Medycyna niekonwencjonalna, alternatywna - metody leczenia

Medycyna alternatywnaHistoria medycyny zaczęła się w czasach prehistorycznych. Wówczas ograniczała się ona do stosowania roślin lub innych naturalnych elementów i uciekania się do praktyk przesiąkniętych duchowością. To, co kiedyś było jedynym znanym sposobem leczenia, dziś nie jest już uważane za medycynę konwencjonalną, ale raczej za medycynę alternatywną. Inaczej nazywana medycyną "miękką" lub komplementarną.

Ma jednak tę wadę, że nie została w pełni naukowo przeanalizowana. Alternatywne działania medyczne mają udowodnione korzyści zdrowotne. Pracownicy służby zdrowia są nimi bardzo zainteresowani, a pacjenci bardzo entuzjastycznie nastawieni do nich. Ich ewolucja jest zatem stała i powinna pozwolić nam coraz lepiej je zrozumieć.

Co obejmuje medycyna alternatywna?

Często łączone pod nazwą medycyny niekonwencjonalnej, medycyna alternatywna w rzeczywistości obejmuje wszystkie praktyki terapeutyczne, których skuteczność nie została naukowo wykazana. Chociaż nie można ich zalecać jako wyłącznych zamienników dla medycyny konwencjonalnej, fakt, że nie zostały udowodnione, nie wyklucza ich skuteczności.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) istnieje ponad 400 praktyk terapeutycznych, które odpowiadają definicji medycyny alternatywnej, uzupełniającej lub tradycyjnej. Można wyróżnić cztery główne rodziny lub rodzaje działalności:

1. Terapie biologiczne

Podstawą terapii biologicznej jest stosowanie produktów naturalnych. Obejmują one zatem wszystkie praktyki oparte na wykorzystaniu roślin (fitoterapia), olejków eterycznych (aromaterapia), ale także produktów pochodzenia mineralnego lub zwierzęcego. Jest to jeden z najstarszych rodzajów medycyny alternatywnej, gdyż jej stosowanie sięga czasów antycznych. Wynikające z tego środki zaradcze mogą być podejmowane w prosty sposób i w kilku formach, zwłaszcza w kapsułkach lub w postaci herbaty.

2. Terapie manualne

Działania manualne odgrywa zasadniczą rolę. Należą do nich zatem osteopatia i chiropraktyka. Osteopatia ma na celu łagodzenie różnych dolegliwości i napięć w organizmie poprzez poruszanie mięśniami. Kręgarz jest terapeutą, który ma szersze pole działania i pracuje bardziej nad kręgosłupem i różnymi stawami. Refleksologia jest również włączona do terapii manualnych. Jest to praktyka skoncentrowana na masażu i stymulacji obszarów położonych u stóp.

3. Podejście umysł-ciało

Podejścia te mają na celu przede wszystkim działanie za pomocą środków psychicznych. Mogą one być związane z technikami rozwoju osobistego. Jest to przypadek medytacji, do której można również podejść jako do techniki terapeutycznej, szczególnie w celu zmniejszenia stresu. Hipnoza medyczna również to robi, podobnie jak sofrologia. Ma on na celu stymulowanie samoświadomości. Jego celem jest lepsze wspieranie przekazów, zarówno fizycznych (bólu), jak i psychologicznych, wysyłanych przez ciało.

4. Systemy holistyczne

Mają one swoje własne podstawy teoretyczne i praktyczne. Dotyczy to w szczególności akupunktury. Zgodnie z chińską tradycją, stymuluje on określone punkty ciała za pomocą igieł lub innych środków fizycznych. Homeopatia również zalicza się do tej kategorii. Paradoksalnie zaleca on podawanie produktów o działaniu podobnym do objawów, które mają być leczone. Rozcieńczenie jest jednak takie, że w przepisanej granulce nie ma żadnego składnika aktywnego.

Kiedy stosować medycynę alternatywną?

Szacuje się, że ponad połowa Polaków korzysta z medycyny alternatywnej. Powody tego są różne, ale niektóre z nich powtarzają się regularnie. Brak wyników z zakresu medycyny konwencjonalnej jest często wymienianym argumentem. Terapie alternatywne stanowią nową szansę dla niektórych pacjentów, aby złagodzić ich ból lub pomóc im lepiej go zrozumieć. Niektórzy lekarze posiadający doświadczenie w medycynie konwencjonalnej nie wahają się polecać ich pacjentom.

