Jakie są skuteczne metody na zmęczone nogi po całym dniu pracy?

Zmęczone nogiWiele osób od czasu do czasu odczuwa zmęczenie nóg - zwłaszcza jeśli przez cały dzień pracujesz w pozycji siedzącej lub stojącej. Uczucie ciężkości nóg wpływa na ogólne samopoczucie i sprawia, że miły wieczór, na który czekałeś po ciężkim dniu, staje się udręką. Jak radzić sobie ze zmęczeniem nóg?

Zmęczone nogi po całym dniu pracy - przyczyny

Uczucie znużenia i ciężkości nóg wieczorem może być spowodowane wieloma czynnikami. Na pierwszym miejscu stawia się pracę w wymuszonej pozycji siedzącej lub stojącej. Brak ruchu i regularnej aktywacji pompy mięśniowej łydek sprawia, że krew coraz wolniej i trudniej wraca z nóg do serca. Obciąża to nie tylko żyły, ale także mięśnie. Niekorzystne jest również zakładanie nogi na nogę, bo blokuje to przepływ krwi do serca w kończynie ułożonej wyżej (żyła przebiega w dole podkolanowym).

Do innych czynników obciążających nogi podczas pracy należy odwodnienie, praca w niewygodnym i zbyt ciasnym obuwiu i ubraniach oraz przebywanie w wysokich temperaturach otoczenia.

Sposoby na zmęczone nogi po całym dniu pracy

Nie lekceważ uczucia ciężkości nóg. Staraj się przeciwdziałać temu objawowi. Oto co możesz zrobić:

  1. Odciąż nogi. Połóż się wygodnie i umieść nogi na kilku poduszkach tak, żeby znajdowały się powyżej poziomu serca. Dzięki temu ułatwisz spływ krwi z nóg do serca.
  2. Pij wodę. Dobre nawodnienie pomaga w krążeniu krwi. Ważne, żebyś pił w ciągu całego dnia, ale i wieczorem o tym pamiętaj.
  3. Rozruszaj nogi. Jeśli pracujesz w pozycji wymuszonej, to możesz nie mieć w pracy czasu na przerwy. Okres odpoczynku w domu wykorzystaj na to, żeby uruchomić pompę mięśniową nóg. Nie musisz do tego uprawiać sportu. Wystarczy, że zrobisz kilka ćwiczeń rozciągających, co rozluźni mięśnie. Ponadto możesz wspinać się naprzemiennie na pięty i na palce albo robić tzw. rowerek w powietrzu.
  4. Załóż rajstopy/pończochy uciskowe. Noszenie obcisłego obuwia i ubrań do pracy nie jest zalecane, ale nie odnosi się to do specjalnych uciskowych rajstop i pończoch, ponieważ są one wykonane z materiałów wspierających pracę pompy mięśniowej i przeciwdziałają obrzękom. Zakładaj je od razu, gdy tylko możesz. Jeśli Twój dress code na to pozwala, noś je również do pracy.
  5. Terapia chłodząca. Po ciężkim dniu możesz zanurzyć nogi w chłodnej wodzie lub polewać je strumieniem zimnej wody z prysznica. Może to pomóc w zniesieniu obrzęków.
  6. Masaż nóg. Zmęczone nogi możesz masować rolerem lub rękami. Tę czynność możesz połączyć ze smarowaniem nóg farmaceutykami. Leki na opuchliznę nóg oraz na uczucie ciężkości często zawierają heparynę. Ta substancja ma działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwobrzękowe, więc może pomóc w usprawnieniu krążenia krwi. Lek ma wygodną formę żelu. Działaniem przeciwobrzękowym wykazują się preparaty miejscowe zawierające wyciąg z kasztanowca. Wyciąg roślinny ma dodatkowo działanie uszczelniające na małe naczynka krwionośne[1, 2, 3].

Niektórzy uważają zmęczenie nóg po całym dniu pracy za normę, ale tak naprawdę Twoje ciało próbuje Ci przekazać, że naczynia i mięśnie kończyn dolnych zostały znacznie obciążone. Korzystaj z metod zmniejszających te dolegliwości. Jeśli nie ustąpią one lub będą się nasilać - zgłoś się do lekarza.

Bibliografia

  1. A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, "Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins", wrz. 2018.
  2. M. Dudek-Makuch i E. Studzińska-Sroka, "Horse chestnut - efficacy and safety in chronic venous insufficiency: an overview", Rev. Bras. Farmacogn., t. 25, nr 5, s. 533-541, paź. 2015, doi: 10.1016/j.bjp.2015.05.009.
  3. "Heparyna - Medycyna Praktyczna". Dostęp: 13 kwiecień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371

Komentarze