Ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku?

Leczenie alkoholizmuRozwiązaniem szczególnie polecanym dla osób uzależnionych od alkoholu jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień - cennik kompleksowej terapii to niezwykle ważny aspekt pod kątem wyboru konkretnej placówki. Choć w Polsce możliwe jest skorzystanie z bezpłatnego leczenia alkoholizmu, w praktyce graniczy to niemal z cudem. Dlaczego? Czy leczenie uzależnienia od alkoholu w prywatnej klinice jest rzeczywiście dobrą alternatywą i ile kosztuje terapia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Cennik ośrodka leczenia uzależnień a bezpłatne leczenie alkoholizmu na NFZ - co warto wiedzieć?

Osoby, które są zdecydowane na rozpoczęcie leczenia w ośrodku uzależnień, bardzo często zastanawiają się nad takimi aspektami, jak:

  • prywatny ośrodek leczenia uzależnień cennik,
  • ośrodek odwykowy koszty leczenia,
  • ośrodek terapii uzależnień - co wchodzi w zakres pobytu.

Wybór prywatnej placówki zajmującej się terapią uzależnienia od alkoholu wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem. Można jednak usłyszeć argumenty mówiące o tym, że leczenie alkoholizmu w Polsce dostępne jest przecież całkowicie za darmo, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (dla osób ubezpieczonych). Jest to oczywiście prawda, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak to wygląda w praktyce.

Niewielka liczba oddziałów dostosowanych do potrzeb osób uzależnionych. Niekończące się kolejki i przepełnione placówki. Konieczność czekania nawet 2-3 lat na rozpoczęcie leczenia, a do tego niekompletne, często zbyt ubogie wyposażenie medyczne wspierające terapię. Takie są niestety realia bezpłatnego leczenia alkoholizmu w naszym kraju. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej chorych szuka innych rozwiązań - w końcu na szali leży ich zdrowie i życie. W ten sposób trafiają na oferty prywatnych ośrodków leczenia uzależnień.

Prywatny ośrodek odwykowy cennik. Ile to kosztuje?

Cena to prawdopodobnie jeden z pierwszych aspektów, na jakie zwracają uwagę osoby szukające możliwości wyleczenia nałogu w ośrodku odwykowym. Jaki jest więc cennik ośrodków leczenia alkoholizmu? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie - w zasadzie jest to niemożliwe. Powód jest bardzo prosty. Każda taka placówka prezentuje własny cennik, który dobierany jest na podstawie wielu różnych czynników.

Takie parametry, jak kompleksowość oferty i zakres świadczeń, długość pobytu w ośrodku, warunki zakwaterowania, lokalizacja placówki - to wszystko ma wpływ na ostateczną cenę, którą ponosi pacjent. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że cena za jeden dzień pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień to ok. 250 do 400 zł.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień - cennik. Za co trzeba zapłacić?

Zastanawiasz się, z czego wynikają koszty widoczne w cenniku ośrodków leczenia uzależnień? Można wyróżnić uniwersalne elementy oferty, które wyglądają tak samo (lub bardzo podobnie) w przypadku różnych placówek odwykowych. Wygląda to następująco:

  • Terapia uzależnienia od alkoholu - wykłady terapeutyczne (psychoterapia), terapia indywidualna i grupowa, regularne konsultacje medyczne, grupy zadaniowe, treningi asertywności i wiele innych aktywności.
  • Zakwaterowanie - najczęściej 1/2-pokojowe apartamenty o wysokim standardzie, zwykle wyposażone w TV oraz Wi-Fi.
  • Całodniowe wyżywienie - śniadanie, obiad, kolacja.
  • Pełne zaplecze socjalne - w tym możliwość korzystania z dostępnych na terenie ośrodka urządzeń AGD.
  • Dostęp do dodatkowych aktywności - np. siłowni, sauny, sali gimnastycznej itd.

Usługi dodatkowo płatne

W tym przypadku ponownie mamy do czynienia z różnym zakresem, zależnie od wybranego ośrodka. Może to być m.in. transport pacjenta z miejsca zamieszkania do placówki, wizyty u lekarza internisty (z wypisaniem zwolnienia lekarskiego) itd. Warto dokładnie przyjrzeć się zakresowi świadczeń dodatkowych. Poszczególne ośrodki odwykowe mogą kusić pacjentów bardzo korzystną ceną za leczenie, natomiast po czasie okazuje się, że wynika ona z braku podstawowych usług w standardzie - najczęściej należy za nie dodatkowo zapłacić.

Dlaczego nie warto oszczędzać na prywatnym leczeniu uzależnienia od alkoholu?

Większość osób dokładnie analizuje cennik prywatnych ośrodków leczenia uzależnień przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii - jest to jak najbardziej zrozumiałe. Koszty takiego leczenia nie należą do najniższych, warto jednak pamiętać, że to nie one są w tym przypadku najważniejsze. Nałóg alkoholowy (jak każdy inny) stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego, a te wartości nie mają ceny.

Dlatego warto wybrać ofertę specjalistycznej, prywatnej placówki, która otoczy taką osobę profesjonalną opieką na okres przynajmniej kilku tygodni. Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień pod adresem: https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/ i przekonaj się, że dzięki kompleksowej pomocy i wsparciu można stanąć na nogi i wrócić do życia wolnego od nałogów. Tekst powstał we współpracy z mgr. Waldemarem Wantoch-Rekowskim - psychologiem, specjalistą terapii uzależnień i pomysłodawcą ośrodka leczenia nałogów WANT znajdującego się w otoczeniu pięknych kaszubskich lasów i jezior.

Komentarze