Olejek różany - skład, właściwości, zastosowanie

Olejek różanyOlejek eteryczny powstający z płatków róży jest ceniony ze względu na wspaniały zapach oraz duże możliwości zastosowania w medycynie naturalnej. Aromaterapia zna wiele odmian takich olejków, przy czym najwyżej oceniane są te, które powstają z kwiatów uprawianych na terenie Bułgarii oraz Francji. Cenne dla leczenia zapachami są też te gatunki, które występują w rejonie Morza Śródziemnego oraz na terenie Gruzji. Olejek różany, może pomagać nam w walce o zdrowie. W jaki sposób?

Wyjątkowy skład olejku różanego

Olejek różany posiada bardzo cenny skład o wszechstronnym działaniu na organizm ludzki, a w szczególności skórę. Do najcenniejszych składników należą: geraniol, eugenol, nerol i flawonoidy, dzięki którym olejek ma działanie uspokajające, przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne.

Olejek różany i jego lecznicze właściwości

Olejek różany doskonale sprawdza się jako naturalny środek uspokajający oraz jako cenne wsparcie dla tych, którzy walczą z zaburzeniami psychicznymi. Ze względu na swe właściwości antyseptyczne, jest on również często wykorzystywany do walki z infekcjami bakteryjnymi oraz grzybicami, szczególnie w chwili, gdy grzyby atakują skórę. Olejek różany, regeneruje i odbudowuje skórę, łagodzi podrażnienia skórne, jest ceniony w walce z martwicą skóry oraz tymi stanami zapalnymi, które rozwijają się jako efekt oparzeń popromiennych. Znalazł również zastosowanie jako środek usuwający pleśniawki.

Olejek różany ma właściwości regulujące ciśnienie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, jest polecany w przewlekłych stanach zapalnych żołądka oraz niedoborach enzymów. Stosuje się go jako środek uśmierzający bóle migrenowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego, w czasie regeneracji osłabionego organizmu, ma także zbawienny wpływ na układ nerwowy - dodaje energii, poprawia nastrój.

Olejek różany

Zastosowanie olejku różnego w medycynie naturalnej

Antydepresyjne działanie olejku różanego

Eteryczny olejek różany wpływa na podniesienie własnej wartości, pomaga w odbudowaniu pewności siebie, poprawia kondycję psychiczną, wspomaga leczenie depresji, łagodzi uczucie niepokoju i lęku. Jest stosowany jako naturalny antydepresant wspomagający leczenie farmakologiczne (nie należy jednak zastępować leków olejkiem). Dzięki wymienionym właściwościom olejek eteryczny z róży damasceńskiej znalazł szerokie zastosowanie w aromaterapii. Stosowany regularnie wpływa na pozytywne postrzeganie świata, sprzyja relaksowi, pomaga osiągnąć uczucie radości i szczęścia. Olejek różany powinien zatem znaleźć się w domu każdego pesymisty i osób ze skłonnościami depresyjnymi.

Przeciwzapalne działanie olejku różanego

Olejek różany ma właściwości obniżające wysoką temperaturę ciała, ponadto łagodzi i hamuje rozwój stanów zapalnych, zakażeń wywołanych drobnoustrojami, niestrawnością, zatruciem substancjami toksycznymi. Olejek różany wspomaga również leczenie reumatyzmu, zapalenia stawów, dny moczanowej oraz jest wskazany jako środek pomocniczy w obniżaniu wysokiej gorączki.

Antyseptyczne działanie olejku różanego

Jako jeden z najbardziej aromatycznych, a jednocześnie wszechstronnie działających olejków eterycznych jest sprawdzonym środkiem na gojenie ran, gdyż działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie uszkodzonej skóry. Olejek różany można więc stosować na rany i inne obrażenia skórne równolegle z innymi środkami farmakologicznymi. Ponadto olejek różany zapobiega i hamuje rozwój oraz powstawanie infekcji na uszkodzonych partiach skóry.

Przeciwskurczowe działanie olejku różanego

Ten ekskluzywny olejek eteryczny ma również działanie przeciwskurczowe. Badania wykazały, że łagodzi skurcze układu oddechowego, trawiennego, skurcze kończyn górnych i dolnych, przyjmowany równolegle ze środkami farmakologicznymi wspiera leczenie drgawek.

Przeciwwirusowe działanie olejku różanego

Olejek różany jest doskonałym środkiem przeciwwirusowym, który chroni organizm przed wirusami oraz ich mutacjami i nowymi szczepami. Olejek różany zdaniem naukowców tworzy barierę ochronną i wspiera układ odpornościowy w walce z wirusami.

