Głodówka oczyszczająca - czym jest? Skutki głodówki oczyszczającej. Alternatywne diety oczyszczające

Głodówka oczyszczającaWiele osób mówi o tak zwanej głodówce oczyszczającej. Wskazuje się na jej zalety, takie jak oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawa samopoczucia czy utrata wagi. Jednak czy warto w tak ryzykowny sposób próbować polepszyć stan swojego zdrowia? Jak wygląda poprawnie przeprowadzona głodówka i z jakimi skutkami się wiąże? Dowiedz się czym jest głodówka oczyszczająca.

Czym jest głodówka oczyszczająca?

Jak wynika z nazwy, głodówka oczyszczająca to zaprzestanie przyjmowania wszelkich pokarmów i picie jedynie wody w dużych ilościach. Zwolennicy uważają, że czasowe zaprzestanie jedzenia prowadzi do pozbycia się chorych i zużytych komórek organizmu oraz zalegających w nich substancji i toksyn. Efektem tego ma być lepszy stan organizmu po głodówce, wyraźna poprawa stanu zdrowia, oczyszczenie się z toksyn i lepszy nastrój. Jednak na taką głodówkę oczyszczającą nie można przejść z dnia na dzień. Jest to bardzo groźne i zamiast pomóc może nam poważnie zaszkodzić. Zwłaszcza jeśli przed głodówką nie dbaliśmy o naszą dietę.

Przejście na głodówkę oczyszczającą

Należy wskazać, iż głodówka oczyszczająca nie jest sposobem na szybką utratę wagi! Nadmierne głodzenie organizmu może dać odwrotny efekt - zacznie on magazynować wszelkie kalorie, aby zapewnić sobie energię potrzebną do przeżycia.

Przejście na głodówkę, która ma na celu oczyszczenie organizmu nie jest kwestią kilku dni. Przed głodówką należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który oceni nasz stan zdrowia i skieruje na odpowiednie badania. Wiele schorzeń nie pozwala bowiem na przejście na głodówkę. Lekarz również powinien zapoznać nas dokładniej z zagrożeniami, jakie niesie ten sposób oczyszczenia organizmu - szerzej o konsekwencjach głodówki w dalszej części artykułu.

Jeśli badania nie wykażą przeciwwskazań, możemy przystąpić do przygotowania organizmu. Na dwa tygodnie przed właściwą głodówką - minimalnie tydzień przed nią - zaleca się jedzenie wyłącznie produktów lekkostrawnych i naturalnych oraz dużej ilości owoców. Zakazane dla nas stają się produkty wysoko przetworzone, gotowe dania dostępne w sklepach, typu fast-food, żywność bogata w tłuszcze. W tym czasie powinniśmy również pić jedynie wodę w dużych ilościach, ewentualnie napary ziołowe. Po dwóch tygodniach takiej diety możemy przystąpić do właściwej głodówki oczyszczającej, czyli zaprzestania spożywania posiłków na określony czas.

Etapy głodówki oczyszczającej

Właściwą głodówkę oczyszczającą można podzielić na kilka etapów. Każdy z nich wiąże się z konkretnymi objawami, po których poznajemy w której fazie jesteśmy. Trzeba jednak zaznaczyć, że objawy te są negatywne dla naszego zdrowia i stanu emocjonalnego. Jak zaznaczają zwolennicy głodówki, aby cieszyć się z jej pozytywnych efektów, należy przejść przez wszystkie etapy.

  1. To pierwsze dwa-trzy dni po zaprzestaniu jedzenia. Zwany jest pobudzeniem pokarmowym, gdyż odczuwamy ciągły głód, drażni nas widok jedzenia, po które nie możemy sięgnąć i jesteśmy w bardzo złym nastroju. Nasz organizm rozkłada glikogen, czyli zapasy glukozy złożone w wątrobie, aby mieć energię do funkcjonowania. Pijąc duże ilości wody, paradoksalnie, usuwamy jej nadmiar z organizmu razem z toksynami i produktami ubocznymi przemiany materii.
  2. Etap drugi zaczyna się w momencie wystąpienia tak zwanego pierwszego przełomu kwasowego. Jesteśmy osłabieni, boli nas głowa, mamy nudności. Widać również poważne zmiany w naszym wyglądzie. Skóra i błony śluzowe są przesuszone, mają szarawy kolor a z ust zaczyna naprawdę nieprzyjemnie pachnieć. Hormony sprawiają, że przestajemy odczuwać głód. Jednak nasze samopoczucie nie staje się lepsze, przez zmęczenie czujemy się gorzej.
  3. Po przełomie kwasowym nastaje trzeci etap głodówki, w którym nasz organizm, aby wytworzyć energię, spala zapasy tkanki tłuszczowej. Wiąże się to z utratą wagi, jednak jest to mały spadek. Wskazuje się również na to, że podczas tego etapu następuje szybka wymiana komórek na nowe. Etap ten kończy się II przełomem kwasowym, na skutek którego ponownie odczuwamy głód.

