Len - materiał idealny nie tylko na lato

LenZdaniem wielu historyków len to najstarszy materiał wytwarzany przez człowieka. Mimo upływu tysięcy lat i rozwoju nowoczesnych technologii włókienniczych lniane tkaniny nadal cieszą się na świecie bardzo dużą popularnością. Co więcej, są uważane za eleganckie i bardzo prestiżowe.

Len - krótka historia tego materiału

Okazuje się, że pierwsze barwione tkaniny lniane wytwarzano w Europie już 36 tysięcy lat temu. Ich ślady znaleziono w armeńskich jaskiniach. Osiem tysięcy lat temu ludzie znali proste krosna. Tkane materiały okryto w piramidach egipskich. Wykorzystywano je do mumifikacji zwłok władców. Egipcjanie len nosili również na co dzień, bo był lekki i doskonale chronił przed upałem.

Z czasem len zyskał popularność w całej Europie. Nie zmieniło się to mimo intensywnego rozwoju technologicznego. Także i dzisiaj len to materiał niezwykle popularny w zasadzie na całym świecie. Bez problemu można go zakupić nawet przez internet np. w e-sklepie https://biotextilsklep.pl/12-tkaniny-lniane.

Len - materiał i jego wyjątkowe właściwości

Trudno dziwić się temu, że len to materiał, który cieszył się ogromną popularnością w starożytnej Mezopotamii czy Egipcie. Jest bowiem niezwykle przyjemny w dotyku. Trudno o lepszą tkaninę, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco. Jednocześnie len to materiał lekki i gładki. Im częściej jest prany, tym staje się bardziej miękki.

Tkaniny lniane znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Produkuje się z nich ubrania, bieliznę, różnego rodzaju akcesoria, pościel, obrusy, serwetki czy elementy wyposażenia wnętrz. Tekstylia wykonane z lnu są przede wszystkim bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Cechują się odpornością na zabrudzenia. Można je zresztą bez problemu prać w pralce automatycznej. Dobrze znoszą działanie wysokich temperatur. Len to materiał, który świetnie chłonie wilgoć. Jest oddychający i hipoalergiczny, a także antystatyczny. Panuje powszechne przekonanie, że chroni przed rozwojem bakterii i innego rodzaju patogenów.

Len - materiał przyjazny dla środowiska naturalnego

Samo włókno lniane jest biodegradowalne. Po zakopaniu w ziemię rozkłada się w ciągu kilku tygodni. Pod tym względem znacznie wygrywa z bawełną. Poza tym sama uprawa lnu nie wymaga użyciu żadnych środków chemicznych. Tkanina ta może być obrabiana w sposób ekologiczny.

Z tego powodu podczas zakupu lnu warto zwracać uwagę na kraj jego produkcji, pochodzenie organiczne czy stopień przeróbki. Najlepiej wybierać lniane tkaniny w kolorach ziemi.

Komentarze