Krwawnik i jego właściwości - kiedy może nam pomóc?

KrwawnikKrwawnik jest pospolitą rośliną występującą w klimacie umiarkowanym na obu półkulach. Pochodzi z Europy i północnej Azji. W Polsce krwawnik rośnie najczęściej na suchych łąkach, pastwiskach i przydrożach. Na gruntach uprawnych uważany jest za chwast. Krwawnik jest popularną rośliną, którą możemy spotkać prawie na każdym kroku, gdyż w Polsce występuję naturalnie na całym obszarze naszego kraju. Od dawna ta roślina kojarzyła się z prozdrowotnymi właściwościami. W medycynie ludowej uważano, że krwawnik ma właściwości lecznicze.

Zioła i kwiaty krwawnika są stosowane jako lek na przeziębienia. Krwawnik bywa nazywany ziołem dla kobiet, ponieważ łagodzi wszelkie dolegliwości związane z menstruacją i menopauzą. Krwawnik był stosowany do łagodzenia bólu zębów. Uważano, że liście krwawnika włożone do nosa pomagają na krwawienia z nosa, a nalewkę stosowano na poprawę pamięci, nastroju i długowieczności. W czasach renesansu odwar z krwawnika był stosowany jako środek na malarię.

Jakie cenne substancje posiada krwawnik?

W działaniu krwawnika bierze udział szereg związków chemicznych. Najważniejszym związkiem jest olejek eteryczny, który nadaje krwawnikowi charakterystyczny zapach. Skład oleju jest bardzo zróżnicowany w zależności od rodzaju surowca, jego pochodzenia i czasu zbierania. Krwawnik jest bogaty w gorzkie glikozydy, które działają leczniczo na żołądek. Kolejnym związkiem obecnym w krwawniku są flawonoidy, głównie w postaci glikozydów, takich jak apigenina, luteolina i rutyna. Krwawnik zawiera również kwasy tłuszczowe, sterole, furanokumaryny i wiele kwasów organicznych. Z ziela krwawnika wyizolowano również alkaloidy i poliacetyleny.

Krwawnik dostarcza organizmowi witaminy C, K, A, E i kwas foliowy. Jest również cennym źródłem minerałów, z których najważniejszy jest mangan. Warto pamiętać, że kwiaty krwawnika zawierają dużo olejku, a liście dużo goryczek. Ponadto krwawnik posiada miedź, cynk, żelazo, siarkę, cholinę, triterpeny, garbniki oraz sole mineralne.

Jakie właściwości posiada krwawnik? Na co pomaga?

Jak sama nazwa wskazuje, krwawnik od dawna był stosowany jako środek na krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne. Działanie rośliny rozciąga się głównie na układ pokarmowy, wspomaga krążenie i jest dobre dla kobiet. Skuteczny jest przy niestrawności, kolkach i dla pobudzenia apetytu, stosowane u dzieci. Wspomaga wydzielanie żółci i poprawia funkcjonowanie wątroby. Krwawnik również poprawia wchłanianie składników odżywczych do organizmu. Działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie jelit i dróg żółciowych. Kontroluje niewielkie krwawienia z wrzodów żołądka i dwunastnicy. Zmniejsza lub hamuje niewielkie krwawienia z uszkodzonych naczyń włosowatych w przewodzie pokarmowym i błonach śluzowych płuc.

Krwawnik przydatny jest przy nadciśnieniu, gdyż rozszerza naczynia krwionośne. Zwiększa liczbę płytek krwi we krwi i wpływa na krzepnięcie krwi. Pomaga zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych, które są bardzo bolesne. Oczyszcza organizm z toksyn i pomaga wyeliminować nadmiar kwasu moczowego z organizmu.

Krwawnik stosowany jest jako łagodny środek uspokajający oraz łagodzi ból głowy i pomaga w łagodzeniu migreny. Reguluje cykl menstruacyjny i łagodzi typowe objawy menopauzy. Spowalnia obfite krwawienia menstruacyjne i łagodzi skurcze menstruacyjne. Zmniejsza stany zapalne jajników i macicy. Stosowany jest w leczeniu pęknięć naskórka, otarć, odmrożeniach i drobnych skaleczeniach, dlatego krwawnik jest składnikiem wielu kremów łagodzących i gojących. Jest doskonały w leczeniu trądziku i wyprysków. Działa przeciw zapalnie i łagodnie bakteriobójczo.

Więcej o krwawniku przeczytasz tutaj: https://auraherbals.pl/leksykon/krwawnik/.

Jakie mogą być działania niepożądane stosowania krwawnika?

Osoby szczególnie wrażliwe mogą być uczulone na krwawnik i nabawić się wysypki na całym ciele. Dłuższe stosowanie krwawnika może powodować nadwrażliwość na światło słoneczne. Duże dawki tej rośliny mogą powodować bóle i zawroty głowy.

Komentarze