Jakie są najczęstsze problemy z brzuszkiem niemowlaka?

Ból brzucha u niemowlakaBól brzucha u niemowlaka może mieć związek z różnymi czynnikami. Może być wywołany zatruciem pokarmowym, kolką jelitową, zatwardzeniem, stresem albo silnymi emocjami. Jednak bez względu na przyczynę ból brzucha sprawia, że dziecko staje się kapryśne, płaczliwe, ale też może zanosić się od płaczu. U niemowlaków ból brzucha bardzo często jest objawem niestrawności pokarmowej. Dowiedz się więcej o problemach z brzuchem u niemowlaków.

Problemy z brzuszkiem a kolka niemowlęca

W pierwszych miesiącach życia niemowlęta bardzo często cierpią na kolkę jelitową1. Wtedy dziecko jest niespokojne, nie przesypia nocy, głośno krzyczy i to przeważnie po jedzeniu, oraz ciągle płacze i to nawet przez kilka godzin. Potem zmęczone niemowlę zasypia przy piersi mamy, aby po chwili znowu się obudzić i zacząć płakać.

Aby poradzić sobie z kolką u niemowlaka2, warto podnieść dziecko zaraz po karmieniu do pozycji pionowej. Jeśli dziecko ma napięty brzuszek i przelewa mu się w jelitach, można zacząć delikatnie masować jego brzuch okrężnymi ruchami zgodnie z ruchami wskazówek zegara albo delikatnie podkurczać jego nóżki w stronę klatki piersiowej. Są to działania, które ułatwią maluchowi uwalnianie gazów i przynoszą ulgę.

Problemy z brzuszkiem a zaparcia u niemowlaka

Ból brzucha u niemowlaka może również świadczyć o zaparciach3. Przyczyn takich zaparć jest bardzo wiele. Jednym z nich może być to, że układ pokarmowy niemowlaka jeszcze ciągle dojrzewa i przystosowuje się do otrzymywanego pokarmu. Jeśli nagle doszło do zmniejszenia częstotliwości wypróżnień u dziecka albo maluch oddaje stolec rzadko, z wielkim wysiłkiem, a w dodatku jest on zbity, wysuszony i twardy, to można podejrzewać u dziecka zaparcie. Poza tym przy takich dolegliwościach bardzo często pojawiają się wzdęcia oraz ból brzucha.

Problemy z brzuszkiem a biegunka u niemowlaka

Biegunka u niemowlaka bardzo często pojawia się w wyniku nietolerancji pokarmu lub infekcji. Jeśli konsystencja stolca jest rzadsza niż zazwyczaj i dodatkowo nieprzyjemnie pachnie lub maluch wypróżnia się o wiele częściej niż zwykle, to można podejrzewać biegunkę.

Natomiast u starszego niemowlaka ból brzucha oraz biegunka mogą mieć przyczyny psychiczne i będą wtedy związane z jakimś stresem. Na przykład może to być zmiana opiekunki, wyjazd kogoś bliskiego z rodziny itp. Inną jeszcze przyczyną bólu brzucha i biegunki u dziecka może być niestrawność pokarmowa.

Sposoby na problemy z brzuszkiem niemowlaka

Jeśli dziecko ma problemy z brzuszkiem i mamy pewność, że ich powodem jest kolka to warto zastosować preparat na kolki. Zawiera on zwykle substancję czynną, którą jest symetykon. Leki z tym składnikiem mogą być wykorzystywane w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych u niemowlaka, które są związane z nadmiernym gromadzeniem się gazów. Symetykon powoduje zmniejszenie napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, znajdujących się w masach pokarmowych oraz w śluzie przewodu pokarmowego, co powoduje ich pękanie. Uwolnione w taki sposób gazy mogą być bez żadnego problemu wchłanianie przez ścianę jelita albo usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku działania ruchów perystaltycznych jelit.

Jeśli u bobasa występują zaparcia, należy próbować częściej przystawiać go do piersi, jeżeli karmi się naturalnie albo podawać mu wodę do picia, aby odpowiednio nawodnić organizm i rozluźnić konsystencję stolca. Można również wykonywać masaż brzuszka, a trzeba to robić kolistymi ruchami od prawej do lewej strony.

Z kolei, bóle brzucha u niemowlaka przy biegunce można złagodzić poprzez kładzenie na brzuszek dziecka ciepłego kompresu, który będzie miał działanie rozkurczowe. Jeśli ból brzucha nie został wywołany infekcją w przewodzie pokarmowym, to minie on po pewnym czasie. Jeśli jednak jest to infekcja bakteryjna lub wirusowa, to objawy będą się nasilały i dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

Referencje:

  1. Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Kolki niemowlęce [w:] "Pediatria i Medycyna Rodzinna", 2016, 12(4).
  2. Piotrowska-Jastrzębska J.D., Białokoz-Kalinowska J., Kolka niemowlęca - diagnoza i metody leczenia. Stare pytania - nowe odpowiedzi [w:] "Medycyna Biologiczna", maj-sierpień 2015, zeszyt 2.
  3. Gaweł E., Zaparcia u dzieci - standardy terapeutyczne [w:] "Lekarz POZ", 4/2021.

Komentarze