Jak przygotować pokój niemowlaka? Co powinno się w nim znaleźć?

Pokój dla niemowlakaWielu rodziców na początku, gdy mama wraca z maluchem ze szpitala łóżeczko dla wygody ustawia we własnej sypialni. Z czasem, gdy nauczą się już opieki nad maluszkiem mogą myśleć o przygotowaniu dla niego osobnego pokoju. Oczywiście w tym przypadku konieczne będzie wyposażenie go choćby w elektroniczną nianię, wszak maluch ciągle wymaga wiele uwagi. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak przygotować pokój niemowlaka i co powinno się w nim znaleźć.

Po pierwsze: wykończenie ścian i podłóg, które powinno być wykonane jeszcze przed rozwiązaniem

Oczywiście ściany i podłogi trzeba wykończyć przed rozwiązaniem, wszak po powrocie mamy z dzidziusiem ze szpitala nie będzie na to ani czasu, ani warunków. Zatem należy wybrać kolor ścian. Jeśli nie znacie płci dziecka, bo nie chcieliście jej poznać aż do rozwiązania, wybierzcie barwy neutralne, np. szarą, jasnożółtą czy miętową. Farba powinna być bezpieczna zatem nie wydzielać szkodliwych związków. Bez problemu znajdziecie farby, które sprawdzą się do dziecięcego pokoju. Na pewno nie należy malować pokoju świeżo przed rozwiązaniem albo na szybko, wtedy kiedy mama i maluszek są jeszcze w szpitalu, bowiem zapach świeżej farby utrzymuje się jeszcze przez pewien czas, nawet gdy dobrze przewietrzy się pokój. Podłoga powinna być pokryta bezpiecznym materiałem. Dobrze sprawdzą się płytki i wykładziny lvt, które nie wymagają spoinowania i tworzą ciepłą, przyjemną powierzchnię. Drewno jest dobrym wyborem, ale trzeba liczyć się z tym, że jest dość głośne w użytkowaniu, a jeśli dziecko wybudza każdy szelest może to być problem.

Po drugie: organizujemy strefę snu i zabawy noworodka

Łóżeczko, które na początku jest w pokoju rodziców, później trafi do pokoju niemowlaka. Warto postawić na drewniane z gęsto rozmieszczonymi szczebelkami. Do niego należy dobrać odpowiedni materac. Sprawdzi się taki z włóknem kokosowym, które neutralizuje roztocza i bakterie i zapobiega ich namnażaniu. Oczywiście warto by materac miał pokrowiec, który można prać, mimo że znajdzie się na nim jeszcze pościel. Kołderka i poduszka, a także prześcieradło wchodzą w skład zestawu. Jednak trzeba powiedzieć, że malutkiemu dziecku poduszka absolutnie nie jest potrzebna. Nad łóżeczkiem warto zamontować karuzelkę, która będzie umilać dziecku czas, gdy nie będzie spało. Takie wyposażenie pokoju niemowlaka znajdziecie w sklepie mojswiatdziecka.pl. Jego zabawa w tym okresie polega właśnie na obserwacji i już w tym okresie potrzebuje pewnej stymulacji, choć oczywiście najważniejszy jest kontakt z rodzicami. Z czasem, około trzeciego miesiąca życia, gdy zacznie chwytać i ząbkować przydadzą się też grzechotki i bezpieczne gryzaki.

Po trzecie: strefa pielęgnacyjna tuż obok strefy snu jest ważna

Tuż obok strefy snu maluszka powinna znaleźć się strefa pielęgnacyjna. Właściwie przewijak może mieć formę nakładki na łóżeczko i komodę i być położony na stałe na jednym z mebli. Można jednak wybrać także przewijak w formie osobnego mebla z dodatkowymi półkami. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdza, bo wszelkie kosmetyki i przybory higieniczne można mieć stale pod ręką, np. włożone do organizerów. Warto, by przewijak był w podobnym kolorze i stylu co łóżeczko, choć oczywiście najważniejsza jest jego funkcjonalność.

Po czwarte: meble i akcesoria, czyli wyposażenie pokoju niemowlaka

Poza półkoprzewijakiem potrzebne są także inne meble. Niezbędne wyposażenie pokoju niemowlaka to na pewno regał na rzeczy dziecka i komoda. W tej drugiej można ułożyć dziecięce ubranka, organizując przestrzeń w taki sposób, by łatwo było znaleźć poszczególne rzeczy. Regał zwykle służy na zabawki, które mogą być włożone do organizerów. Gdy dziecko będzie starsze, będzie samo po nie sięgać. Warto podkreślić, że meble do pokoju dziecięcego powinny być bezpieczne, to znaczy nie mogą być pokryte szkodliwymi lakierami, ale i powinny mieć wyoblone i zabezpieczone krawędzie, np. materiałem ABS. Wśród wyposażenia pokoju niemowlaka jest także miejsce na fotel, z którego maluch może korzystać, gdy już nauczy się chodzić. Przyda się także fotel dla rodziców, który ułatwia usypianie malucha, czy też ułożenie go do odbicia po skończonym karmieniu. Może być to klasyczny fotel lub bezpieczny fotel bujany. Na blacie komody przy łóżeczku konieczne jest ustawienie nadajnika elektronicznej niani. Odbiornik znajdzie się w pokoju rodziców. Warto wybrać model z widokiem video.

Urządzeniem pokoju dziecka jest prawdziwą frajdą. Warto zadbać jeszcze o stylowe dodatki. Na pewno sprawdzą się kolorowe zasłony w oknach. Warto pamiętać też o roletach.

Komentarze