Pigwa - przetwory, przepisy - nalewka, sok, dżem

PigwaZdrowa i smaczna pigwa - właściwości i zastosowanie. Wiele osób myli ją z gruszką, inni nie wiedzą, jak można ją wykorzystać, a jeszcze inni… cieszą się smakiem i właściwościami zdrowotnymi pigwy: smacznego owocu, który jest zalecany nie tylko na przeziębienie. Warto lepiej poznać pigwę i docenić jej właściwości.

Polska cytryna, czyli o owocach pigwy

Pigwa jest rośliną z rodziny różowatych, pochodzi z Azji ale obecnie jest popularna również na naszym kontynencie. W Europie to roślina uprawna, rośnie również w parkach. Owoc podobny jest do jabłka i gruszki, w smaku jest jednak kwaśny. Pigwy nie spożywa się więc na surowo, jest jednak składnikiem wielu przetworów o wysokich właściwościach odżywczych. Owoce najlepiej zbierać podczas pierwszych przymrozków, zyskują wtedy łagodniejszy smak, mimo iż dojrzewają już wczesną jesienią.

Właściwości zdrowotne i odżywcze pigwy

Pigwa jest ceniona zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy można z niej przygotowywać smaczne i zdrowe przetwory. Zawiera wiele witaminy C, co sprawia, że skutecznie podnosi odporność naszego organizmu, witaminę B, pektyny, garbniki, olejki  eteryczne, magnez, wapń oraz potas. Pigwa staje się więc naturalnym lekarstwem na przeziębienie oraz grypę. Stosowana jest także w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego. Ich działanie obejmuje pobudzenie trawienia, ochranianie wątroby oraz przyspieszanie przemiany materii. Pigwa jest więc zalecana zarówno osobom, borykającym się z trudnościami w trawieniu, w tym ze zgagą czy wzdęciami, jak i tym, którzy chcą schudnąć. Skutecznie obniża poziom złego cholesterolu we krwi.

Zawartość witaminy A i E sprawia, że pigwa ma dobroczynny wpływ na wzrok. Zawiera też spore ilości kwasu foliowego, dzięki czemu ceniona jest szczególnie przez przyszłe mamy. Wykazuje również działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Zawiera wiele antyoksydantów które są istotne w profilaktyce nowotworów. Ponadto, surowcem leczniczym są też nasiona pigwy, z jakich przygotowujemy napar na problemy gastryczne, w tym niestrawność. Z kolei z pestek przygotowujemy nalewkę. Możemy je dodawać również do herbaty.

Owoc pigwy

Pigwa i jej zastosowanie w kuchni

Pigwa z uwagi na swój ciekawy smak i aromat oraz liczne właściwości zdrowotne, znajduje szerokie zastosowanie w naszych kuchniach. Przede wszystkim jest składnikiem wielu przetworów, w tym soków, nalewek, dżemów czy konfitur.

Przepis na sok z pigwy

Sok z pigwy przygotowuje się w bardzo prosty sposób. Potrzebujemy około kilograma owoców, które kroimy w pasterki bez obierania ze skórki. Następnie układamy je w naczyniu (najlepiej słoju), przesypując cukrem. Potrzebujemy go około pół kilograma. Naczynie odstawiamy na około 5 dni, codziennie lekko mieszamy słojem. Powstały po tym czasie syrop zlewamy do słoiczków i pasteryzujemy około 15 minut. Niepasteryzowany sok możemy przechowywać w lodówce maksymalnie 3 dni. Pyszny sok z pigwy jest doskonałym dodatkiem do herbaty. Można go spożywać profilaktycznie w okresie zwiększonej zachorowalności na różnego typu przeziębienia. Świetnie sprawdza się jako naturalny, domowy lek na kaszel i ból gardła. Możemy dodatkowo osłodzić go miodem: zyska więcej właściwości odżywczych! Latem sok możemy wykorzystywać do sporządzania zimnych, orzeźwiających napojów, na przykład z dodatkiem wody z odrobiną cytryny. Doskonale smakuje także jako dekoracja do deserów, w tym lodów, budyniu czy nawet ciast.

