Konsekwencje usunięcia macicy (histerektomii)

Zabieg usunięcia macicyUsunięcie macicy (histerektomia) nie zawsze oznacza dla kobiety pogorszenie satysfakcji ze współżycia seksualnego. Zazwyczaj to czynniki psychiczne, łechtaczka oraz zakończenia nerwowe w pochwie odpowiadają za jakość pożycia. Jeśli operacji towarzyszy wycięcie jajników oraz jajowodów i nastąpiła utrata ochoty na seks, stosuje się skuteczną hormonalną terapię zastępczą.

Najczęstsza przyczyna histerektomii to mięśniaki. Gdy są one złośliwe, operacja jest jedną z metod leczenia. Guzy mogą być bardzo duże, są więc najczęściej usuwane są przez lekarza przez powłoki brzuszne.

Z czym wiąże się usunięcie macicy

Usunięcie macicy może być jedynie częściowe - chirurgicznie wycinany jest wówczas jedynie jej trzon, a szyjka pozostaje nienaruszona. W przypadku np. nowotworu szyjki macicy przeprowadza się radykalną operację usunięcia całego organu, górnej części pochwy, okolicznych węzłów chłonnych oraz sąsiednich tkanek.

Histerektomia może również być połączona z zabiegiem wycięcia jajników oraz jajowodów. Skutkuje to wcześniejszą menopauzą, spadkiem poziomu żeńskich i męskich hormonów płciowych, mniejszymi libido oraz potrzebą aktywności seksualnej. Stosuje się wówczas hormonalną terapię zastępczą.

Z operacją wycięcia macicy mogą wiązać się zmiana kobiecej sylwetki, obniżona sprawność fizyczna, niechęć do stosunków seksualnych oraz drętwienie w nogach lub nerwobóle. Powoduje to zazwyczaj spadek poczucia własnej atrakcyjności, gorsze samopoczucie, a nawet depresję.

Jeśli usunięcie macicy nastąpiło przez pochwę, nie wolno współżyć przez półtora miesiąca. Nawet już po zagojeniu się ran kobieta może początkowo odczuwać dyskomfort bądź ból.

Skutki usunięcia macicy a życie seksualne

Macica jest organem odpowiedzialnym za unerwienie części organizmu. W wyniku histerektomii w trakcie przeżywania orgazmu u kobiet nie będą występować charakterystyczne skurcze. Za odczuwanie bodźców seksualnych u większości z nich odpowiadają natomiast przede wszystkim czynniki psychiczne. Zdecydowanie więcej zakończeń nerwowych niż w macicy znajduje się w łechtaczce oraz w pochwie.

Skutkiem histerektomii może być suchość pochwy w trakcie stosunku. Należy za każdym razem używać lubrykantów (skutecznie nawilżają śluzówkę) i nie powinno to już być problemem.

W wielu przypadkach usunięcie macicy poprawia jakość życia seksualnego. Przeprowadzenie operacji usuwa takie przykre dolegliwości, jak bóle podbrzusza lub obfite krwawienia w trakcie współżycia.

Jakie konsekwencje zdrowotne może mieć dla kobiety usunięcie macicy?

Po histerektomii brak błony śluzowej w trzonie macicy, co powoduje natychmiastowe zaprzestanie miesiączkowania.

Najczęstsze powikłania zdrowotne w wyniku operacji usunięcia macicy:

  • obfite krwawienie z dróg rodnych,
  • złe gojenie rany,
  • zapalenie płuc,
  • wypadanie pochwy,
  • krwiaki w powłokach skóry,
  • niedrożność jelit,
  • uszkodzenie jelita,
  • uszkodzenie moczowodu bądź pęcherza moczowego,
  • kałowe zapalenie otrzewnej,
  • przetoka pooperacyjna - zaburzone połączenie pochwy z pęcherzem moczowym.

Autor: www.medme.pl.

Komentarze

Małgorzata
Przez błąd lekarza ginekologa doszło u mnie do sepsy przy czym podjęto decyzję o usunięciu macicy, nikt nawet nie powiedział. Przepraszam nasz błąd, przez który teraz cierpię mam nietrzymanie moczu, czuje się gorsza jakby wybrakowana. Dlaczego nikt po takich operacjach nie mówi nam co potem , nie kieruje nas do sanatorium ginekologiczneg o nie mówi jak zmieni się nasze ciało. Mam wielki żal do tych lekarzy
Inka
A ja usunęłam macicę i jajowody 2 miesiące temu metodą LASH. Czuje się świetnie, no może poza wzdętym brzuchami...nat omiast stosunki są kapitalne, nic nie boli, bez stresu...
Ona21
Przeczytałam wszystkie wypowiedzi i jestem przerażona. Miłe panie zastanówcie się co piszecie, przecież taka operacja ratuje nam życie. Miałam 40 lat, gdy przeszłam operację usunięcia macicy. Obecnie mam 63 lata. Po operacji czas rekonwalescencj i przebiegał bardzo pozytywnie z każdym dniem czułam się lepiej.Najważni ejsze nastawienie psychiczne i wsparcie partnera i rodziny, a wszystko wraca do normalności.Mił e Panie życie seksualne to nie tylko dotyk fizyczny to to co czujemy do siebie, do partnera, uczucie i miłość. Jeśli jest taka potrzeba nie czekajcie. Pozdrawiam
Justi
Dla mnie ważna była auto-erotyka. Teraz już nie ma nic. Nie mam orgszmu, ani sama ani z partnerem. Raz spróbowałam mieć stosunek. Niestety partner nie miał lubrykantu. Bolało. Pomijając fakt, że operacja wytworzyła mi zrosty w ciele, na zewnątrz mam okropny keloid od pępka do (niemal) miejsca intymnego. Usunięcie macicy było najgorszą decyzją w moim życiu.
Inna
Przed 5 laty przeszłam operację usunięcia macicy i jajników. Od tego czasu mój partner stał się kumplem, nawet mnie nie dotknął. Czuję się napiętnowana i mało atrakcyjna. Podobam się mężczyznom, ale jest we mnie lęk przed współżyciem z kimś nowym i wstręt do samej siebie.
Marlena
Dlaczego straszycie Panie kobiety. 9 m-cy temu miałam usuniętą macicę i jajowody, a spożycie jest o niebo lepsze, tzn. odczuwanie.
Jola
Anno, zgadzam się z Tobą w 100%. Poddałam się całkowitej histerektomii 13 lat temu straszona wszystkim co najgorsze przez ginekologa do którego miałam pełne zaufanie, już po operacji czułam, że coś jest nie tak, dziś "błąkam się" po lekarzach różnych specjalizacji ginekolog, urolog, proktolog, neurolog, ortopeda, rehabilitanci) i jest coraz gorzej, przeszłam 4 operacje (obniżenie dna miednicy), zafundowano mi przetokę pęcherzowo-poch wową i ciągle jest fatalnie, już straciłam nadzieję na nawet najmniejszą poprawę. Panie! nie dajcie się tak łatwo okaleczać. Takie operacje to ostateczność.
Anna
Bzdury powielane przez mężczyzn ginekologów, zapytajcie kobiety prawdziwe kobiety co czują po histerektomii. A nie czują nic. Żadnemu mężczyźnie profilaktycznie nie usuwa się penisa i jąder w leczeniu prostaty a kobiety się kastruje!