Onycholiza - choroba płytki paznokcia

OnycholizaNadmierne dbanie o manicure czy pedicure czy też wręcz przeciwnie zaniedbywanie tej czynności, a także częste urazy mechaniczne, wszystkie one paradoksalnie mogą doprowadzić do stanów chorobowych paznokci. Nie jest również tajemnicą, że przyjmowanie niektórych leków tetracyklin, retinoidów, czy leków w chorobach nowotworowych wpływa na złą kondycję paznokci. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, czym jest onycholiza, to właśnie rozwarstwianie płytki paznokciowej, powodujące ból, a także zniekształcenie paznokcia i powstanie patologicznego, bolesnego odstawania paznokcia. Onycholiza może wystąpić zarówno w paznokciach na dłoniach, jak i na stopach.

Przyczyny powstawania onycholizy?

Onycholiza może zaistnieć jako skutek, kiedy dojedzie do urazu mechanicznego paznokcia, np. w czasie przybijania gwoździa i uderzenia młotkiem, bądź śrubowania rekordów na długie dystanse. Kiedy stopa w czasie biegu się przesuwa może powodować nacisk na paznokcie, a ten z kolei jego rozwarstwienie się czyli onycholizę. Cierpiąc na łuszczycę i przyjmując psoraleny trzeba liczyć się z możliwością pojawienia się onycholizy, jako skutek uboczny brania leku. Podobnie w przypadku kobiet, które dla mody, długie godziny chodzą w szpilkach, nacisk na paznokcie jest bardzo duży i może powodować onycholizę. Czasem onycholiza pojawia się nie jako skutek, a jako objaw, w przypadku chorób układowych, takich jak wirus HPV, cukrzyca, choroby tarczycy czy anemia.

Jak leczyć onycholizę?

Kiedy zauważy się, że paznokieć zaczyna zmieniać kolor z naturalnego zdrowego różu na białawy, żółtawy czy brązowawy, trzeba koniecznie udać się do lekarza dermatologa. Grzybica lub drożdżaki czy brodawczaki także w konsekwencji mogą prowadzić do schorzenia, jakim jest onycholiza. Czasem odwarstwienie się płytki paznokciowej od łożyska nie wymaga jej usunięcia. Wtedy stosuje się serum keratynowe. W przypadku, gdy ból jest duży, a patologia paznokcia- onycholiza, bardzo widoczna, rozwarstwioną płytkę należy usunąć. W takim przypadku hydrożelowy lub hydro opatrunek utrzymuje wilgotność miejsca i pozwala wzrastać prawidłowo nowej płytce. Można również wspomagać się suplementami diety zawierającymi skrzyp polny i witaminy z gruby B, a także witaminę A, dzięki którym onycholiza zostanie szybciej zwalczona.

Onycholiza - jak zapobiegać?

Banałem jest powiedzenie, że onycholiza nie wystąpi, jeśli będzie się nosiło wygodne i dobrze dopasowane obuwie, a także nadmiernie nie forsowało stóp. Dla sportowców jest to bowiem niemożliwe. Dlatego lekarze, aby onycholiza nie nawracała polecają wkładki ortopedyczne, zapobiegające przesuwaniu się stopy mocno w przód w czasie biegu i tym samym naciskowi na paznokcie. Polecane są one również dla osób, które nienaturalnie stawiają stopy i przez to ich paznokcie narażone są na onycholizę. Jeśli ma się z natury słabe paznokcie, warto wspomagać się suplementacją, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Trzeba raczej zrezygnować również z wszelkich inwazyjnych, substancji chemicznych nakładanych paznokcie, jak lakiero-żele, akryl itp. W przypadku chorób układowych paznokcie należy wzmacniać preparatami polecanymi przez lekarza specjalistę. W czasie wszelkich prac domowych warto nosić rękawice ochronne.

Jak radzić sobie z onycholizą?

Do wygojenia się i wyrośnięcia płytki paznokciowej potrzebny jest czas, dlatego przede wszystkim potrzeba cierpliwości. Proces gojenia i leczenia może potrwać nawet pół roku, jednak warto stosować się do zaleceń by onycholiza więcej się nie nawracała. Niezależnie od tego czy dotknęła nas onycholiza pierwotna, czy wtórna możemy liczyć na całkowite wyleczenie. Leczenie w gabinecie podologa łączone jest z wizytami u dermatologa.

Autor: www.fashionandbeauty.pl.

Komentarze