Nafta kosmetyczna - właściwości, zastosowanie, cena

Butelka z naftą kosmetycznąNafta kosmetyczna to wielofunkcyjny kosmetyk do wszystkich typów i rodzajów włosów. Jej właściwości przesądzają o rosnącej popularności oraz sprawiają, że po naftę sięgamy coraz częściej i chętniej. jej podstawową zaletą jest niwelowanie problemu suchych i łamliwych włosów ale na tym walory nafty się nie kończą. Przekonaj się, co potrafi i dlaczego warto ją stosować w codziennej pielęgnacji włosów.

Czym jest nafta kosmetyczna?

Nafta kojarzy się nam ze starymi lampami i słusznie. Dziś zaś rekordy popularności bije nafta kosmetyczna, czyli ciekła parafina, wykorzystywana do pielęgnacji włosów wszystkich typów. To prawdziwa rewolucja w kosmetyce, po naftę sięgają nawet fryzjerzy. Wszystko z powodu jej cudownych właściwości oraz dobroczynnego wpływu na włosy.

Właściwości nafty kosmetycznej

Nafta sprawia, że cebulki włosów są bardziej ukrwione - odżywione i zregenerowane, co przyczynia się do zmniejszenia ich wypadania oraz stymuluje ich wzrost. Obserwuje się także zniwelowanie problemu łupieżu u osób, stosujących naftę. Nafta przyczynia się do zwiększenia puszystości włosów, łatwiej się układają oraz dłużej pozostają świeże. Na temat jej własności krąży wiele mitów, warto je zweryfikować.

Nafta działa na włosy od cebulek aż po same końce.
Niestety, to mit. Nafta sama w sobie nie ma właściwości pielęgnacyjnych! Tworzy jedynie na włosach specjalny film ochronny, który zabezpiecza strukturę włosa. Dla wzmocnienia działania pielęgnacyjnego do nafty dodawane są inne produkty, zwykle oleje odżywcze, które wspomagają jej działanie.

Zaleca się zastosowana nafty szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Tak, to prawda. Nafta tworząc na włosach film, zapobiega ich elektryzowaniu, co jest częstym zjawiskiem szczególnie jesienią i zimą, kiedy to zakładamy czapki lub chronimy głowę przed zimnem, zakładając kaptur.

Im częściej stosuje się naftę, tym lepiej!
Absolutnie nie, to mit! Naftę powinno się stosować maksymalnie 2 razy w tygodniu, żeby nie obciążyć włosów. Nafta, czyli parafina jest tłustą substancją, która zastosowana w zbyt dużej ilości może obciążyć nasze pasma.

Stosowanie nafty może mieć negatywne skutki.
Niestety, okazuje się, że to prawda. Zbyt częste stosowanie nafty lub nakładanie jej na włosy w zbyt dużych ilościach może spowodować przesuszenie się włosów, jak i podrażnienie skóry głowy. Należy więc, jak każdego kosmetyku używać jej z umiarem.

Włosy, na które aplikujemy naftę, brzydko pachną.
Na szczęście to już nieprawda, choć jeszcze jakiś czas temu sama nafta nieprzyjemnie pachniała i włosy przez pewien czas również mogły rozsiewać nieprzyjemną woń. Obecnie jednak nie pozostawia przykrego zapachu na włosach, sam kosmetyk również odpowiednio pachnie. Możemy więc stosować ja bez obaw o to, że kogoś będzie drażnił jej zapach.

Nafta jest tłusta, więc może przyspieszać przetłuszczanie włosów.
To nieprawda, a wręcz przeciwnie. Regularne stosowanie kosmetyku może spowodować, że włosy będą się wolniej przetłuszczały.

Nafta kosmetyczna na włosy

Nafta jest kosmetykiem tłustym polecana jest więc szczególnie do pielęgnacji włosów suchych z natury, przesuszonych zabiegami fryzjerskimi oraz stylizacyjnymi, wypadających, zniszczonych. Doskonale radzi sobie także z pielęgnacją włosów puszących się, elektryzujących i łamliwych, gdyż oddziałuje na strukturę włosa już od cebulki, wzmacniając ją. Dedykowana jest także osobom, które farbują, a ty bardziej rozjaśniają włosy: nafta je wzmocni oraz dodatkowo odżywi. Posiadacze przetłuszczających się włosów powinni ją oszczędnie stosować lub aplikować ją w niewielkich ilościach jedynie na końcówki, aby zapobiec ich rozdwajaniu się.

Jak stosować?

Naftę stosujemy raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu, aby zanadto nie obciążyć ani nie wysuszyć włosów. Możemy stosować ja również w postaci maseczki, np. wymieszaną z żółtkiem jaja oraz niewielką ilością olejku rycynowego. Mieszankę nakładamy na włosy oraz owijamy głowę folią. Czekamy około 20 minut i zmywamy maskę. Włosy myjemy szamponem i dokładnie płuczemy. Naftę zawsze nakładamy przed myciem włosów, nigdy po, gdyż otwiera ona cebulki włosów.

Gdzie i za ile kupić naftę kosmetyczną?

Naftę możemy zakupić w postaci preparatu gotowego do użycia w aptekach oraz drogeriach. Cena buteleczki kosztuje od 5-10 złotych ale produkt jest bardzo wydajny. Możemy zakupić ją z wieloma dodatkami, w tym z:

  • aloesem - nawilżająca, na wypadanie włosów;
  • lecytyna - odżywcza, lekko rozjaśniająca;
  • pokrzywą - na łupież i wypadanie włosów;
  • czarną rzepą - wzmacniająca;
  • z witaminą A i E - wzmacniająca na porost włosów.

Nafta kosmetyczna nie tylko na włosy

Co ciekawe zalecana jest nie tylko do pielęgnacji włosów. Z powodzeniem można stosować ją również na twarzy i ciało, w tym dłonie. Polecana jest posiadaczom suchej lub przesuszonej skóry ze skłonnością do podrażnień. Zaaplikowana na skórę po nałożeniu kremu pozwala na nawilżenie jej oraz ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w  tym warunków atmosferycznych. Z kolei zabiegi z użyciem nafty na dłonie pozwolą na zregenerowanie się naskórka oraz poprawę kondycji skóry. Ponadto, zaobserwujemy też pozytywny wpływ nafty na nasze paznokcie. Doskonałe efekty przynosi maseczka z nafty: wystarczy moczyć dłonie około 150 minut w lekko rozgrzanej nafcie z dodatkiem ulubionego olejku.

Nafta kosmetyczna staje się więc kosmetykiem uniwersalnym, ponieważ wraz z dodanymi do niej składnikami może pomóc w kompleksowej pielęgnacji włosów ale też ciała i twarzy.

Komentarze