Czym jest chromoterapia? Cele, zastosowanie, przeciwwskazania

Chromoterapia, koloroterapiaChromoterapia, zwana również koloroterapią, to metoda medycyny alternatywnej wykorzystująca dobroczynne właściwości kolorów w leczeniu chorób. Mimo że powszechnie uważa się ją za pseudonaukę, zyskuje ona coraz więcej zwolenników na całym świecie. Wpływ kolorów na człowieka badano od wieków, ale dopiero na początku XX wieku terapię kolorami zaczęto traktować jako odrębną dyscyplinę.

Cele chromoterapii

Chromoterapia polega na wykorzystaniu światła i kolorów w określony sposób. Ogólnie rzecz biorąc, można to zrobić na dwa sposoby. Najprostsza z nich polega na wystawieniu pacjenta na działanie źródła światła o określonym odcieniu, zwykle przy użyciu lamp LED. Inny sposób, rzadziej stosowany, ale podobno bardziej skuteczny, polega na połączeniu dobroczynnego działania kolorów z działaniem sauny. Pacjenta umieszcza się w jednej z takich obudów, a w miarę wzrostu temperatury zmienia się natężenie oświetlenia, aby uzyskać różne efekty. Celem jest osiągnięcie równowagi poprzez kontrolowanie zmian fizycznych, psychologicznych i energetycznych za pomocą spektrum chromatycznego światła. Znając podstawowe działanie kolorów na ciało i umysł, można tworzyć własne kombinacje z ich użyciem i stosować je w różnych sytuacjach. Badania nad tą dziedziną trwają nadal, a każdy autor i praktyk ma swoje własne recepty na wykorzystanie mocy kolorów w organizmie.

Znaczenie kolorów zgodnie z zasadami chromoterapii

Czerwony i różowy - w chromoterapii są uważane za kolory energetyzujące, ponieważ działają stymulująco i podnoszą poziom hemoglobiny. Pomagają one rozluźnić mięśnie i uwolnić napięcie. Wspomagają one również wzrost komórek i zdrowie układu krążenia. Zazwyczaj stosowanie tych tonów jest zalecane w przypadku takich problemów, jak przeziębienia, brak energii, problemy z krążeniem, anemia lub po prostu w celu zwiększenia witalności. Z drugiej strony, kolor różowy może pomóc w usuwaniu zanieczyszczeń z krwiobiegu, pobudzając krążenie i wzmacniając naczynia włosowate, żyły i tętnice organizmu.

Żółty - pomaga w osiągnięciu inspiracji umysłowej, aktywizuje wyższe funkcje psychologiczne i węzły chłonne oraz wzmacnia samokontrolę. Uważa się, że ma właściwości oczyszczające. W związku z tym ma bardzo korzystny wpływ na poziom intelektualny i służy do regulacji nerwów. Ponadto kolor żółty jest bardzo dobry w leczeniu schorzeń żołądka, wątroby i jelit oraz wspomaga procesy gojenia i wydalania toksyn. Jest to jeden z najczęściej stosowanych środków cieniujących w zwalczaniu chorób układu pokarmowego i procesów pooperacyjnych.

Zielony - jest uważany za najbardziej odpowiedni kolor do uzdrawiania. Znajduje się w środku spektrum barw i jest najbardziej rozpowszechniony w przyrodzie. Może być stosowany zarówno w przypadku problemów cielesnych, jak i tych, które dotyczą umysłu. W sensie praktycznym zieleń ma wpływ na wszystkie problemy z sercem, zmniejszając napięcie i pomagając w leczeniu wielu chorób serca oraz infekcji. Stymuluje również przysadkę mózgową, ponieważ jest kolorem stabilizującym.

Niebieski - znajduje się blisko jednego końca widma widzialnego. Zazwyczaj stosuje się ją do wszystkiego, co ma związek z relaksacją, na przykład do leczenia problemów ze snem, lęków i niepokojów, bólów mięśniowych oraz nadmiernej aktywności umysłu i myśli.

