Czy kremy do depilacji są bezpieczne i skuteczne?

Kremy do depilacjiKremy do depilacji są już od wielu lat dostępne na rynku kosmetycznym. Można je znaleźć na półkach stacjonarnych drogerii i w ofertach sklepów internetowych. Kremy to jedna z wielu metod depilacji ciała. Depilację można też wykonać za pomocą: tradycyjnej maszynki do golenia, depilatora elektrycznego, wosku czy pasty cukrowej.

Depilowanie skóry kremem nie wymaga specjalistycznego sprzętu, jak to mam miejsce w przypadku depilacji laserowej. Owłosienie z ciała i twarzy można usunąć kremem w domowych warunkach. Czy jednak jest to bezpieczna metoda? I czy kremy do depilacji naprawdę są skuteczne? Odpowiemy na te pytania i przedstawimy zalety stosowania kremów.

Jak działają kremy do depilacji?

Kremy do depilacji to produkty, które posiadają w swoim składzie związki chemiczne - jest najczęściej kwas tioglikolowy (Thioglycolic Acid). Krem nałożony na skórę wnika do wnętrza włosa (łodygi), a następnie od środka rozpuszcza keratynę, która jest głównym składnikiem budulcowym włosa. Kremy do depilacji usuwają więc włos w całości, a nie tylko jego część, która znajduje się nad powierzchnią skóry. Co to oznacza w praktyce? Stosowanie kremów zapewnia zatem o wiele dłuższe efekty depilacji, skóra pozostaje gładka, a włoski odrastają o wiele słabsze. Usuwanie owłosienia kremem jest bezbolesne, bezpieczne na skóry i przynosi zamierzone efekty.

Kremy do depilacji - rodzaje

Produkty przeznaczone do chemicznej depilacji można podzielić na:

 • kremy do depilacji twarzy
 • kremy do depilacji ciała (pachy, ręce, nogi, plecy)
 • kremy do depilacji okolic bikini

W praktyce producenci kosmetyków często proponują kremy, które są bardzo uniwersalne i sprawdzą się bez problemu w depilacji każdej partii ciała.

Kremy do depilacji można też podzielić ze względu na rodzaj skóry, do której są przeznaczone. Główne rodzaje to:

 • kremy do skóry normalnej
 • kremy do skóry suchej, odwodnionej
 • kremy do skóry wrażliwej

Kosmetyki te różnią się od siebie zawartością składników rozpuszczających keratynę włosa. W kremie dla skóry wrażliwej będzie zdecydowanie mniejsze stężenie kwasu tioglikolowego, a dodatkowo znajdą się w nim substancje nawilżające i łagodzące. Jakie to składniki? Najczęściej stosuje się: ekstrakt z aloesu, wyciąg z alg morskich, mocznik, alantoinę czy panthenol. Zastosowanie tych substancji w kremie sprawia, że skóra po depilacji jest jeszcze bardziej miękka i nawilżona, a wszelkie podrażnienia zostają złagodzone.

Jak prawidłowo używać kremów do depilacji?

Depilację chemiczną za pomocą kremu można samodzielnie wykonać w domowym zaciszu. Warto jednak przed tym zabiegiem dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania, która zazwyczaj znajduje się na opakowaniu produktu lub jest dołączona jako ulotka do pudełka z kosmetykiem. Dlaczego to takie ważne? Kremy do depilacji są bezpieczne (jak każdy produkt kosmetyczny dopuszczony do sprzedaży) ale nie zmienia to faktu, że mogą prowadzić do uczulenia skóry.

Zawsze są to bardzo indywidualne kwestie, dlatego przed wykonaniem depilacji zachęcamy do przeprowadzenia próby uczuleniowej. Należy zaaplikować niewielką ilość kremu na skórę w okolicy nadgarstka, a następnie obserwować czy nie pojawiła się wysypka lub zaczerwienienie. Jeśli nie wystąpiła reakcja alergiczna -  wówczas można nałożyć preparat na partię ciała, z której chcemy usunąć owłosienie.

Jak to zrobić prawidłowo? Nie jest to trudna metoda, wystarczy trzymać się wskazówek producenta. Zazwyczaj składa się ona z 3 kroków.

Krok 1 - aplikacja kremu

Krem trzeba nałożyć na oczyszczoną i dokładnie osuszoną skórę. Następnie pozostawić preparat na skórze na czas zalecony przez producenta. Nie należy przetrzymywać kremu na skórze dłużej niż to konieczne, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia.

Krok 2 - usuwanie produktu

Krem usuwamy ze skóry za pomocą szpatułki, która zazwyczaj jest dołączana do produktu. Pozostałości kremu spłukujemy letnią (nie gorącą!) wodą i delikatnie osuszamy skórę.

Krok 3 - nawilżenie skóry

Po depilacji warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Można zastosować nawilżający krem lub balsam wzbogacony o kwas hialuronowy.

Kremy do depilacji - zalety stosowania

Jak widać stosowanie kremu do depilacji nie wymaga wizyty w gabinecie kosmetycznym. Ta metoda depilacji ciała i twarzy posiada więc sporo zalet. Oto główne z nich:

 • szybkie usuwanie włosów z różnych partii ciała
 • bezbolesne pozbywanie się zbędnego owłosienia
 • brak mechanicznych uszkodzeń skóry
 • minimalne ryzyko podrażnień i uczuleń
 • długotrwały efekt utrzymujący się nawet do 2 tygodni
 • niski koszt depilacji, możliwość samodzielnego wykonania

Podsumowując, można bez wątpienia stwierdzić, że kremy to bezpieczna i skuteczna metoda usuwania owłosienia, również dla osób z wrażliwą skórą.

Komentarze