Dobieramy oświetlenie choinkowe na Boże narodzenie. Na co zwracać uwagę?

Oświetlenie choinkoweZbliżające się Boże Narodzenie to czas na zaplanowanie świątecznych dekoracji. Co roku proponowane są nowe trendy na najmodniejsze choinki sztuczne i ozdoby, dzięki którym wprowadzisz do wnętrza magiczny klimat. Nie można też zapominać o oświetleniu, które jest obowiązkowym elementem bożonarodzeniowych aranżacji. Przygotowaliśmy więc kilka wskazówek, jak wybrać lampki choinkowe i wystylizować nimi dom.

Choinka sztuczna a rodzaj lampek

Obecnie coraz częściej można spotkać w domach choinki sztuczne, które są praktyczniejszym rozwiązaniem niż żywe drzewka, a prezentują się równie efektownie. Zazwyczaj do ich produkcji wykorzystuje się tworzywo PVC, które jest wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Mimo to nie poleca się dekorować ich tradycyjnymi światełkami, gdyż szybko się nagrzewają i mogą doprowadzić do stopienia igieł. Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem są lampki choinkowe LED https://sportservice.pl/pol_m_Swieta_Oswietlenie-swiateczne-2228.html, które nawet przy długotrwałym włączeniu zachowują stabilną temperaturę na bezpiecznym poziomie. Za ich wyborem przemawiają też inne zalety, takie jak:

  • energooszczędność - zużywają ok. 5 razy mniej prądu niż tradycyjne światełka,
  • żywotność - świecą nawet 10 razy dłużej od żarnikowego oświetlenia,
  • trwałość - w lampkach choinkowych LED wykorzystuje się diody, które nie nagrzewają się i nie wypalają tak szybko, jak tradycyjne żarówki. Ponadto wykonuje się je z wodoodpornego tworzywa, dlatego znajdą zastosowanie również na zewnątrz,
  • funkcjonalność - niektóre lampki choinkowe LED są wyposażone w programator do ustawiania efektów świetlnych.

Na uwagę zasługuje również to, że oświetlenie LED występuje w różnorodnych formach, kolorach i kształtach. Takie lampki możesz więc wykorzystać nie tylko jako ozdobę choinki sztucznej lub żywej, ale także do ozdobienia całego domu.

Oświetlenie choinkowe

Lampki choinkowe nie tylko na choinkę

Dekoracje świetlne podkreślają świąteczną atmosferę i wprowadzają do wnętrz magiczny klimat. Warto więc wykorzystać je nie tylko do ozdobienia choinki sztucznej, ale także domu i ogrodu. Na rynku oprócz klasycznych lampek choinkowych znajdziesz girlandy w kształcie sopli, które możesz zamontować na balustradzie lub pod dachem. Do stylizacji okien świetnie sprawdzą się kurtyny świetlne z wiszącymi gwiazdkami lub w formie siatki. Wiele możliwości stwarzają węże świetlne oraz lampki na druciku. Możesz nimi ozdobić sztuczną choinkę, stroiki i meble czy obudowę kominka.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Przy wyborze oświetlenia zwracaj uwagę nie tylko na design, ale również parametry techniczne. Na rynku są bowiem dostępne lampki choinkowe:

  • zasilane prądem lub na baterię,
  • z tradycyjnymi żarówkami lub diodami LED,
  • zewnętrze lub wewnętrzne,
  • kolorowe lub emitujące światło w ciepłej i chłodnej barwie.

Przed zakupem warto też zmierzyć miejsce, gdzie planujesz umieścić lampki choinkowe, aby wybrać odpowiednią długość przewodu.