie powinien przyjmować żadnych antybiotyków. Wszelkie infekcje gardła i nosa są kłopotliwe z punktu widzenia anestezjologii z kilku powodów. Po pierwsze, mogą wpłynąć na przebieg znieczulenia. Po drugie, mogą wywołać problemy z oddychaniem w trakcie wybudzania ze znieczulenia. Po trzecie, stosowana przy narkozie intubacja, stanowiąca zastępcze oddychanie, wiąże się z ryzykiem pogorszenia stanu górnych dróg oddechowych.

Nieco inaczej rysuje się zależność między bólem gardła a planowanym zabiegiem ze znieczuleniem miejscowym. W wielu przypadkach dyskomfort ze strony górnych dróg oddechowych nie dyskwalifikuje pacjenta, aczkolwiek ostateczna decyzja należy do anestezjologa i jest uzależniona od wielu czynników - a przede wszystkim przyczyny bólu gardła, stanu zdrowia i wieku pacjenta oraz rodzaju zaplanowanego zabiegu.

Przyczyny infekcji gardła a operacja

Ból gardła może mieć bardzo różne przyczyny i to właśnie od etiologii tej dolegliwości w głównej mierze zależy, czy będzie ona stanowić przeszkodę do wykonania danego zabiegu. Za ból gardła najczęściej odpowiedzialne są wirusy (głównie rhinowirusy), w dalszej kolejności bakterie i grzyby. Jeżeli któreś z tych drobnoustrojów zaatakuje błonę śluzową gardła, pojawia się zakażenie, a następnie stan zapalny, bezpośrednio odpowiedzialny za odczucia bólowe. Niezależnie jednak od przyczyny infekcji, wszelkiego rodzaju zakażenia - wirusowe, bakteryjne czy grzybicze - są przeciwwskazaniem do operacji i większości zabiegów, chociaż w niektórych przypadkach, przy niegroźnych infekcjach i niezbyt intensywnych objawach, dopuszcza się przeprowadzenie zaplanowanego leczenia.

Alergiczny ból gardła a zaplanowany zabieg

Ból gardła przy przełykaniu, któremu towarzyszą również inne objawy: suchy, bezproduktywny kaszel, chrypka, katar, łzawienie, zapalenie spojówek, może wskazywać na reakcję alergiczną organizmu. Według danych statystycznych takie dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych aż w 10% przypadków są wywołane właśnie przez alergię. Ostry alergiczny nieżyt nosa i ból gardła często dyskwalifikują z wykonania zabiegu. Niemniej jednak podczas wizyty przedoperacyjnej lekarz przeprowadza wywiad anestezjologiczny, w którym pada również pytanie o alergie i nadwrażliwość na leki. I to właśnie na podstawie tego badania podmiotowego zostaje podjęta decyzja o wykonaniu bądź odroczeniu leczenia.

Ból gardła a kontrola internistyczna

Kiedy pojawia się ból gardła a planowany zabieg ma nastąpić za kilka dni, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ustalenie przyczyny dolegliwości pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, dzięki któremu chory szybko wróci do zdrowia i będzie mógł być poddany zaplanowanej terapii. Warto jednak pamiętać, że infekcje bakteryjne są chorobami, które wymagają wdrożenia antybiotykoterapii, na choroby wirusowe nie ma skutecznego leku przyczynowego, więc muszą być samodzielnie zwalczane przez organizm przy wsparciu leczenia objawowego, a w przypadku alergicznego bólu gardła najważniejsze jest rozpoznanie alergenu i jego wyeliminowanie.

Komentarze