Emolienty - dlaczego warto stosować je u dorosłych?

EmolientyZanieczyszczenie powietrza, niewłaściwa dieta i stres mogą być powodem zmęczenia skóry. Jest ona swoistą barierą organizmu, która chroni przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Zapewnia stabilność środowiska wewnętrznego ustroju. Jednak zmaganie się na co dzień z dużą ilością różnego rodzaju substancji drażniących może naruszyć naturalną fizjologię skóry. Czy emolienty mogą pomóc w takiej sytuacji?

Czym cechują się emolienty?

Emolienty to preparaty, które mają działanie natłuszczające. Dzięki swoim wyjątkowym składnikom tworzą na skórze film okluzyjny, który zapobiega utracie wilgoci. Są dostępne w różnych postaciach, przede wszystkim jako:

  • preparaty do mycia ciała,
  • balsamy,
  • kremy.

Z uwagi na swoje działanie, kosmetyki te są wskazane przy problemach skórnych, w szczególności przy:

  • atopowym zapaleniu skóry - gdy skóra pozbawiona jest naturalnych właściwości ochronnych i łatwo ulega podrażnieniom. Jest ona przesuszona, podatna na powstawanie ran i pęknięć,
  • alergiach,
  • atopii.

Emolienty dla dorosłych są kosmetykami, po które mogą sięgać wszyscy. Nie zawierają one sztucznych składników, są niezwykle delikatne, nie drażnią i nie uczulają skóry. W swoim składzie zawierają przede wszystkim składniki okluzyjne, substancje, które uzupełniają lipidy naskórka oraz humeklanty. Dzięki tak wartościowemu składowi umożliwiają odbudowę uszkodzonej warstwy naskórka. Emolienty można stosować profilaktycznie, bez względu na wiek czy płeć.

Z jakich powodów warto sięgać po emolienty?

Kremy emolientowe są niezwykle łatwe w stosowaniu. Można je wykorzystać do pielęgnacji ciała, twarzy, a nawet włosów. Z uwagi na swoją delikatność i dobroczynne działanie mogą być używane codziennie, rano i wieczorem. Co ważne, są łatwo dostępne. Mimo, iż na ogół kupuje się je w aptece, nie trzeba mieć na nie recepty.

Dzięki zastosowaniu naturalnych składników np. olejów roślinnych czy masła shea emolienty dla dzieci są niezwykle delikatne i sprawdzą się nawet w przypadku bardzo delikatnej skóry. Warto zwrócić uwagę, by środki te nie zawierały parabenów, barwników i konserwantów. Balsamy emolientowe są produkowane w taki sposób, by zmniejszyć ryzyko alergii. Składniki są bezpieczne dla skóry, doskonale regenerują jej warstwę hydrolipidową. Ich działanie polega również na częściowym blokowaniu substancji drażniących i wywołujących stany zapalne naskórka. Z tego powodu są zalecane mieszkańcom dużych miast, w których występuje zanieczyszczenie środowiska.

Środki te mogą skutecznie złagodzić wpływ detergentów, a więc proszków do prania, płynów do mycia, wybielaczy itp.

Stosowanie emolientów w dłuższym czasie pozwala przywrócić jej prawidłową barierę ochronną. W efekcie jest ona zdrowsza, bardziej gładka i elastyczna. To sposób na prawidłowe natłuszczenie i nawilżenie naskórka, a więc zniwelowanie podrażnień oraz nieprzyjemnego uczucia swędzenia. Co więcej, emolienty mogą wspomóc naprawienie szkód powstałych wcześniej i zapewnić miękką, zdrową skórę.

Komentarze