Charakterystyka cewników Foleya

Cewnik FoleyaBardzo często się zdarza, że w wyniku nieprawidłowości urologicznych i problemów z drogami moczowymi pacjenci nie są wstanie samodzielnie oddawać moczu. Wobec tego, stosuje się cewniki, które mają odprowadzać urynę z pęcherza moczowego i zapobiegać jej zaleganiu.

Oczywiście cewniki nie są dla pacjentów zbyt przyjemne, a także mogą okazać się one nieco problematyczne. Z biegiem czasu jednak można się do nich w pewien sposób przyzwyczaić i nie zauważać nawet ich obecności. Obecnie na rynku można wyróżnić i znaleźć wiele rodzajów cewników, a najpopularniejszym z nich jest cewnik Foleya. Stosowany jest on głównie w szpitalach po zabiegach, ale także w momencie, gdy pacjent musi być zacewnikowany na stałe. Co więc cechuje cewniki Foleya?

Jak wygląd cewnik Foleya?

Cewnik Foleya, który można znaleźć w sklepie dlapacjenta.pl to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych rodzajów cewników jaki wykorzystywany jest we współczesnej medycynie. Ten rodzaj cewnika to cewnik plastikowy z silikonową rurką, który zakładany jest bezpośrednio do cewki moczowej. Cewnik Foleya jest cewnikiem przeznaczonym do dłuższego noszenia, co za tym idzie pacjenci mogą w nim chodzić średnio przez około 2-3 miesiące. Kluczową kwestią jest jednak odpowiednie zadbanie o higienę takiego cewnika, co pomoże zapobiegać infekcjom dróg rodnych i zakażeniom układu moczowego. Cewnik Foleya - dokładnie tak jak każdy inny rodzaj cewnika - zakończony jest workiem na mocz, który powinien być regularnie opróżniany.

Kiedy stosuje się cewnik Foleya?

Cewnik Foleya jest wykorzystywany niezwykle często, co czyni go cewnikiem prawdziwie uniwersalnym i wygodnym. Choć istnieje wiele sytuacji, w których się z niego korzysta, to głównymi wskazaniami do jego założenia są:

  • zatrzymanie moczu - które prowadzi do wahania oddawania moczu i zwiększonego wysiłku podczas próby oddania moczu;
  • niedrożność cewki moczowej - która wywołana jest urazem lub nieprawidłowościami anatomicznymi;
  • monitorowanie wydalania moczu u osób w stanie krytycznym po operacjach lub wypadkach;
  • dysfunkcja pęcherza moczowego - związana jest ona głównie z nieprawidłowym działaniem niektórych nerwów.

Jak więc widać, cewniki Foleya znajdują zastosowanie w wielu, różnorodnych sytuacjach, a dodatkowo warto wspomnieć także, że za ich pośrednictwem lekarze mogą pobrać od pacjentów sterylną próbkę moczu.

Cewnik Foleya - kto go zakłada?

Cewnik Foleya nie jest rodzajem cewnika przeznaczonego do samodzielnego zakładania. Wobec tego zacewnikowanie pacjenta z udziałem cewnika Foleya powinno być zawsze wykonywane w gabinecie lekarskim przez lekarza specjalistę lub wykwalifikowaną pielęgniarkę. To samo tyczy się zdejmowania cewnika Foleya. Ze względu na dość charakterystyczną i nieco ostrzej zakończoną końcówkę, samodzielne usunięcie cewnika Foleya może doprowadzić do powstania urazów cewki moczowej lub delikatnego krwawienia. Ważne jest więc to, by zarówno przy jego zakładaniu jak i jego zdejmowaniu zachować należytą ostrożność i wysoki standard pod względem higieny.

Komentarze