Jak dostosować dom do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim?

Przystosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnejOsoby poruszające się na wózku inwalidzkim traktują dom jako bezpieczną przystań. Jednocześnie, brak odpowiedniej adaptacji pomieszczeń może sprawić, że ich funkcjonowanie we własnym domu będzie znacznie utrudnione, a w niektórych przypadkach nawet zupełnie niemożliwe. Przystosowanie domu do potrzeb osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim jest wyższą koniecznością. Jak więc zrobić to dobrze?

Przystosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej - na co zwrócić uwagę?

Pacjenci, którzy na co dzień poruszają się na wózkach inwalidzkich, wymagają odpowiednio przystosowanych wnętrz, by mogli oni bezpiecznie i wygodnie funkcjonować we własnym domu. Projektując pomieszczenia i adaptując je do konkretnych potrzeb istnieje szereg czynników, które powinny zostać uwzględnione. Dzięki temu osoba poruszając się na wózku inwalidzkim będzie miała zagwarantowaną swobodę oraz bezpieczeństwo. Wobec tego, o czym warto pamiętać przystosowując mieszkanie do potrzeb osoby na wózku inwalidzkim?

1. Ograniczenie ilości drzwi i zadbanie o ich szerokość

Drzwi są z reguły jedną z największych przeszkód w domu dla osób niepełnosprawnych. Jeśli istnieje możliwość, warto ograniczyć ich liczbę do minimum. Oczywiście w pomieszczeniach takich jak łazienka drzwi wydają się koniecznością. Warto wówczas zadbać o ich szerokość, która musi wynosić co najmniej 90 centymetrów, a najlepiej, jakby ich szerokość wynosiła 110 centymetrów. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być drzwi przesuwne, bez dodatkowych progów, które utrudniają poruszanie się na wózku. Pamiętać trzeba także o zamontowaniu klamek na odpowiedniej wysokości.

2. Antypoślizgowe podłogi

Ważyn elementem adaptacji pomieszczeń do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, jest także wykorzystanie w domu podłóg antypoślizgowych. Muszą być one nie tylko wygodne do jazdy wózkiem, ale także i bezpieczne. Nie zaleca się korzystania z dywanów o długim włosiu, które utrudniają jazdę wózkiem.

3. Mniej mebli i sprzętów, więcej przestrzeni

Osoby niepełnosprawne powinny mieć zapewnione w mieszkaniu jak najwięcej przestrzeni. Ważne jest ograniczenie ilości mebli i innych sprzętów do niezbędnego minimum. Oczywiście podstawowe meble są jak najbardziej niezbędne np. w kuchni czy salonie. Wówczas powinny one oferować łatwy dostęp i maksimum swobody.

Przystosowanie każdego z pomieszczeń do potrzeb osoby niepełnosprawnej powinno odbywać się na podstawie indywidualnych potrzeb.

Dostosowanie pomieszczeń - jakie udogodnienia dla osób na wózkach inwalidzkich?

Adaptując poszczególne pomieszczenia do potrzeb osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, warto także pamiętać o dostępnych udogodnieniach. Jednym z nich jest chociażby schodołaz, które można zakupić na przykład w sklepie https://strefa-zdrowia.com.pl/sprzet-rehabilitacyjny/schodolazy/. Jak sama nazwa wskazuje, jest on przeznaczony do pomieszczeń wyposażonych w schody, które stanowią jedną z największych przeszkód dla wózków inwalidzkich. Schodołaz jest urządzeniem mobilnym, przeznaczonym głównie do transportu osób niepełnosprawnych po schodach. Co ciekawe, schodołaz do wózka inwalidzkiego cechuje się ogromnym udźwigiem, nawet do 130 kg. Warto mieć jednak na uwadze to, że niektóre wózki już mogą być w to udogodnienie wyposażone. Wśród pozostałych udogodnień, jakie mogą znaleźć się w pomieszczeniach zaadaptowanych na potrzeby osób niepełnosprawnych, można wymienić również:

  • łózko sterowane pilotem - to idealne rozwiązanie na potrzeby sypialni osoby poruszającej się na wózku. Znacznie ułatwi jej to zmianę pozycji ciała;
  • podnośnik wannowy - oczywiście najlepiej jest zrezygnować z wanny na rzecz prysznica z odpowiednimi uchwytami. Jeśli jednak wprowadzenie takiej zmiany nie jest możliwe, to podnośnik wannowy okazuje się niezbędny. Pomoże on wykonywać podstawowe czynności higieniczne;
  • wiszące szafki i umywalki - powinny one znaleźć się na wyposażeniu kuchni i łazienki. Można pod nie swobodnie wjechać wózkiem, co ułatwi osobie niepełnosprawnej korzystanie z nich.
  • wysuwane blaty - to rozwiązanie praktyczne i wyjątkowe udogodnienie dla osób niepełnosprawnych. Wysuwane blaty, zamontowane na wysokości około 80 centymetrów nie ograniczają przestrzeni, a jednocześnie gwarantują swobodny dostęp.

Warto pamiętać, że im więcej udogodnień wykorzysta się w poszczególnych pomieszczeniach, tym większą swobodę i samodzielność można zagwarantować osobie poruszającej się na wózku.

Komentarze