Częste oddawanie moczu - diagnostyka i leczenie

Częste oddawanie moczuW jaki sposób można rozpoznać częste oddawanie moczu i jakie badania służą w celach diagnostycznych? Poznaj metody leczenia częstomoczu!

Częste oddawanie moczu - jaka powinna być diagnostyka?

Na wstępie trzeba podkreślić, że częste oddawanie moczu może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny, a pierwsze objawy każdy z nas z pewnością zauważy samodzielnie. Po prostu konieczne staną się częstsze wizyty w toalecie, czasem towarzyszą temu też np. dolegliwości bólowe czy niemożność pełnego wypróżnienia, naglące parcie lub utrudniony wypływ moczu. Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Wcześniej też zastanów się, jak dużo płynów spożywasz w ciągu dnia i czy nie są to płyny moczopędne, takie jak kawa lub piwo. Przypomnij sobie, jak często wstajesz nocą do toalety. Podczas rozmowy z lekarzem koniecznie zaznacz, które leki przyjmujesz na stałe - nierzadko częste oddawanie moczu może być wynikiem przyjmowanych preparatów.

W oparciu o wszystkie powyższe informacje oraz obraz kliniczny i przeprowadzone badanie lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu diagnostycznym. Najczęściej wskazane jest badanie ogólne moczu oraz posiew moczu, różnicowanie może obejmować także badania wydzieliny z cewki moczowej oraz badania krwi takie jak morfologia, stężenie mocznika, kwasu moczowego, kreatyniny, glukozy, potasu czy sodu. Niekiedy niezbędna okazuje się również diagnostyka obrazowa w postaci np. USG układu moczowego lub wykonanie badań specjalistycznych.

Jak wygląda leczenie częstego oddawania moczu?

Postępowanie lecznicze jest oczywiście ściśle uzależnione od tego, co powoduje częste oddawanie moczu - a możliwych przyczyn jest cała masa. W najcięższych przypadkach, takich jak nowotwór jajników, endometrioza czy nowotwór narządu krokowego, konieczny jest zabieg operacyjny - na szczęście takie przypadku występują bardzo rzadko. Nieco częściej za częste oddawanie moczu odpowiada obniżenie dna miednicy, w takim przypadku znakomicie sprawdza się odpowiednio prowadzona fizjoterapia. Musisz też pamiętać o zmianie swoich nawyków dotyczących przyjmowania płynów czy niektórych odruchów. Warto dodać, że wiele ćwiczeń możesz wykonywać samodzielnie w domu, o ile wcześniej otrzymasz odpowiedni instruktaż od specjalisty. Za dobrą praktykę uznaje się chodzenie do toalety nieco rzadziej przy jednoczesnym spędzaniu w niej odrobiny więcej czasu. Przy popularnych schorzeniach, takich jak zapalenie układu moczowego, które bardzo często wiąże się z częstomoczem, stosowana jest farmakologia.

Jeżeli dokucza Ci częste oddawanie moczu, wiele możesz osiągnąć poprzez zmianę swoich nawyków żywieniowych. Ogranicz spożywanie alkoholu i kawy, gdyż działają one moczopędnie. Unikaj spożywania moczopędnych ziół i napojów o wysokiej zawartości teiny i kofeiny. Częste oddawanie moczu to schorzenie obniżające komfort życia, jednak dzięki szybkiej konsultacji z lekarzem możesz sobie z nim skutecznie radzić.

Komentarze