Leczenie nadwagi i otyłości - od czego zacząć?

Leczenie nadwagi i otyłościDane statystyczne NFZ i GUS wykazują, że już 3 na 5 Polaków ma nadwagę, a 1 osoba na 4 cierpi na otyłość. Profilaktyka wydaje się zawodzić tym bardziej, gdy widzimy coraz więcej dzieci z nadwagą.

Dlatego leczenie otyłości stało się na tyle ważną kwestią, że nie tylko organizowane są konferencje na temat zdrowego żywienia oraz właśnie walki z otyłością, ale też w 2014 roku zrodził się pomysł na nową specjalizację medyczną - obesitologa. Na czym polega współczesne leczenie tego problemu?

Konsekwencje otyłości skłaniają do działania

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10 uznała otyłość za chorobę już 50 lat temu, jednak w Polsce wcześniej lekarze nieczęsto zaglądali na strony, gdzie była opisana. Obecnie bariatra, czyli lekarz od otyłości ma znacznie więcej pracy niż jeszcze 10 lat temu. Otyłość poza złym samopoczuciem i innymi psychologicznymi konsekwencjami wiąże się też ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia pewnych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza), cukrzyca czy bezdech nocny. Otyłość również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów, szczególnie jelita grubego i odbytu. Wiedza ta skłania wiele osób do prób wyjścia z tej trudnej, zdrowotnej sytuacji. Od czego zacząć leczenie?

Leczenie otyłości - początki

Mówi się, że obesitolog to zawód przyszłości mający zajmować się diagnozowaniem przyczyn i leczeniem otyłości. Czym różni się od wspomnianego bariatry? Ten pierwszy to nowy termin na specjalistę od tego problemu, a termin bariatry głównie już teraz odnosi się do chirurgicznego leczenia otyłości. Konsultacja obesitologiczna powinna być pierwszym krokiem w celu ustalenia dalszego postępowania. W gruncie rzeczy każdy lekarz powinien poważnie potraktować pacjenta zgłaszającego się z problemem otyłości i umiejętnie dokonać wszelkich niezbędnych pomiarów ciała i przeprowadzić rozmowę o konsekwencjach otyłości i możliwych metodach leczenia. Konsultacja obesitologiczna powinna obejmować szczegółowy wywiad, który pozwoli określić przyczyny otyłości, okoliczności zachorowania, sposób odżywiania, rodzaj aktywności fizycznej, obecność chorób przewlekłych i przyjmowane leki. Co dalej w procesie leczenia?

Postępowanie lecznicze w otyłości

Po przeprowadzeniu niezbędnych badań, które zleci lekarz, czyli poziomu glukozy, cholesterolu czy enzymów wątrobowych, należy przejść do planu leczenia. Na początek należy ustalić cel i czas, w jakim ma dokonać się redukcja masy ciała, ustalić plan żywieniowy i ten dotyczący aktywności fizycznej. Czasem niezbędne mogą okazać się leki wspomagające leczenie nadwagi czy włączenie psychoterapii, jako wspomagającej proces leczenia. Ostatecznie w wielu przypadkach trzeba będzie stanąć przed koniecznością operacji bariatrycznej, która może przyjmować formę operacji o charakterze ograniczającym lub wyłączającym. Nie jest to jednak najpowszechniejsza metoda leczenia, a stosowana jedynie w okolicznościach, gdy inne metody redukcji wagi zawiodą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://onlinerecepta.pl/product/konsultacja-leczenie-otylosci/.

Komentarze