Olejek różany to sprawdzony afrodyzjak

Intensywny i niezwykły zapach olejku różanego ma właściwości afrodyzjakalne, pobudza libido, wywołuje romantyczny nastrój, podgrzewa atmosferę. Badania wykazały, że olejek różany stosowany w aromaterapii w znacznym stopniu pomaga w leczeniu zaburzeń seksualnych, w walce z problemami z erekcją, oziębłością, oraz ogólnym barakiem zainteresowania sferą seksualną u partnerów.

Bakteriobójcze działanie olejku różanego

Olejek różany od lat jest wykorzystywany w leczeniu chorób wywołanych licznymi bakteriami, jest środkiem wspomagającym leczenie biegunki, zatruć pokarmowych, wszelkiego rodzaju infekcji wywołanych bakteriami np.: okrężnicy, żołądka, jelit, a także infekcji uszu, zmian skórnych wywołanych przez bakterie, niegojących się ran oraz w leczeniu tyfusu i cholery.

Olejek różany reguluje cykl miesiączkowy

Olejek eteryczny pozyskiwany z róży damasceńskiej w naturalny sposób reguluje cykl miesiączkowy, jest szczególnie polecany u kobiet z nieregularnym cyklem miesiączkowym dzięki stymulacji i wydzielaniu hormonów łagodzi również dolegliwości miesiączkowe oraz towarzyszące okresowi przekwitania u kobiet.

Olejek różany na blizny

Olejek różany od lat jest wykorzystywany jako środek usuwający blizny wszelkiego rodzaju, również te potrądzikowe i rozstępy skórne. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy olejek różany ma właściwości przyspieszające gojenie skóry. Oczywiście jak każdy preparat tak i olejek różany nie działa natychmiastowo i jedynie długotrwałe i systematyczne stosowanie przynosi oczekiwane efekty.

Oczyszczająca moc olejku różanego

Olejek różany ma właściwości oczyszczające krew, dzięki którym usuwa z organizmu substancje toksyczne i zanieczyszczenia, dzięki czemu zapobiega występowaniu wysypek skórnych, owrzodzeń, a także pomaga uniknąć chorób serca i spowalnia rozwój komórek nowotworowych.

Pozostałe właściwości olejku

Ponadto olejek różany jest pomocny w leczeniu infekcji intymnych, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby, jest wskazany przy nieżytach żołądka, ma działanie żółciopędne, odmładzające dla skóry, dlatego warto wybierać kosmetyki z dodatkiem olejku różanego lub przygotowywać je samodzielnie.

W jaki sposób można korzystać z leczniczych właściwości olejku różanego?

Inhalacje

Olejek różany może być wykorzystywany miedzy innymi do inhalacji. W tym przypadku pomocny będzie przede wszystkim w walce ze stresem, bezsennością oraz depresją. Jako dodatek do inhalacji może też pomóc w leczeniu problemów z nadciśnieniem oraz łagodzić bóle głowy. Cenią go również kobiety, dla których olejek różany jest cennym wsparciem w przypadku pojawienia się problemów związanych z menstruacją.

Kompresy

Olejki eteryczne z płatków róży są też częstymi składnikami kompresów. W takiej formie stosowane są one zazwyczaj w walce z pękającymi naczynkami krwionośnymi, uciążliwymi ranami oraz martwicą skóry. Kompresy z dodatkiem olejku różanego są też polecane tym osobom, które chcą spowolnić proces starzenia się skóry.

Dodatki do masażu i kąpieli

Aromaterapia najchętniej sięga jednak po olejek różany jako po dodatek do masażu lub kąpieli. Takie zabiegi pomogą w walce z bezsennością oraz depresją, każą się też świetnym sposobem na łagodzenie napięcia nerwowego. Korzystnie wpłyną też na ciśnienie i krążenie, a jednocześnie sprawią, że nasza skóra stanie się zdrowsza, młodsza i piękniejsza.

Zastosowania olejku z płatków róży czynią zeń lek niezwykle popularny i bardzo wysoko oceniany.

Uwaga: Jako zasadę przyjmuje się, że olejki eteryczne służą wyłącznie do użytku zewnętrznego

Olejek różany nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na właściwości stymulujące pracę hormonów i krwawienia miesiączkowego, stosowanie olejku różanego w dużych ilościach w czasie ciąży może doprowadzić nawet do poronienia.

Komentarze