Jak prawidłowo inhalować się solą fizjologiczną?

Inhalacja solą fizjologicznąInhalacja solą fizjologiczną to skuteczna i bezpieczna metoda rozrzedzania wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych. Sól fizjologiczna nawilża również błony śluzowe, koi podrażnienia i przynosi znaczną ulgę w oddychaniu. Aby wykonać inhalacje w domowym zaciszu potrzebujemy jedynie inhalatora z nebulizatorem oraz ampułek soli fizjologicznej. Jak prawidłowo przeprowadzić zabieg?

Jak wykonuje się inhalacje solą fizjologiczną?

Jeśli posiadamy w swoim domu inhalator, do wykonania inhalacji potrzebujemy już jedynie ampułek z solą fizjologiczną, sprzedawanych bez recepty. Roztwór chlorku sodu, bo tak brzmi chemiczna nazwa soli fizjologicznej, jest bezpiecznym do samodzielnego stosowania preparatem. Jedna ampułka mieści zwykle 5 ml płynu, co wystarcza na jedną sesję, trwającą około 10 minut. Aby wykonać inhalację, sól fizjologiczną należy umieścić w nebulizatorze, czyli pojemniku na lek. Później wystarczy już tylko założyć maseczkę i uruchomić urządzenie. Podczas inhalacji oddychamy swobodnie, ale staramy się robić szybkie wdechy i powolne wydechy. Po skończonym zabiegu wyłączamy urządzenie, czyścimy je i suszymy, aby było gotowe do kolejnej sesji.

Kiedy robić inhalacje z soli fizjologicznej?

Na skuteczność leczenia wpływa nie tylko sposób wykonywania inhalacji solą fizjologiczną, ale także pora zabiegów i ich częstotliwość. Zaleca się, aby sesje inhalacji przeprowadzać co najmniej dwa, trzy razy dziennie, w zależności od nasilenia dolegliwości. Sam zabieg powinien trwać do 10 minut, dlatego nie zajmie zbyt wiele czasu w ciągu dnia. Inhalacji nie wolno robić przed snem, ponieważ powodują one rozrzedzenie wydzieliny i mogą utrudnić nocny wypoczynek. Poza tym, nie zaleca się wykonywania zabiegu zaraz po posiłku, ponieważ może to wywołać nudności i wymioty, zwłaszcza u dzieci.

Kiedy inhalacje z soli fizjologicznej są pomocne?

Inhalacje z soli fizjologicznej to prosty sposób na domowe leczenie wielu chorób układu oddechowego. Działają one zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Nawilżają i oczyszczają drogi oddechowe, a także rozrzedzają wydzielinę, która pojawia się w drogach oddechowych w trakcie infekcji. Inhalacje pomagają na katar, kaszel, zapalenie gardła i astmę oskrzelową. Wdychanie soli fizjologicznej nie podrażnia błon śluzowych i jest w pełni bezpieczne, dzięki czemu można wykonywać je nawet u niemowląt i małych dzieci. Warto pamiętać jednak, że w przypadku najmłodszych:

  • inhalacji nie wykonujemy podczas snu,
  • przeprowadzamy zabieg w pozycji jak najmocniej spionizowanej.

Należy wiedzieć, że choć inhalacje z soli to doskonała metoda leczenia różnych dolegliwości, to gdy choroba się przedłuża, konieczna staje się konsultacja z lekarzem. Niektóre infekcje wymagają bowiem wdrożenia innych form leczenia.

Jeśli często przytrafiają nam się infekcje górnych dróg oddechowych, dokucza nam katar i kaszel, inhalacje z soli fizjologicznej będą świetną metodą walki z tymi objawami. Taka kuracja jest niedroga, łatwo dostępna i prosta, a do tego bezpieczna dla większości pacjentów.

Sprawdzone inhalatory dostępne są w ofercie apteki internetowej aptekadlapacjenta.pl.

Komentarze