Przepis na konfiturę i dżem z pigwy

Konfiturę i dżem z pigwy przygotowuje się nieco inaczej. Do przygotowania konfitury z pigwy potrzebujemy 1-1,5 kilograma owoców, których miąższ kroimy w kosteczkę i wrzucamy do wrzątku, gotujemy do miękkości, czyli około pól godziny. Całość smażymy na patelni z dodatkiem kilograma cukru, możemy dodać również szczyptę cynamonu do smaku. Konfitura powinna być ciemna, o konsystencji rzadszego musu. Do przygotowana dżemu z pigwy potrzebujemy pół kilo owoców pigwy i około szklanki cukru. Miąższ kroimy w kosteczkę i gotujemy z dodatkiem pół szklanki wody i soku z jednej dużej cytryny. Gdy całość zacznie się gotować: wsypujemy cukier i dalej gotujemy aż dżem otrzyma konsystencję aksamitnego, gęstego musu. Ma on wtedy lekko złoty kolor. Przekładamy dżem do słoiczków i również pasteryzujemy. Konfitura i dżem z pigwy doskonale nadają się do smarowania pieczywa, w tym tostów ale i naleśników. Rewelacyjnie smakują jako dodatek do deserów ale przede wszystkim wykorzystywane są do herbaty, działają podobnie jak plasterek cytryny ale z ich zawartością napój dostarcza jeszcze więcej składników odżywczych.

Dżem z pigwy

Przepis na nalewkę z pigwy

Aby przygotować smaczną pigwówkę (nalewkę z pigwy) potrzebujemy oczywiście owoców, spirytusu oraz cukru. Kilogram owoców obieramy, kroimy i zasypujemy kilogramem cukru. Po około 2 tygodniach zlewamy syrop i mieszamy do z litrem spirytusu lub mieszanką wódki i spirytusu po pół litra każdego płynu. Możemy smak wzbogacić również o odrobinę miodu czy cynamonu. Butelki odstawiamy na około 2 miesiące. Po tym czasie nalewka z pigwy jest gotowa. Pijemy ją profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym oraz w profilaktyce i leczeniu problemów trawiennych.

Inne przepisy z pigwą w roli głównej

Ciasto z pigwą
Myjemy owoce (4-5 sztuk), wydrążamy gniazda nasienne, owoce kroimy na półksiężyce, przekładamy do garnka, zasypujemy cukrem (1-2 łyżki), zalewamy wodą i gotujemy, aż zmiękną. Odsączamy, studzimy i zajmujemy się ciastem. Masło (pól kostki) ucieramy z cukrem (pół szklanki) i cukrem wanilinowym, powoli dodajemy po jednym jajku (razem dajemy dwa), cały czas ucierając. Przesiewamy mąkę (1,5 szklanki) i dodajemy do niej odrobinę proszku do pieczenia. Mieszamy mąkę z masą z jajkami, powoli dolewamy mleko (pół szklanki). Ciasto przekładamy na blaszkę wysmarowaną tłuszczem, na cieście układamy plasterki pigwy. Ciasto pieczemy 40 minut w temperaturze 180 stopni. Gotowe ciasto posypujemy cukrem pudrem.

Galaretka z pigwy
Pigwa jest owocem zawierającym dużo pektyn, czyli substancji żelujących. Z powodzeniem przygotujemy więc z pigwy smaczną i zdrową galaretkę. Potrzebujemy kilograma pigwy, wody oraz pół szklanki cukru na każdą szklankę soku pigwowego. Pigwę przekładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości, następnie przecedzamy. Syrop pigwowy mieszamy z cukrem w proporcjach 1 do 1 i gotujemy około 2 godzin. Gotowa galaretkę możemy przełożyć do miseczek i poczekać aż ostygnie lub do słoiczków na później. Co ciekawe, galaretka z pigwy jest czerwona, ponieważ miąższ pod wpływem gotowania ciemnieje.