Niekonwencjonalna medycyna korzysta również z naturalnego wizerunku, który jest bezpośrednio przeciwny do zabiegów chemicznych. Ten pozytywny wpływ a priori na pochodzenie zabiegów przyczynia się do szaleństwa tych praktyk. Brak skutków ubocznych lub ich mniejsza obecność wzmacnia ich atrakcyjność. Każdy objaw ma swoją specyfikę, a leków alternatywnych jest wiele. W zależności od przypadku, mogą one zapobiegać, łagodzić lub leczyć. Są one szczególnie polecane w przypadku zmęczenia lub stresu. Hipnoza, na przykład, jest zalecana jako środek relaksu przed badaniami lekarskimi lub operacjami. Może być też sprzymierzeńcem w rzucaniu palenia. W poważniejszych przypadkach, zwłaszcza w leczeniu raka, we wszystkich przypadkach konieczne jest nadzorowanie przez lekarzy i znalezienie odpowiedniego rozwiązania terapeutycznego. W takich przypadkach medycyna niekonwencjonalna powinna być traktowana jako rozwiązanie równoległe, a nie wyłącznie alternatywne.

Skuteczność medycyny alternatywnej

Skuteczność leków alternatywnych była szeroko dyskutowana, często prowokowała do dyskusji i rzadko uzgadniana. Te niekonwencjonalne techniki, uwięzione pomiędzy brakiem dowodów naukowych a faktycznym wpływem na pacjentów, mają szczególny status w kategoriach medycznych.

W przypadku niektórych leków alternatywnych obserwowane efekty nie są lepsze niż efekt placebo, jak wykazały różne badania nad homeopatią. Placebo jest procesem bez substancji czynnej, który umożliwia, dzięki mechanizmom psychologicznym i fizjologicznym, poprawę objawów u niektórych pacjentów. Jest to efekt trudny do zrozumienia, ale jest on szeroko badany i wykorzystywany w badaniach medycznych. Służy jako punkt odniesienia dla potencjalnych efektów nowych zabiegów. W przypadku medycyny komplementarnej termin "nieczyste placebo" jest czasem używany do podkreślenia, że efekt istnieje pomimo braku dowodów naukowych. To jest rzeczywiście moment, w którym obraca się cała debata na temat skuteczności medycyny alternatywnej.

Niektóre z najbardziej znanych były oczywiście przedmiotem badań naukowych, ale nie wszystkie z nich. Środowisko naukowe nadal ma ograniczoną wiedzę i zrozumienie. Wynika to z braku dalekowzroczności, długoterminowych wyników, a czasem nawet braku budżetu na przeprowadzenie nowych badań. Efekty jednak istnieją. Doświadczenie praktyczne i teoretyczne powinno prowadzić do lepszego zrozumienia ich skuteczności w nadchodzących latach.

Uznanie medycyny alternatywnej

Współczesny świat nie zgadza się na jedną definicję medycyny. Nasza zachodnia wizja umiejscawia mechaniczny aspekt ciała i jego obróbkę molekułami chemicznymi jako założycieli systemu. Nie wszędzie tak jest. W Azji, na przykład, tradycyjna medycyna chińska kładzie większy nacisk na krążenie energii i dobre samopoczucie emocjonalne. Akupunktura i środki ziołowe odgrywają centralną rolę.

Europa jest bardziej zachowawcza. Tym nie mniej przykładowo w Szwajcarii sytuacja jest bardziej zaawansowana niż w innych krajach europejskich. Medycyna komplementarna została zatem włączona do konstytucji już w 2009 r. w następstwie popularnej inicjatywy, która uzyskała 67% głosów oddanych za jej przyjęciem. Od tego czasu system ubezpieczeń zdrowotnych uznaje pięć rodzajów medycyny komplementarnej. Są to homeopatia, tradycyjna medycyna chińska, ziołolecznictwo, terapia neuronowa (miejscowe zastrzyki środków znieczulających) oraz medycyna antropozoficzna (duchowe podejście do medycyny konwencjonalnej).

Jeśli są one wykonywane przez lekarza o uznanym wykształceniu i oprogramowaniu terapeutycznym kompatybilnym z ubezpieczeniem zdrowotnym, takim jak terapii, leki te są również refundowane przez ubezpieczenie zdrowotne. Częściowo refunduje również niektóre leki z medycyny komplementarnej.

Komentarze