Domowe, naturalne sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry
Kaszel to powszechna dolegliwość, jeden z objawów alergii, przeziębienia, grypy, zapalenia gardła czy oskrzeli. Może być także dolegliwością towarzyszącą paleniu papierosów. Jak zwalczyć kaszel?. Czynić to można poprzez zażywanie specyfików aptecznych, głównie syropów. Wiele osób jednak zwraca się w stronę sprawdzonych, domowych metod na kaszel.
Naturalne, domowe leki na kaszel
Kaszel miał każdy z nas, nie jest bolesny, aczkolwiek może być uporczywy. To reakcja obronna naszego organizmu, który w ten sposób pozbywa się bakterii i wirusów z oskrzeli i innych części dróg oddechowych. Jeśli nie chcemy zażywać leków na kaszel, możemy skutecznie pozbyć się go domowymi sposobami. Pamiętajmy jednak o tym, że kaszel dzielimy na suchy i mokry i to właśnie od rodzaju kaszlu uzależniona jest zwykle metoda walki z nim.
Kaszel suchy - co to jest i kiedy występuje?
Suchy kaszel występuje, gdy nie ma miejsca odkrztuszanie wydzieliny. Suchy kaszel jest oznaką infekcji wirusowej, najczęściej górnych dróg oddechowych, np. gardła. Może jednak uszkadzać delikatny nabłonek oskrzeli i powodować ból w klatce piersiowej. Z kaszlem suchym mamy do czynienia w przypadku wielu chorób, w tym astmy, wielu alergii wziewnych ale również zapalenia płuc i nowotworów dróg oddechowych. Suchy kaszel objawia się głuchym odkrztuszaniem, uczuciem suchości w ustach, gardle, łaskotaniem w gardle oraz potrzebą kasłania również w nocy.
Kiedy wybrać się do lekarza?
Z porady specjalisty niezwłocznie skorzystaj, gdy domowe sposoby nie przyniosły rezultatu, a poza tym:
- pojawiła się wysoka gorączka, trudna do zbicia;
- kaszel suchy utrzymuje się dłużej niż kilka dni i nie przekształca się w kaszel mokry;
- pojawiły się trudności z oddychaniem, w tym duszności;
- pojawiły się wymioty.
Kaszel mokry - co to jest i jak z nim walczyć?
Z kaszlem mokrym mamy do czynienia w przypadku infekcji, gdy czynności kasłania towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. To, jaka jest, może nam wiele powiedzieć o infekcji, jaka jest przyczyną kaszlu: przezroczysta jest charakterystyczna dla infekcji wirusowych, zielonkawa dla bakteryjnych. Z kolei biaława wydzielina jest charakterystyczna dla kasłania palaczy. Kaszlowi może towarzyszyć ból głowy, gardła, katar oraz ból w klatce piersiowej.
Kiedy wybrać się do lekarza?
Do lekarza udajmy się koniecznie, gdy domowe sposób nie pomogły oraz:
- odkrztuszasz wydzielinę z krwią;
- kaszel trwa dłużej niż tydzień;
- podczas kasłania bardzo boli okolica klatki piersiowej;
- podczas kasłania masz problemy ze złapaniem tchu.
Domowe sposoby na kaszel
Istnieje wiele ciekawych i praktycznych domowych sposobów na kaszel. Obejmują domowe zabiegi oraz przepisy na naturalne lekarstwa. Warto je wypróbować w walce z uporczywym, kaszlem.
1. Nawilżanie powietrza
W zwalczaniu uporczywego kaszlu, bardzo istotne jest odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jest ono przesuszone zwłaszcza wtedy, gdy w sezonie zimowym jest ogrzewane kaloryferami. Do tego celu służyć mogą specjalne nawilżacze ale i zwykły mokry ręcznik na grzejniku. Można również postawić na parapecie miskę z wodą. Aby była dekoracyjna, możemy na wodzie ułożyć kolorowe świeczki czy materiałowe płatki róż.
2. Przyjmowanie dużej ilości płynów
Pamiętaj, by przy kaszlu nawilżać nie tylko powietrze ale i gardło. Należy dużo pić, najlepiej wodę z cytryną lub odrobiną soli. Doskonałym napojem na kaszel jest przegotowana woda z miodem. Pamiętajmy, by płyny nie były ani za zimne ani za gorące - najlepiej, by miały temperaturę pokojową. Warto ssać również łagodne tabletki z dodatkiem propolisu lub skorzystać z produktów znajomego pszczelarza.
