Jak poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem?

Niegrzeczne dzieckoJeśli nie jesteś wystarczająco silną emocjonalnie osobą, radzenie sobie z histeriami i kaprysami twojego dziecka może okazać się sporym problemem. Dzieci to małe aniołki, ale czasami tracą kontrolę nad swoimi emocjami. Często rodzice nie potrafią poradzić sobie z dziecięcymi atakami histerii i tracą zimną krew. W takich sytuacjach należy jednak za wszelką cenę pozostać opanowanym, ponieważ agresja rodzi agresję.

Dzieciom też nie jest łatwo. Każdego dnia odkrywają świat, poznają nowe rzeczy, które często są dla nich niezrozumiałe i nietypowe. Potrzebują czasu na przyswojenie zasad panujących w społeczeństwie. Psychologowie twierdzą, że dzieci w przedziale wiekowym od 2 do 5 lat mają bardzo wrażliwą i niestabilną konstrukcję psychiczną.
Dziecięcy napad histerii jest nieprzewidywalny jak trzęsienie ziemi. Nie wierzcie jednak ludziom, którzy twierdzą, że z dziecięcymi humorami nie da się nic zrobić.

Cierpliwość, siła woli, mądrość i stabilność emocjonalna to podstawa. Właśnie te cechy sprawiają, że rodzice są w stanie opakować sytuacje i nie pozwolić na to, aby to dziecko rządziło w domu.

Niektóre rodziny potrafią szybko i skutecznie rozwiązać problem histerii dziecka. Innym rozwiązanie problemów behawioralnych zajmuje lata. W czym tkwi tajemnica ? Nie ma tu gotowej recepty ani magicznych pigułek. To na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za uporanie się z tym delikatnym problemem. To właśnie panująca w rodzinie atmosfera, którą tworzą rodzice, wpływa na temperament dziecka i kształtuje jego zachowania oraz nawyki emocjonalne.

Dzieci to małe, ale inteligentne istoty, które chętnie korzystają z oferowanych im możliwości. Nie wierzcie więc, że płaczą bez powodu. Często poprzez histeryczne zachowanie chcą osiągnąć swój cel, bez względu na wszystko. W dalszej części artykułu dowiesz się, w jaki sposób reagować wobec histerii dziecka.

Jak poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem?

1. Zapobiegaj emocjonalnym eksplozjom

Jako rodzic masz bliski emocjonalny związek ze swoim dzieckiem. Jesteś jedyną osobą, która potrafi wyczuć i zrozumieć jego emocje. Każda matka ma możliwość obserwowania swojego dziecka i analizy jego zachowań. Jeśli widzisz, że twoje dziecko jest w kiepskim nastroju, przygotuj się do podjęcia natychmiastowych działań, aby zapobiec wybuchowi histerii. Spróbuj dostrzec dziwne gesty i mimikę twarzy dziecka, które mogą świadczyć o tym, że coś złego się wydarzy. Twoja intuicja i przeczucie pomogą zapobiec emocjonalnym wybuchom Twojego dziecka

2. Bądź nieugięty

Dzieci czasami potrafią udawać, nie ułatwiając tym samym zadania rodzicom. Są małe i nieszkodliwe, ale ich temperament bywa bardzo niebezpieczny. Emocjonalny szantaż i wywieranie presji to niebezpieczna strategia manipulacji. Nie oznacza to wcale, że dzieci są podstępnymi i przebiegłymi manipulatorami. To czy zachowują się w ten sposób, zależy od rodziców. Kiedy twoje dziecko próbuje wzbudzić współczucie, nigdy nie powinieneś zmieniać wcześniej podjętej decyzji. Niech zrozumie, że nie ulegasz jego manipulacjom. Zwykle dzieci chcąc coś osiągnąć zachowują się histerycznie i próbują zawstydzić rodziców w obecności innych ludzi. Za wszelką cenę powinieneś zachować spokój i nie dać się sprowokować.

3. Pomóż dziecku zrozumieć jego uczucia

Każdy rodzic jest nauczycielem i wzorem dla swoich dzieci. Dominacja i emocjonalna kontrola nie są celem, lecz narzędziem pomocnym w wychowaniu zdrowego i inteligentnego dziecka. Bardzo często dzieci nie potrafią zrozumieć, co się z nimi dzieje. Jest w nich tak wiele uczuć i stanów emocjonalnych. Nie powinno nas to jednak dziwić, biorąc pod uwagę że często dorośli również nie potrafią opanować swoich emocji. Jeśli nie kupiłeś w sklepie rzeczy, o którą prosiło dziecko, powinieneś być przygotowany na konflikt. Spróbuj wyjaśnić dziecku, że niemożliwe jest kupienie wszystkich zabawek i spełnianie wszystkich zachcianek. Wytłumacz, że negatywne emocje są szkodliwe i bezcelowe. Dzieci ucząc się uczuć, zaczynają akceptować rzeczywistość i stają się bardziej posłuszne.

