Olejek rumiankowy - właściwości, zastosowanie

Olejek rumiankowyOlejek  rumiankowy jest niezwykle cenionym za swą skuteczność oraz za wszechstronne możliwości zastosowania. Olejki  eteryczne, które powstają z rumianku zawierające miedzy innymi flawonoidy (takie jak apigenia), są jednym z najcenniejszych leków, jakie oferuje nam współczesna aromaterapia. Jakimi właściwościami olejki te zapewniły sobie tak wielką popularność?

Istnieją dwie odmiany rumianku: rumianek rzymski, (inaczej rumianek szlachetny - łac. Anthemis nobilis) i rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla).

Rumianek pospolity

Rumianek pospolity

Rumianek rzymski

Rumianek rzymski, znany też jako rumianek szlachetny, jest jeszcze skuteczniejszym lekiem, niż ceniony w Polsce od wieków rumianek pospolity. Rumianek rzymski uprawiany jest w wielu krajach Europy, przy czym szczególnie popularny jest w tych państwach, w których panuje klimat umiarkowany. Z tą odmianą rumianku można się spotkać m. in. w Belgii i Francji, popularna jest też na terenie Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. By z rośliny tej mogły powstać cenne olejki eteryczne, należy zebrać jej koszyczki kwiatowe, a następnie - poddać je procesowi destylacji z parą wodną. W ten sposób powstaje olejek rumianku rzymskiego, w którym składnikami najważniejszymi stają się estry kwasu angelikowego.

Olejek z rumianku rzymskiego

Rumianek pospolity

Tutaj informacje na temat - rumianku pospolitego.

Rumianek pospolity - olejek

Właściwości przeciwgorączkowe

Olejki z obu odmian rumianku mają właściwości napotne i przeciwgorączkowe, usuwają przez to z organizmu toksyny i inne chorobotwórcze czynniki.

Właściwości antydepresyjne

Olejki z obu odmian rumianku pomagają przy depresji, polepszają nastrój, usuwając przygnębienie i smutek.

Właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwrobacze

Olejki z obu odmian rumianku eliminują infekcje bakteryjne, grzybicze. Niszczą robaki jelitowe, wszy, roztocza. Stosuje się je na trudno gojące się rany, zapalenie skóry, oczu, jamy ustnej, gardła na swędzenia i oparzenia.

Właściwości przeciwbólowe

Olejki z obu odmian zmniejszają nerwobóle oraz bóle mięśni, kości, zatok, łagodzą również dolegliwości związane z bólem głowy i zębów, pomagają przy dolegliwościach związanych z artretyzmem i reumatyzmem.

Inne właściwości

  • Odmiana rzymska kojąco wpływa na napięcie nerwowe, walczy z bezsennością, histerią, nadmierną irytacją.
  • Odmiana pospolita eliminuje zapalenia - przede wszystkim układu moczowo-płciowego oraz pokarmowego.
  • Olejki rumiankowe pomagają w gojeniu ran, w szczególności pochodzących od oparzeń.

W jaki sposób można korzystać z leczniczych właściwości tego olejku?

Olejek z rumianku może być z powodzeniem stosowany zarówno jako dodatek do inhalacji, jak i środek stosowany do kompresów.

Kompresy z olejkiem rumianku rzymskiego są też zalecane w przypadku poparzeń oraz problemów z pękającymi naczynkami krwionośnymi. Wpływają na kondycję skóry. Dzięki swoim przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym właściwościom olejek jest skuteczny w takich przypadkach jak: egzema, trądzik czy zmiany alergiczne. Aromaterapia chętnie poleca olejek  jako dodatek do masażu oraz kąpieli. Kąpiele i masaże z dodatkiem tego olejku docenią też z pewnością panie, którym olejek rumianku rzymskiego może pomóc w przypadku dolegliwości związanych z menstruacją.

Olejki eteryczne z rumianku są skutecznymi środkami, dzięki którym można w naturalny sposób pokonać wiele dolegliwości. W chwili, gdy aromaterapia staje się coraz bardziej popularna, takie leki stają się ważnymi składnikami w wielu domowych apteczkach.

Uwaga: Jako zasadę przyjmuje się, że olejki eteryczne służą wyłącznie do użytku zewnętrznego

Komentarze