Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Z tym pytaniem boryka się wiele osób cierpiących na nadciśnienie. Nie ma w tym nic dziwnego - z jednej strony jest to niezwykle ważne, a z drugiej nie każdy wie, jak należy to robić. Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym pytaniom, a co za tym idzie przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, w jaki prawidłowy sposób można zmierzyć samodzielnie ciśnienie tętnicze.
Jakie będą potrzebne nam do tego przyrządy?
Do wyboru mamy tak naprawdę dwie opcje, a mianowicie automatyczny ciśnieniomierz oraz ręczny. W przypadku tego pierwszego sprawa jest stosunkowo prosta - wystarczy trzymać się zaleceń producenta, a już po chwili uzyskamy wynik, zawierający często również i tętno. Niestety, często wyniki z tego typu urządzeń pomiarowych są dosyć niedokładne. Kolejną metodą, jest zastosowanie ręcznego aparatu do pomiaru ciśnienia - do tego będziemy potrzebować specjalnie pompowany mankiet oraz stetoskop.
Jak prawidłowo przeprowadzić badanie ciśnienia tętniczego krwi?
W tym celu zakładamy na jedną z rąk (najlepiej lewą) pompowany mankiet, a następnie pompujemy go do określonej wartości - pamiętajmy, że ręka, na której jest mankiet, nie może pracować - następnie przykładamy do tętnicy znajdującej się w zgięciu łokciowym stetoskop, i delikatnie, ale stale popuszczamy powietrze. Pierwsze bicie serca oznacza najwyższe górne ciśnienie tętnicze, natomiast ostatnie dolne - właśnie dla tego każdy tego typu mankiet jest wyposażony w manometr. Jeżeli któryś wynik jest przez nas słabo słyszalny, możemy delikatnie pod pompować mankiet, i powtórzyć procedurę. Jednak nie należy robić tego wielokrotnie, gdyż ma to wpływ między innymi na wynik badania oraz nasz komfort.
Jak zbadać tętno samodzielnie?
Tutaj sprawa jest dużo prostsza, gdyż nie potrzebujemy do tego specjalnych sprzętów. Co więc jest nam potrzebne? Otóż nasze własne palce - wystarczy, że wyczujemy na nim jedną z tętnic, i uruchomimy na dziesięć sekund stoper - w tym czasie liczymy uderzenia naszego serca. To samo można zrobić na tętnicy szyjnej - w obu jednak przypadkach tętna nie mierzy się kciukiem, a każdym innym palcem naszej dłoni. Następnie uzyskany wynik należy pomnożyć przez sześć - i to wszystko - właśnie uzyskaliśmy wynik naszego tętna.
Co dalej należy zrobić z wynikami?
Wyniki należy zapisywać w specjalnie przeznaczonej do tego książeczce lub przynajmniej w zeszycie wraz z datą, oraz godziną pomiaru. Dlaczego? Ponieważ tylko dzięki pomiarowi przez dłuższy czas (na przykład przez tydzień) lekarz jest w stanie wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości oraz co za tym idzie wprowadzić odpowiednie leczenie mające na celu usunięcie różnego rodzaju nieprawidłowości, za pomocą na przykład farmakoterapii. Ponadto, jeżeli już jesteśmy w trakcie leczenia, lekarz w ten sposób może między innymi monitorować, czy cały proces leczenia przechodzi w sposób prawidłowy. W przypadku teleporady można wyniki zapisywać na przykład w pliku Excel, a następnie wysłać je do lekarza za pomocą e-maila.
Podsumowanie
Prawidłowy samodzielny pomiar ciśnienia, jest wręcz kluczowy, jeżeli chodzi o teleporady, gdyż lekarz nie jest w stanie na odległość zmierzyć nam ciśnienia. Ponadto, aby była możliwość wprowadzenia prawidłowego toku leczenia, konieczny jest jego pomiar przez dłuższy czas - tylko w ten sposób lekarz udzielający nam teleporady jest w stanie udzielić nam odpowiedniej pomocy medycznej, w tym przepisaniu nam leków. Warto więc regularnie, samodzielnie mierzyć ciśnienie tętnicze, gdyż w ten sposób możemy uniknąć wielu powikłań. W przypadku nieprawidłowości w szybki sposób można uzyskać profesjonalną konsultację medyczną poprzez https://homedoctor.pl/.
Komentarze