3. Stawianie baniek
To ukochana metoda naszych babć, co ciekawe nadal jest uważana za bardzo skuteczną. Bańki w przypadku kaszlu najlepiej stawiać na plecach, na najbardziej umięśnionych miejscach, na wysokości klatki piersiowej, omijając okolice nerek i kręgosłup.
4. Rozgrzewające maści
Gdy męczy cię kaszel, ulgę przyniosą rozgrzewające masaże z wykorzystaniem maści z dodatkiem tymianku, rozmarynu i innych ziół. Dobrym dodatkiem są również olejki eteryczne, w tym olejek sandałowy, herbaciany czy też olejek eukaliptusowy. Możemy stosować gotowe maści lub "wyprodukować" je samodzielnie. W suchym kaszlu przyniosą ulgę dla gardła, w mokrym, ułatwią odkrztuszanie wydzieliny. Przy kaszlu mokrym warto dodatkowo opukać plecy.
5. Inhalacje
Doskonałym sposobem na kaszel są inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej z dodatkiem aromatycznych olejków. Do wody na inhalację warto dodać wspomniane wyżej olejki. Inhalacje najlepiej stosować przed snem. Są one dobrym rozwiązaniem w przypadku dzieci, inhalowanie ułatwi im oddychanie w ciągu nocy.
6. Domowe wywary na kaszel suchy
W walce z kaszlem pomogą domowej roboty wywary: wywar z cytryny (świeżo wyciśnięty sok z cytryny mieszamy z 200 ml oliwy z oliwek, która złagodzi zaczerwienienie gardła przy suchym kaszlu, pijemy 3 razy dziennie), wywar z siemienia lnianego (łyżkę siemienia zalewamy wodą i gotujemy 10-15 minut, przecedzamy) oraz wywar z imbiru (cienko pokrojone plasterki imbiru zalewamy wodą i gotujemy 15-20 minut, przecedzamy i osładzamy miodem, pijemy po szklance rano i przed snem). Można pić także napar z tymianku czy sok z czarnego bzu.
7. Domowe syropy na kaszel suchy i mokry
Zarówno na kaszel suchy, jak i mokry pomogą domowej roboty syropy. Najpopularniejszym z nich jest syrop z cebuli. Jak go przygotować? Wystarczy trzy dorodne cebule dokładnie pokroić i solidnie zasypać cukrem lub zalać miodem. Następnie syrop odstawiamy na 1-2 dni, czekając aż cebula puści sok. Gotowy syrop pijemy po łyżeczce rano, po południu i przed snem.
Syrop z cebuli
Dobrym pomysłem jest również przygotowanie smacznego syropu z buraków. Należy obrać i pokroić jednego, dużego buraka i zasypać po 4-5 łyżeczkami cukru. Słoiczek z burakiem ostawiamy na 1-2 dni w ciemne miejsce, a następnie pijemy łyżeczkę syropu 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.
Syrop z buraków
Bombą witaminową jest także syrop przeciwkaszlowy z cytryny i czosnku. Aby go przygotować należy zmiażdżyć dużą główkę czosnku, dodać sok z dużej lub 2 małych cytryn, dodać 3-4 łyżki miodu oraz całość zalać 2 szklankami przegotowanej wody. Syrop odstawiamy na 2 dni, a następnie pijemy po łyżeczce 2 razy dziennie.
Na kaszel doskonale pomaga również picie ciepłego mleka z miodem, herbatki lipowej (działa również napotnie), picie domowego rosołu, smarowanie klatki piersiowej spirytusem lub gęsim smalcem (doskonale rozgrzewa) oraz płukanie zaczerwienionego gardła szałwią. Warto postawić również na herbatę z dodatkiem soku z malin, nie powinna być jednak gorąca. Napoje osładzajmy miodem ale nie dodawajmy go do gorącego tylko do lekko przestudzonego napoju, miód wówczas nie straci swoich wątpliwości.
Istnieje wiele domowych sposobów na kaszel, które pomogą go złagodzić i pozbyć się również bólu gardła oraz drapania w nim. Nie mniej jednak, gdy kaszel utrzymuje się długo i pojawiają się dodatkowe objawy, niezbędna będzie wizyta u lekarza.
Komentarze