Placki z pigwy
Pigwa doskonale nadaje się do przygotowania pysznych i zdrowych placuszków. Potarte owoce pigwy mieszamy z odrobina miodu lub cukru, dodajemy płatki owsiane i jedno jako, masę wykładamy na rozgrzane masło w postaci małych placuszków, smażymy je na złoto z obu stron. Placuszki doskonale smakują na ciepło polane gęstym jogurtem lub udekorowane bitą śmietaną.

Sałatka z grillowaną pigwą
Owoce pigwy (2-3 sztuki) kroimy i grillujemy na patelni, przekładamy wystudzone do miski, dodajemy sałatę (ulubiony gatunek), ser żółty lub pleśniowy, sałatkę skrapiamy octem balsamicznym lub przygotowujemy sos winegret. Unikajmy sosów majonezowych oraz jogurtowych. Posypujemy ją dwiema garściami pokrojonych orzechów włoskich lub pestek słonecznika. Sałatka jest doskonałym daniem bankietowym, można ją jeść samą lub z pieczywem, np. tostami pszennymi lub bagietką.

Polędwiczka wieprzowa z pigwą
Poniżej smaczna propozycja na wykwintne danie obiadowe z pigwą. Polędwiczkę wieprzową kroimy na plastry około 2 centymetrowe, doprawiamy solą i pieprzem, smażymy na oliwie, na tym samym tłuszczu smażymy pigwę i cebulkę, dokładamy z powrotem polędwiczkę i smażymy jeszcze kilka minut, następnie patelnię zalewamy białym winem, najlepiej wermutem. Doprowadzamy wszystko do wrzenia, odparowujemy sos. Wlewamy pół szklanki bulionu, dusimy danie, aż powstanie sos: sam delikatnie się zagęści. Całość doprawiamy do smaku. Polędwiczkę podajemy z ziemniakami lub ryżem.

Poza tym, pigwę można wykorzystywać w kuchni również na inne sposoby. Ze względu na zawartość pektyn może być ona dodawana jako dodatek do innych przetworów owocowych, które nie zawierają takiej ilości tego składnika żelującego. Poza tym, pigwa używana jest jako składnik wielu ciast, na przykład w połączeniu z jabłkiem czy gruszką. Doskonale wzbogaci smak tradycyjnej szarlotki lub lekkiej tarty owocowej.

Kosmetyki z pigwą

Można zastosować ją również w trosce o urodę urodę, na przykład przygotowując z niej domowej roboty kosmetyki o zbawiennym wpływie na cerę. Pigwa wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne, łagodzi zmiany skórne, doskonale odżywia i nawilża cerę. Z jej wykorzystaniem warto przygotować zdrową maseczkę oraz odżywczy tonik do twarzy.

Maseczki z pigwą
Osoby posiadające suchą, naczynkową oraz zniszczoną cerę powinny zastosować maseczkę z pigwy i cytryny. Wystarczy 2 łyżki soku z pigwy wymieszać z sokiem z cytryny oraz dodać łyżkę mielonej glinki. Maskę nakładamy na twarz i czekamy aż zaschnie, następnie zmywamy letnią wodą. Taka maseczka doskonale odżywia, oczyszcza ale i uszczelnia naczynka, przez co pozbędziemy się nieestetycznych „pajączków”. Z kolei posiadaczki cery tłustej oraz ze skłonnościami do trądziku powinny przyrządzić maseczkę z łyżki soku z pigwy oraz łyżki octu, najlepiej sprawdzi się ocet jabłkowy. Dodatkowo to maseczki należy dołożyć łyżkę miodu. Tak przygotowaną papkę trzymamy na twarzy do 20 minut. Taka maseczka rewelacyjnie oczyszcza i zasusza zmiany trądzikowe.

Tonik z pigwą
Do oczyszczania twarzy warto przygotować przeciwzmarszczkowy tonik z pigwą. Umyte owoce, pokrojone na kawałki zalewamy alkoholem, najlepiej wódką i zostawiamy na 2 tygodnie w szklanym słoiczku. Następnie odcedzamy tonik i dodajemy wodę: 1 część roztworu na 3 części wody. Tak przygotowanym tonikiem przemywamy twarz po zmyciu makijażu.

Komentarze