4. Zapomnij o karach cielesnych

Ta starodawna metoda wychowawcza nie jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie z temperamentem dziecka. Kary cielesne są bolesne i obraźliwe. Ta strategia jest najprostszym sposobem zaszczepienia dyscypliny i sprawienia, że dziecko jest posłuszne. Jednakże kary medal ma dwie strony. Psychologowie twierdzą, że kara cielesna jest jak bomba zegarowa, która po pewnym może doprowadzić do jeszcze większego ataku histerii. Powoduje bowiem u dziecka poczucie strachu, nienawiści i lęku. Stosowanie presji emocjonalnej jest z całą pewnością lepsze od kar cielesnych. Postaraj się zignorować napady dziecka, tak aby zdało sobie ono sprawę z tego, że są one bezcelowe.

5. Użyj dziecięcej negatywnej energii w odpowiedni sposób

Dzieci są niewyczerpanym źródłem energii. Potrafią biegać, skakać i wygłupiać się całymi dniami. Ważne jest, aby znaleźć dziecku odpowiednie zajęcia, które będę je rozwijać. Zajęte dzieci nie mają czasu na histerie, szybko się męczą i idą spać. Pozwól dzieciom grać i ćwiczyć tak długo, jak będą tego potrzebować. Aktywność fizyczna jest dobra dla ich zdrowia. Nie zapominaj o drobnych nagrodach dla dziecka, takich jak cukierki czy naklejki. Jeśli twoje dziecko lubi śpiewać lub tańczyć - daj mu okazję, aby bawiło się, że jest gwiazdą.

6. Komunikuj się ze swoim dzieckiem

Każde dziecko potrzebuje stopniowo socjalizować się poprzez komunikację ze swoimi rodzicami. Powinieneś rozmawiać z dzieckiem każdego dnia. Rozmowa to sposób na zbudowanie relacji opartej na zaufaniu. Jeśli znajdziesz z dzieckiem wspólny język, zmniejszysz ilość ataków histerycznych. Brak kontaktu i komunikacji sprawia, że dziecko w przyszłości będzie wycofane i aspołeczne. Znajdź chwilę na wspólne spędzenie czasu i rozmowę z dzieckiem. W rezultacie maluch będzie dzielił się z tobą swoimi emocjami i stanie się bardziej odporny na stres.

7. Uzbrój się w cierpliwość

Cierpliwość powinna być priorytetem rodziców walczących z histerią dzieci. Każda matka wie jednak, jak ciężko pozostać obojętną na łzy i krzyki dziecka. Rodzicielstwo to najtrudniejsze zajęcie na świecie. Wykaż spokój i zaufaj, że twoje wysiłki przyniosą pozytywne skutki. Walka z histerią dziecka to długa droga, szczególnie jeśli pozwalałeś już sobą manipulować. Będziesz potrzebować nieco czasu, aby dziecko zrozumiało, że histeria nie przynosi efektów.

8. Pozwól dziecku odkupić jego winy

W dzisiejszych czasach wielu rodziców wywiera na dzieci emocjonalne naciski, pozwalając aby maluch czuł się winny za swoje złe zachowanie. Poczucie winy to niebezpieczne uczucie, rodzące strach i niepokój. Dlatego rodzice powinni dać dzieciom szansę przeproszenia za swoje złe uczynki. Zarówno dzieci jak i dorośli muszą uwolnić się od negatywnych emocji. Mój syn w ramach przeprosin za swoje złe zachowanie daje mi własnoręcznie narysowane obrazki.

Mam nadzieje, że zawarte w artykule porady okażą się pomocne. A jakie są Twoje sposoby na radzenie sobie z dziecięcymi kaprysami ? Podziel się swoją opinią!

Estera Owczarz, www.fitandfashion.pl.

Komentarze

Patryk
Moja koleżanka sama chodziła do poradni psychologicznej Psychologgii Plus ze swoim synem i mężem. Mieli problemy. Nie wiem dokładnie jakie, nie dopytywałam się. Uważam, że nie wszyscy rodzą się rodzicami. Nikt nie może powiedzieć, jak by się zachował, jako rodzic. Koleżanka nie wypytywana powiedziała, że spotkania dają im wiele, że lepiej dogadują się z synem, a ich życie rodzinne jest o wiele łatwiejsze na co dzień.Mają silną więź - on z nimi rozmawia i zwierza się, a to chyba jest najważniejsze.
Ala
Mnie pomogło przedszkole Wesołe Siódemki, do którego posyłam swoje dziecko.
Osia
Zmiana przedszkola i będzie dobrze, czasem to nie my popełniamy błąd tylko dziecko wpada w złe towarzystwo... Często niestety to jest przyczyną.
Ja zmieniałam placówkę swojego dziecka i teraz aktualnie jest w Wesołych Siódemkach w Katowicach i w końcu jestem zadowolona z opieki.
Amanda
Nie wiem czy jest na to jakiś złoty środek, z tego względu, że każde dziecko jest inne i czasem sami nie wiemy, co jest przyczyną takich a nie innych zachowań prawda? Dlatego myślę, że warto czasem nie czekać i uda się do psychologa. Sami posyłaliśmy dziecko do Instytutu Psychologii i Edukacji Dziecka, na prawdę było warto.
Łukasz
Wiele dobrego można zrobić zmieniając nawyki dziecka. Odstawiając telefon i wprowadzając nowe zabawy.
Parę ciekawych rzeczy na ten temat jest na https://www.dobrezabawki.com w dziale poradnik.
Zresztą same zabawki też zdecydowanie tam można kupować.