Jak żyć bez glutenu? Najważniejsze informacje o diecie bezglutenowej

Dieta bezglutenowaW ostatnich latach dieta bezglutenowa zdobyła ogromną popularność. Niektórzy wybierają ją ze względu na swoje zdrowie, inni natomiast decydują się żyć bezglutenowo, ponieważ zauważono, że produkty bez glutenu poprawiają zdrowie oraz wyniki w sporcie.


Czym jest dieta bez glutenu?

Na czym polega dieta bezglutenowa? Czy można żyć bezglutenowo? Czy produkt bezglutenowy może znaleźć się w jadłospisie zdrowej osoby, która nie jest w żaden sposób uczulona na tę substancję, ani nie cierpi też na celiakię? Dieta bez glutenu to specjalny system żywienia, który można stosować przez całe życie. Dieta ta polega na usunięciu z codziennego menu produktów zawierających gluten na produkty bezglutenowe. Na początku może wydawać się to bardzo trudne, w końcu gluten znajduje się w wielu artykułach spożywczych, które spożywa się każdego dnia. Jednak wystarczy zacząć kupować chleb, mąkę oraz makaron bez tego składnika. Dzięki tym produktom można każdego dnia przygotowywać sobie i swoim bliskim kanapki, a także naleśniki czy dania obiadowe bez niepożądanego glutenu.

Co to jest gluten?

Czym tak właściwie jest gluten? Gluten to nic innego jak substancja, która znajduje się w niektórych produktach żywności i powoduje często alergię u ludzi. Nawet 15% Polaków - według statystyk - musi ze względu na stan swojego zdrowia wybierać produkty bezglutenowe każdego dnia. Alergia na gluten oraz celiakia i inne schorzenia związane z tym składnikiem, wymagają po prostu zmiany nawyków żywieniowych. Wystarczy wybierać w sklepie produkt bez glutenu zamiast tradycyjnego chleba. Coraz więcej osób zdrowych interesuje się również tą dietą, czy można stosować produkty bez glutenu w takim wypadku? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, niektórzy specjaliści uważają, że gluten jest niezbędny i powinni go spożywać całkowicie zdrowi ludzie, z drugiej strony niektórzy uważają, że eliminacja z diety glutenu sprawia, że wyraźnie poprawiają się wyniki w sporcie, a także poprawia się samopoczucie. Jednak warto pamiętać o tym, że nie zaleca się samodzielnie rezygnować z glutenu - najlepiej najpierw skonsultować swój pomysł z lekarzem a następnie udać się do dietetyka. Natomiast bez wcześniejszych konsultacji można zrezygnować całkowicie z cukru oraz mleka krowiego.

Sklep bezglutenowy

Produkty pozbawione glutenu można kupować dzisiaj w różnych sklepach, nawet w zwykłych marketach można znaleźć półki z takimi artykułami spożywczymi. Znacznie większy wybór jednak znajdzie się w takim miejscu jak sklep bezglutenowy organic24.pl. Do takich produktów zalicza się ziemniaki, ryż, kukurydzę, soję, proso, tapiokę, grykę, soczewicę, maniok, fasolę, amarantus, teff, sorgo, kuskus, a także owoce, warzywa, mięso i orzechy. Warto pamiętać również o tym, że do produktów bezglutenowych zalicza się również wszystkie takie artykuły, które zawierają w sobie odrobinę tego składnika, a ściślej mówiąc 20 miligramów na 1 kilogram. Właśnie produkty całkowicie pozbawione glutenu oraz takie można znaleźć w sklepie bezglutenowym.

Komentarze