Depilacja IPL - zasady działania, przeciwwskazania i zalecenia
Depilacja IPL to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych - w szczególności w okresie jesiennym oraz zimowym. Kuracja ta jest całkowicie bezpiecznym i jednocześnie bardzo skutecznym sposobem trwałego usuwania owłosienia.
Warto jednak zapoznać się z zasadami działania tego zabiegu oraz towarzyszącymi mu zaleceniami oraz przeciwwskazaniami.
Na czym polega zabieg fotoepilacji?
Przy wykonywaniu fotoepilacji chodzi przede wszystkim o to, by zadziałać na skórę wybiórczo - aby zniszczyć mieszek włosowy, ale równocześnie nie uszkodzić tkanek znajdujących się w pobliżu. Dlatego też światło, które emituje głowica wykorzystywana do przeprowadzenia zabiegu, jest absorbowane przez barwnik znajdujący się we włosach. Prowadzi to do zniszczenia mieszka włosowego (bez uszkodzenia sąsiadujących komórek). W związku z tym, im włos jest ciemniejszy, tym szybciej i skuteczniej można go usunąć. Co więcej, depilację IPL często łączy się z zabiegiem fal radiowych. Pozwala to na dokładniejszą penetrację włosków, a w konsekwencji - daje lepszy efekt końcowy oraz zmniejsza liczbę zabiegów w gabinecie kosmetycznym.
Warto pamiętać, że nie wszystkie włosy rosną w identycznym tempie. Na pełen cykl rozwoju włosa składają się 3 fazy: aktywnego wzrostu - anagen; przejściowa - katagen; spoczynku - telogen. Natomiast na światło lasera reagują tylko włosy znajdujące się na pierwszym ze wspomnianych etapów. Pozostałe są wtedy w fazie "uśpienia", która może trwać od 3 do 8 tygodni. Dopiero po tym okresie zaczyna się aktywny etap wzrostu nowego włosa. Co za tym idzie, aby uzyskać zamierzony efekt i trwale pozbyć się niechcianego owłosienia, często konieczne jest powtórzenie zabiegu. Podczas kolejnych epilacji w gabinecie można bowiem zniszczyć te włosy, które przy pierwszej wizycie znajdowały się jeszcze w fazie "uśpienia". Ponadto, liczba zabiegów niezbędnych do wykonania bywa zróżnicowana, gdyż skóra każdej osoby reaguje indywidualnie na depilację.
Zasady postępowania przed depilacją IPL
W przypadku depilacji IPL istotne jest to, że już pierwszy zabieg poprzedza konsultacja z wykwalifikowanym kosmetologiem. Dzięki temu można ustalić rodzaj włosa oraz fototyp skóry, co z kolei pozwala na zastosowanie odpowiednich parametrów lasera. A to nie jedyne zasady postępowania, o których trzeba wiedzieć. Warto zaznaczyć, że włoski znajdujące się w miejscu poddawanym kuracji powinny zostać ogolone 2-3 dni przed wykonaniem zabiegu - tak aby w dniu wizyty odrost miał długość 2-3 mm. Co więcej, fotoepilację można przeprowadzić dopiero po ustąpieniu świeżej opalenizny, czyli po około 4 tygodniach od ostatniej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. Nie należy również wyrywać włosów (minimum 4 tygodnie przed zabiegiem) oraz stosować kremów depilujących (1 tydzień przed zabiegiem).
Zalecenia po wizycie w gabinecie
O jakich zaleceniach pozabiegowych powinny pamiętać osoby, które zaczną korzystać z depilacji IPL? Niezwykle ważne jest pilnowanie odstępów między kolejnymi spotkaniami w salonie kosmetycznym. Znaczące wydłużenie przerwy pomiędzy zabiegami może znacznie osłabić efekt końcowy, natomiast skrócenie odstępu pomiędzy wizytami nie jest wskazane ze względu na to, że włoski mogą nie przejść jeszcze z fazy uśpienia do fazy wzrostu. Ponadto, minimum przez 2 tygodnie, licząc od dnia wykonania każdego zabiegu, trzeba bezwzględnie chronić skórę przed słońcem. Działanie promieniowania UV może bowiem doprowadzić do wystąpienia poparzeń słonecznych bądź powstania przebarwień. Przez kilka dni należy również unikać substancji, które mogłyby wywołać podrażnienia skóry, np. toników na bazie alkoholu oraz dezodorantów. Warto za to codziennie stosować krem alantan oraz filtr z wysoką ochroną 50 SPF.
Najważniejsze przeciwwskazania do zabiegu
Depilacja IPL to szybki i bezpieczny sposób na usunięcie zbędnego owłosienia. Metoda ta jest również bezinwazyjna, co oznacza, że tkanki znajdujące w okolicy zabiegowej nie uczestniczą w naświetlaniu. Niemniej, bezpośrednio po wizycie w gabinecie kosmetycznym mogą pojawić się lekkie zaczerwienia lub podrażnienia skóry, które po niedługim czasie powinny zniknąć. Osobną kwestią są jednak przeciwwskazania uniemożliwiające skorzystanie z tej depilacji. Wśród najważniejszych „przeszkód” do przeprowadzenia kuracji należy wymienić: świeżą opaleniznę, stosowanie leków światłouczulających oraz retinoidów, obecność rozrusznika serca, bielactwo, łuszczycę, skłonność do przebarwień, ciążę (cały okres), karmienie piersią (przez 3 pierwsze miesiące), epilepsję, zapalenie żył, żylaki oraz przyjmowanie niektórych ziół, np. dziurawca i nagietka.
Kuracja popularna w okresie jesiennym i zimowym
Depilacja IPL jest bardzo wygodnym zabiegiem, który przynosi ulgę osobom mającym problem z nadmiernym owłosieniem. Zabieg ten można zastosować w przypadku różnych partii ciała - nie tylko pach, ud lub łydek, ale także pleców, ramion, pośladków, dłoni, karku, szyi czy klatki piersiowej. Dodatkowo, w przypadku tego rodzaju depilacji, parametry urządzenia są zawsze dostosowywane do indywidualnych potrzeb osoby, która zapisze się na serię zabiegów. Nic więc dziwnego, że metoda ta cieszy się współcześnie tak dużą popularnością. A już w szczególności dotyczy to okresu jesienno-zimowego. Wtedy bowiem warunki atmosferyczne, a konkretnie - mniejsze nasłonecznienie i niższa temperatura - sprzyjają wykonywaniu depilacji IPL.
Autor: Milena Kaczmarek, www.qclinique.pl.
Komentarze