Kluczowe jest zakończenie głodówki oczyszczającej po II przełomie kwasowym. Inaczej możemy doprowadzić do trwałego wyniszczenia naszego organizmu. Zwolennicy głodówki oczyszczającej wskazują, że optymalnym czasem na nią jest 10 dni i więcej. Jest to jednak niebezpieczne.

Zakończenie głodówki oczyszczającej

Zakończenie głodówki jest według wielu osób najważniejszym jej elementem. Zwłaszcza, że jest najtrudniejszy.

Po zakończeniu tak ścisłego postu normalne jest odczuwanie dużego łaknienia. Jednak nie możemy od razu najeść się tłustych potraw i pić napoje słodzone. Nie tylko jest to niezdrowe dla naszego organizmu, ale również zniweczy ewentualne plusy głodówki i zaszkodzi nam. Organizm, który po tak ścisłej diecie od razu otrzymuje taką ilość jedzenia i kalorii może pogorszyć stan swojego zdrowia. Układ pokarmowy nie jest bowiem przygotowany na ponowną pracę w takiej intensywności. Innymi słowy, taka osoba może zacząć wymiotować, odczuwać dolegliwości trawienne, a nawet trafić do szpitala.

Wychodzenie z głodówki oczyszczającej powinno trwać tyle samo, co głodówka - do jedzenia wracamy powoli i stopniowo rozszerzając jadłospis. Dodatkowo na początku nasza dieta powinna opierać się o soki i przeciery. Przez dwa-trzy dni spożywamy jedynie świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne.

Następnie powoli wprowadzamy same owoce i warzywa. Kolejnymi produktami powinny być rzeczy lekkostrawne i mało przetworzone - nabiał, kasze. Po kilku dniach dopiero możemy wrócić do chudego mięsa. Do złych nawyków lepiej nie wracać. Zwłaszcza, że bezpieczny powrót do tłustych mięs, rzeczy smażonych czy fast-foodów, zajmie jeszcze kilkanaście dni.

Skutki głodówki oczyszczającej

Długotrwałe niejedzenie powoduje zaburzenia funkcjonowania organizmu. Jest to bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka, który podejmuje się takiej metody oczyszczenia z toksyn.

Na jakie pozytywne skutki możemy liczyć w zamian za takie zagrożenie? Możliwe jest zaobserwowanie polepszenia jakości snu, mniejsze zmęczenie i więcej energii po wyjściu z głodówki oczyszczającej, zmniejszenie się problemów z cerą i lepsze trawienie. Jest to prawdopodobne, gdyż jednym z powodów tych dolegliwości są toksyny zgromadzone w organizmie. Jednak są to dolegliwości o dość szerokim podłożu występowania, więc nie można powiedzieć, że to przez toksyny.

Negatywnych skutków głodówki jest znacznie więcej. Najczęstszym efektem jest ogólne pogorszenie się kondycji organizmu, wyniszczenie, a nawet śmierć głodowa w skrajnych przypadkach zbyt długiej "kuracji".

Wyróżnia się także takie skutki głodówki oczyszczającej:

  • po sześciu dniach głodówki dochodzi do zatrucia organizmu na skutek kwasicy,
  • spotęgowanie chorób krążenia i nadciśnienie tętnicze,
  • rozwinięcie się kamicy nerkowej,
  • zaburzenie regulacji glikemii u cukrzyków i osób wcześniej zdiagnozowanych jako zdrowych,
  • prowadzi do poważnych niedoborów substancji odżywczych w organizmie,
  • picie jedynie dużych ilości wody w czasie nie przyjmowania pokarmów prowadzi do przewodnienia,
  • powoduje utratę masy mięśniowej zamiast tłuszczowej na skutek nie dostarczania białka organizmowi,
  • może prowadzi do zaburzeń rozwoju u osób młodych - organizm, który powinien mieć dostarczane składniki nie otrzymuje ich, wskutek czego zmienia gospodarkę hormonalną,
  • przyczynia się do wypadania włosów, łamliwości paznokci i pogorszenia się stanu cery,
  • pot oraz oddech mają brzydki zapach,
  • negatywny wpływ na psychikę - uczucie przewlekłego zmęczenia, zły humor, apatia, agresja,
  • utrata apetytu, a nawet wstręt do jedzenia,
  • spowolnienie metabolizmu, co sprzyja tyciu,
  • zauważono, że u osób stosujących głodówkę oczyszczającą, pojawiają się zaburzenia odżywiania,
  • obniża wydolność organizmu, co skutkuje niezdolnością do pracy zarówno fizycznej jak i umysłowej,
  • gwałtowny efekt jo-jo w przypadku nie przestrzegania zasad wchodzenia i wychodzenia z głodówki.