Pomarańczowy - jest mieszaniną czerwonego i żółtego. Ma wyzwalający wpływ na nasz umysł, ponieważ według chromoterapii jest w stanie przełamać niektóre z naszych lęków i blokad psychologicznych. Łączy w sobie energetyzujące działanie czerwieni z poprawą zdolności intelektualnych, aktywizując jednocześnie ciało i umysł. Ponadto jest ciepły i stymulujący, dzięki czemu może rozbudzić niektóre z naszych bardziej pozytywnych emocji i pomóc nam wejść w bardziej towarzyski stan. Na poziomie fizycznym kolor ten pomaga wyeliminować niektóre rodzaje stanów zapalnych, skurcze menstruacyjne i stymuluje tarczycę.

Fioletowy - znajduje się na skrajnym końcu spektrum światła widzialnego. Jest to odcień, który ma wiele korzystnych właściwości, pomaga w oczyszczaniu krwi i łagodzeniu bólu. Fioletowy pomaga zwiększyć inspirację i wzmacnia efekty takich praktyk, jak medytacja czy joga.

Indigo - jest to kolor podobny do ciemnoniebieskiego, który może być szczególnie skuteczny w leczeniu niektórych chorób i stanów zarówno ciała, jak i umysłu. Główna różnica między indygo a zwykłym błękitem polega na tym, że ma ono znacznie silniejsze działanie uspokajające. Z tego względu jest często stosowany w zwalczaniu bezsenności i innych zaburzeń snu. Ma również korzystny wpływ na choroby związane z oczami, nosem i uszami.

Zastosowanie chromoterapii

Mówiąc o zastosowaniach chromoterapii, należy rozróżnić to, co mówią jej zwolennicy, od tego, co twierdzi nauka. Są to dwa różne poglądy na temat wpływu kolorów na ciało i umysł, które powinny być analizowane oddzielnie. Osoby głęboko wierzące w lecznicze działanie kolorów twierdzą, że chromoterapia może być stosowana w leczeniu wszelkiego rodzaju chorób i problemów.

Na przykład kolor ma pomagać w zwalczaniu objawów takich chorób, jak:

  • rak,
  • epilepsja,
  • depresja,
  • lęk,
  • a także można zapobiegać chorobom serca.

Jednocześnie stosowanie kolorów ma pomóc nam być bardziej kreatywnymi, lepiej kontrolować nasze stany emocjonalne oraz wzmocnić efekty niektórych tradycyjnych dyscyplin, takich jak medytacja czy relaksacja. Wszystko to jest spotęgowane, jeśli kolory są stosowane w połączeniu z ciepłem.

Opinie naukowców nt. chromoterapii

Nie ma badań, które potwierdzałyby pozytywne efekty stosowania kolorów w leczeniu chorób. W związku z tym obecnie panuje zgoda co do tego, że chromoterapia nie ma żadnych korzystnych skutków dla ciała i umysłu. W tym względzie w środowisku naukowym istnieją dwie szkoły myślenia. Z jednej strony, niektórzy badacze uważają, że dyscyplina ta może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Dzieje się tak dlatego, że niektórzy ludzie decydują się polegać wyłącznie na stosowaniu kolorów w leczeniu poważnych chorób, narażając swoje życie na niebezpieczeństwo. Z drugiej strony, inni naukowcy są bardziej tolerancyjni i uważają, że jeśli koloroterapia jest stosowana w połączeniu z innymi formami medycyny, które zostały naukowo zbadane, nie musi być w żaden sposób negatywna.

Możliwe przeciwwskazania do chromoterapii

Nawet u najbardziej zagorzałych zwolenników chromoterapii może ona wywołać pewne niepożądane skutki. Większość z nich wynika z używania kolorów, które nie są odpowiednie do określonych sytuacji, co ma pogarszać objawy niektórych dolegliwości. Na przykład w przypadku, gdy pacjent cierpi na stany lękowe, stres, drażliwość lub kołatanie serca, ekspozycja na odcienie czerwieni, różu lub pomarańczy jest przeciwwskazana. Ma to zwiększyć ich problemy, nawet do niebezpiecznego poziomu. W przypadku chorób takich jak depresja, reumatyzm, podagra czy przeziębienie nie należy używać kolorów takich jak niebieski czy fioletowy. Te zimne kolory mają dodatkowo paraliżować ciało i umysł oraz pogarszać sytuację.

Być może najgorszym efektem ubocznym chromoterapii jest ten, o którym już wspominaliśmy: ludzie, którzy z niej korzystają, nie udają się do lekarza, kiedy naprawdę cierpią na poważną chorobę. Może to zagrażać ich zdrowiu i życiu, uniemożliwiając im otrzymanie właściwego leczenia.