Jak rozpoznać, że masz zaćmę?

Rozpoznanie zaćmyZaćma, zwana również kataraktą, to postępujące zmętnienie soczewki. Najczęściej pojawia się u seniorów, na skutek procesu starzenia się układu nerwowego. Usunięcie zaćmy jest obecnie operacją rutynową i pozbawioną większego ryzyka zdrowotnego.

  • Zaćma najczęściej powstaje u osób starszych, ale również na skutek urazów, zażywania leków i nieleczonej cukrzycy.
  • Objawem zaćmy jest pogorszenie się wzroku, którego nie da się skorygować okularami.
  • Usunięcie zaćmy realizowane jest zarówno w prywatnych gabinetach jak i na NFZ. Jest to dobrze opracowana procedura medyczna z niewielkim ryzykiem komplikacji.

Powody powstawania zaćmy

Najczęstszą przyczyną powstawania zaćmy jest po prostu wiek. Z biegiem lat dochodzi do naturalnego zmętnienia soczewki oka. Z czasem traci ona elastyczność, następnie mętnieje i powstaje katarakta. Zazwyczaj zmętnienie soczewki rozwija się niezauważalnie, jednak nieleczone może doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Bywa, że zaćma rozwija się również na skutek urazu, a także jest chorobą współtowarzyszącą cukrzycy. Kataraktę może powodować długotrwałe zażywanie pewnych leków.

Jakie są objawy zaćmy?

Najczęstszym i podstawowym objawem zaćmy jest pogorszenie się ostrości widzenia, które nie może być poddane korekcji odpowiednio dobranymi szkłami.

W zależności od tego, na jaką odmianę zaćmy choruje pacjent, może być to poczucie oślepienia przez intensywne światło, np. reflektorów samochodowych, zgłaszanie tzw. dwojenia się obrazu w jednym oku, a niekiedy nawet poprawa widzenia z bliska. Ten ostatni paradoks ma miejsce, kiedy następuje przesunięcie refrakcji w kierunku krótkowzroczności, co z kolei wskazuje na rozwijanie się zaćmy jądrowej. W tym przypadku pacjenci raportują pogarszanie się widzenia na większą odległość. Oślepianie w sporadycznych sytuacjach jest cechą charakterystyczną dla zaćmy korowej, która potrafi również być najbardziej podstępna i nie dawać żadnych objawów - dzieje się tak, gdy zmętnienia znajdują się w obwodzie soczewki.

Ostatnim rodzajem zaćmy jest zaćma podtorebkowa, która najczęściej diagnozowana jest u młodszych pacjentów. Jej pierwszym objawem jest złe widzenie przy silnym oświetleniu. Najbardziej pogarsza się widzenie z bliska, a widzenie w dal jest stosunkowo dobre przez dłuższy czas trwania choroby.

Jak przebiega usunięcie zaćmy?

Zaćma na oku jest w większości operowalna. Zabieg przeprowadzany jest w pełnym znieczuleniu, w trakcie którego usuwany jest zmętniały fragment soczewki. Następnie jest on zastępowany sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, która wykonana jest z miękkiego, zwijalnego materiału. Umożliwia to wprowadzenie soczewki przez niewielkie nacięcie wykonane w gałkę. Soczewka po umiejscowieniu jej przez chirurga rozwija się, a światło może ponownie trafiać do wnętrza oka. Pacjent odzyskuje widzenie.

Większość pacjentów jest w stanie wrócić do normalnej aktywości już na następny dzień po zabiegu. Zaleca się unikanie intensywnego wysiłku przez tydzień, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by spacerować, czytać, oglądać telewizję. Zabieg jest w pełni bezbolesny.

Operacje na zaćmę wykonywane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i w prywatnych gabinetach lekarskich. Ze względu na długi czas oczekiwania w przypadku operacji na NFZ, wielu pacjentów udaje się do prywatnych chirurgów. Warto zaznaczyć, że zaćma wymaga jak najwcześniejszego usunięcia, aby nie doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu ocznego i utraty wzroku.

Komentarze