Pierwsza wizyta u trychologa - co musisz wiedzieć?

Trycholog - wizyta, zabiegWłosy na szczotce, na poduszce i na ubraniu. Masz wrażenie, że więcej jest wokół Ciebie niż na głowie, a te, które zostały, są cienkie, kruche i matowe. Szampony i odżywki nie pomagają. Masz ochotę wykrzyknąć: "Ratunku! Co się dzieje?!". To znak, że czas na wizytę u trychologa. Jak wygląda wizyta u tego specjalisty i jak się do niej przygotować? Podpowiadamy!

Kiedy warto umówić się na wizytę u trychologa?

Każdego dnia gubimy od 60 do 100 włosów. To całkowicie naturalne. Na głowie mamy ich około 100 tysięcy! Jeśli więc nie zmagamy się z chorobą powodującą ich nadmierne wypadanie i dbamy o prawidłową dietę i pielęgnację, nie musimy się obawiać, że pewnego dnia obudzimy się bez włosa na głowie.

Wypadanie włosów coraz częściej dotyka także kobiet. Przyczyn tego zjawiska może być bardzo wiele. Dlatego konieczne jest szczegółowe badanie i odpowiednia diagnoza. Nadmierna utrata włosów może być spowodowana nieprawidłową pielęgnacją, przyjmowaniem niektórych leków, chorobami skóry głowy (np. łuszczycą lub łojotokowym zapaleniem skóry głowy), przewlekłym stresem, problemami z gospodarką hormonalną (łysienie może pojawić się zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy), a także mało zbilansowaną dietą ubogą w witaminy i składniki odżywcze.

Jeżeli zauważyłaś, że skóra głowy jest zaczerwieniona, pojawiły się na niej krostki lub łupież, a włosy stały się kruche, łamliwe i wypadają garściami, to znak, że warto zasięgnąć porady specjalisty, który o włosach i chorobach skóry głowy wie wszystko. To pierwszy krok do walki o zdrowie, świetny wygląd i dobre samopoczucie.

Jak wygląda wizyta u trychologa i jak się do niej przygotować?

Problemów z wypadaniem włosów czy skórą głowy nie należy lekceważyć. Przed wizytą u specjalisty nie myj głowy przez przynajmniej 24 godziny. Dzięki temu trycholog za pomocą specjalistycznej mikrokamery będzie w stanie w pełni ocenić stan skóry głowy oraz stopień pracy gruczołów łojowych. Badanie nazywane trichoskopią pozwala obejrzeć skórę głowy nawet w siedemdziesięciokrotnym powiększeniu!

Przed wizytą nie farbuj włosów i nie stosuj produktów do stylizacji takich jak lakiery, pianki, pasty czy żele. Warto zrobić także podstawowe badania krwi. Zbadaj poziom TSH, witaminy D3, B12, cynku, a także wykonaj OB lub CRP.

Dobry trycholog na pierwszej wizycie powinien przeprowadzić z Tobą obszerny wywiad. Przygotuj się na pytania dotyczące przewlekłych chorób, metod antykoncepcji, diety, ilości snu oraz dotychczasowej pielęgnacji włosów. Weź ze sobą także listę przyjmowanych leków. Zapamiętaj lub najlepiej zapisz sobie nazwy stosowanych produktów do pielęgnacji włosów. Na podstawie szczegółowego wywiadu oraz badania skóry głowy przy użyciu specjalistycznych narzędzi trycholog określi rodzaj problemu oraz dobierze odpowiedni lek na wypadanie włosów.

Autor: www.biotebal.pl.

Komentarze