Eksfoliacja - co to jest, wskazania i przeciwwskazania
Eksfoliacja to inaczej złuszczanie martwego naskórka, jest to zabieg pielęgnacyjny umożliwiający odzyskanie przez skórę promiennego wyglądu. Może być wykonana na każdym typie cery, zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny, po wizycie u kosmetologa można od razu wrócić do codziennych czynności.
Eksfoliacja - rodzaje
Eksfoliacja usuwa martwe komórki naskórka, nazywana jest także peelingiem, abracją i abrazją. Występuje w kilku rodzajach:
- eksfoliacja mechaniczna, najbardziej inwazyjna metoda, nazywana także mikrodermabrazją i dermabrazją, do usuwania naskórka używane są specjalne tarcze ścierne,
- eksfoliacja chemiczna, czyli chemobrazja, w której wykorzystywane są kwasy,
- eksfoliacja fizyczna, gdzie do usuwania naskórka wykorzystywany jest laser albo krioterapia.
Ze względu na głębokość działania eksfoliację można podzielić na:
- powierzchniową, jej zasięg działania obejmuje wierzchnie warstwy naskórka,
- średnio głęboką, obejmuje ona naskórek i warstwę brodawkowatą skóry właściwej,
- głęboką, która obejmuje warstwę siateczkowatą skóry właściwej.
Eksfoliacja kwasami działa łagodniej lub intensywniej w zależności od rodzaju użytych kwasów. Sklep Vanilla oferuje dużo produktów do eksfoliacji, którą można wykonać w gabinecie kosmetycznym, ale również może być stosowana jako zabieg domowy. W eksfoliacji chemicznej wykorzystywane są między innymi kwasy: jabłkowy, cytrynowy, migdałowy, mlekowy i glikolowy. Popularny jest kwas migdałowy, który ma właściwości antybakteryjne i jest chętnie stosowany przy skórze problematycznej, tłustej, np. z trądzikiem. Złuszcza skórę delikatnie, nawilża i wyrównuje jej koloryt.
Wskazania i przeciwwskazania do eksfoliacji
Eksfoliacja jest uniwersalnym zabiegiem, ale należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Około 1 miesiąc przed wykonaniem eksfoliacji kwasami, trzeba unikać przebywania na słońcu i wizyt w solarium. Z tego względu zabiegi są wykonywane raczej w porze jesienno-zimowej, kiedy skóra nie jest narażona na słońce. Po wykonaniu złuszczania kwasami specjaliści zalecają jeszcze przez miesiąc stosowania filtra 50 SPF. Wskazaniami do wykonania takiego zabiegu jest przesuszona skóra, problemy łojotokowe, liczne przebarwienia i rogowacenie mieszkowe.
Przeciwwskazaniami do wykonania eksfoliacji są różne uszkodzenia skóry, zakażenia bakteryjne i grzybicze, egzema, łuszczyca, alergie skórne, chemioterapia, nadwrażliwość na kwasy owocowe, niedawno przebyte zabiegi depilacji, elektrolizy i usunięcia zęba. Eksfoliacja, w której są wykorzystywane kwasy nie powinna być wykonywana u kobiet w ciąży i karmiących. Przeprowadzając eksfoliację samodzielnie w domu, trzeba zachować dużą ostrożność i stosować ściśle zalecenia producenta.
Eksfoliacja - dlaczego jest niezbędna w pielęgnacji skóry?
Zewnętrzna warstwa skóry, czyli naskórek w naturalnych warunkach cały czas się złuszcza i odnawia. W najgłębszych warstwach skóry dochodzi do podziału komórek, z których jedna dalej ulega podziałowi, a druga przesuwa się do zewnętrznej warstwy skóry. Taki proces trwa zazwyczaj 30 dni. Komórki, które przedostają się do zewnętrznej warstwy skóry, obumierają, rogowacieją i ulegają złuszczeniu. Jeśli proces odnowy komórkowej przebiega w optymalny sposób, złuszczanie się naskórka nie jest widoczne gołym okiem. Wraz z postępującym wiekiem, wskutek niewłaściwej pielęgnacji skóry, a także niekorzystnego oddziaływania środowiska i różnych czynników zewnętrznych proces odnowy komórkowej nie przebiega w odpowiedni sposób. Taka skóra jest matowa, szorstka i o wiele szybciej zachodzą w niej procesy starzenia. Eksfoliacja wspomaga fizjologiczne złuszczanie się naskórka, z tego względu peelingi skóry powinny być wykonywane regularnie.
Efekty eksfoliacji
Eksfoliacja to jeden z najszybszych zabiegów poprawiających wygląd skóry. Po zabiegu cera jest jednolita, świeża i wygładzona, składniki odżywcze zawarte w kosmetykach o wiele lepiej się wchłaniają, a makijaż dłużej utrzymuje się na skórze.
Komentarze