Kiedy ze zmianami w jamie ustnej zgłosić się do lekarza?

Zmiany w jamie ustnejPraktycznie każda osoba w ciągu swojego życia doświadcza występowania w obrębie jamy ustnej różnych zmian chorobowych. Zwykle są to niewielkie i niegroźne problemy, które same znikają w ciągu dni. Niektóre z nich mogą być jednak objawem poważnych chorób, które wymagają wizyty u lekarza w celu podjęcia diagnostyki i leczenia. W tym artykule omówiono najczęstsze zmiany w jamie ustnej, której powinny skłonić do zgłoszenia się do lekarza.

Niegojące się owrzodzenie w obrębie jamy ustnej

Owrzodzenia, czyli uszkodzenia błony śluzowej z towarzyszącym bólem (lub bezbolesne) są często stwierdzanymi zmianami w jamie ustnej. Mogą pojawiać się w różnych okolicznościach, i jeżeli znikają samoistnie w ciągu kilku dni, a także nie towarzyszą im inne niepokojące objawy, to nie stanowią powodu do niepokoju. Problemem są owrzodzenia utrzymujące się przez dłuższy czas (np. około 2 tygodni), którym mogą towarzyszyć inne objawy (m.in. powiększenie węzłów chłonnych w obrębie szyi). Wówczas jest to wskazanie do pilnej wizyty u lekarza i poszerzenia diagnostyki, gdyż mogą być spowodowane przez poważne choroby m.in. nowotwór.

Utrzymująca się suchość błon śluzowych

W warunkach prawidłowych błony śluzowe są cały czas wilgotne, dzięki nawilżaniu przez ślinę, która jest wydzielana przez ślinianki. Zapewnia to odpowiednie warunki do gryzienia pokarmów i ich wstępnego trawienia. Chroni także zęby przed próchnicą. Nasilona suchość w obrębie jamy ustnej, zwana kserostomią, może mieć różne przyczyny. Jeżeli utrzymuje się przez jakiś czas i utrudnia codzienne funkcjonowanie, to również stanowi wskazanie do wizyty u specjalisty.

Nawracające i nasilone afty

Jedną z najczęstszych dolegliwości w obrębie jamy ustnej są afty u dorosłych. Są to drobne zmiany, którym towarzyszy miejscowy stan zapalny. Zwykle lokalizują się na błonie śluzowej jamy ustnej, warg i podniebienia. Ich powstawanie zwykle związane jest z mechanicznym uszkodzeniem śluzówek przez aparaty ortodontyczne, niewłaściwie dobrane protezy zębowe czy w wyniku nieostrożnego szczotkowania zębów. Jeżeli są pojedyncze i niezbyt nasilone to nie stanowią powodu do niepokoju. Problemem są rozległe, nawracające i dokuczliwe. Mogą świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej. Takie zmiany obserwuje się w niedoborach witamin i minerałów, takich jak witamina B12, kwas foliowy i żelazo. Pojawiają się także w przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Dlatego jeżeli afty długo się utrzymują i nawracają to stanowi to wskazanie do wizyty u lekarza.

Rekomendacje:

  • P., Thakrar, Sl., Chaudhry, Oral Ulceration: An Overview of Diagnosis and Management. Prim Dent J. 2016; 5(1).
  • A., Villa, C., L., Connell, S., Abati, Diagnosis and management of xerostomia and hyposalivation. Ther Clin Risk Manag. 2014; 11.

Komentarze