Alternatywne diety oczyszczające organizm

Nie trzeba się wcale głodzić, aby oczyścić swój organizm z toksyn. Obecnie można dowiedzieć się o coraz większej liczbie bezpiecznych diet oczyszczających, które skutecznie pozbywają się toksyn. Nie wymagają przy tym wielodniowego głodzenia i niszczenia własnego organizmu. Zamiast głodówki oczyszczającej warto skorzystać z kilku innych diet oczyszczających

Jednodniowa dieta jabłkowa
Jak sama nazwa wskazuje - w ciągu jednego dnia jesteśmy zobowiązani do jedzenia samych jabłek. Dokładniej do dwóch kilogramów. Dlaczego właśnie jabłek? Są bogate w błonnik, który skutecznie przyspiesza nasze trawienie. Dzięki temu szybciej jesteśmy w stanie pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Oczywiście nie możemy zapomnieć o piciu wody podczas tego jednego dnia diety oczyszczającej.

Dieta owocowo-warzywna
Trwa trzy dni podczas których spożywamy jedynie - i aż - owoce i warzywa. Możemy je jeść pod różnymi postaciami zarówno gotowane jak i na surowo, z dodatkiem niewielkiej ilości olejów roślinnych, ziół i naturalnych przypraw. Unikamy jednak smażonych warzyw oraz kupnych, słodzonych soków. Dbamy również o nawodnienie - woda i napary ziołowe będą najlepsze. Podczas takiej diety dostarczamy organizmowi nie tylko duże ilości błonnika, który ma działanie przeczyszczające, lecz także dobroczynnie wpływamy na cały nasz organizm. Witaminy i substancje odżywcze zawarte w owocach i warzywach doskonale wpłyną na stan naszej skóry, włosów, paznokci i ciała, dodatkowo zapewniając nam energię i dobre samopoczucie.

Dieta owsiankowa jednodniowa
Ta dieta zakłada dwie wersje, mające jednak taką samą podstawę - płatki owsiane, które zawierają dużą ilość błonnika. Należy jednak pamiętać, iż nie powinniśmy zapominać o piciu wody.

  • Możemy zagotować siedem łyżek owsianych płatków na dwóch litrach mleka i taką owsiankę w jednakowych porcjach jeść cały dzień.
  • Możemy również do przygotowanej wyżej owsianki dodawać owoce, jogurt naturalny lub warzywa, aby wzbogacić posiłek i uzyskać dodatkowe plusy.

Racjonalne żywienie na co dzień
Specjalne diety oczyszczające lub głodówki możemy również zastąpić racjonalnym żywieniem. Możesz codziennie stopniowo zmieniać swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze:

  • zacząć od picia większej ilości wody, zamiast słodzonych napojów i słodkich soków;
  • pić napary ziołowe i gorzką herbatę;
  • ograniczać jedzenie tłustego mięsa na korzyść chudszego i lepszego jakościowo;
  • zmniejszyć ilość smażonych dań na korzyść tych gotowanych lub przyrządzanych na parze;
  • urozmaicić dietę o pięć porcji warzyw i owoców;
  • zwiększyć ilość zdrowych tłuszczy z olejów roślinnych, nasion i ziaren.

Dodatkowo jeśli zależy Ci na ograniczeniu toksyn w organizmie rzuć palenie, ogranicz spożycie alkoholu. Dobrze również jeśli zaczniesz uprawiać sport, choćby przez kilka minut dziennie.

Te wszystkie działania nie tylko pomogą Ci oczyścić organizm z toksyn, ale również dzięki nim zadbasz o swój komfort życiowy, swoje zdrowie i kondycję ciała. Poczujesz się lepiej, staniesz się zdrowszym, zyskasz wzmocnioną odporność i więcej sił witalnych.