Płaskostopie poprzeczne - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Płaskostopie poprzeczneTrudno sobie wyobrazić, jak ciężką pracę w ciągu dnia wykonują, mięśnie, więzadła i ścięgna stóp, umożliwiają one poruszanie się i unoszą znaczne obciążenie. Płaskostopie poprzeczne, to stan, w którym obniżeniu ulegają II i III głowa śródstopia, co jest typowe dla tego typu płaskostopia, na wspomnianych kościach tworzą się zgrubienia, a łuk poprzeczny pozostaje niewidoczny.

W warunkach prawidłowych stopa podpiera się na I i V kości śródstopia oraz na pięcie, a łuk poprzeczny jest położony, jest pomiędzy głowami kości klinowatych i kości śródstopia, oraz kością sześcienną. Wspomniane ułożenie tych struktur pozwala na prawidłową amortyzację podczas chodzenia, stabilne podparcie w trakcie stania i zachowanie właściwej postawy ciała. Jakie są przyczyny płaskostopia poprzecznego, jakie daje ono objawy i jak sobie z nim radzić?

Płaskostopie poprzeczne - przyczyny

Płaskostopie poprzeczne ma częściej przyczyny nabyte niż wrodzone. Wiele osób, nie jest świadomych, tego, że cierpią na płaskostopie poprzeczne. Najbardziej narażeni są ludzie cierpiący na nadwagę lub otyłość, nadmierna masa ciała zwiększa obciążenie, osłabiając struktury stopy. Płaskostopie poprzeczne najczęściej przydarza się kobietom noszącym buty na wysokim obcasie z wąskim noskiem, zagrażają im również haluksy, czyli paluchy koślawe, będące deformacją stopy, często współwystępującą z płaskostopiem poprzecznym. Rozwojowi schorzenia, sprzyjają również zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Zdarza się, że płaskostopie poprzeczne jest następstwem urazu.

Przyczyny wrodzone są związane z osłabieniem funkcji więzadeł, mięśni i torebek stawowych. Opisując płaskostopie poprzeczne, nie sposób nie wspomnieć o metatarsalgii Mortona, czyli o nerwiaku międzyśródstopnym, który przebiega wzdłuż nerwu podeszwowego. Nerwiak Mortona, powstaje z powodu nierównomiernego powtarzającego się ucisku, prowadząc do zgrubień pomiędzy trzecim a czwartym palcem stopy. Metatarsalgia Mortona, bardzo często występuje wraz z płaskostopiem poprzecznym. Ucisk wywołuje stan zapalny, następnie powstaje guz.

Jakie są objawy płaskostopia poprzecznego?

Płaskostopie poprzeczne można wykryć na stosunkowo wczesnym etapie, jakim jest pojawienie się odcisków na skórze położonej nad I i III kością śródstopia. Później do odcisków dołącza ból, który może powodować znaczny dyskomfort w trakcie poruszania się. Najbardziej dokuczliwe zdają się być stany zapalne w okolicy stawów śródstopno-paliczkowych. Poważną konsekwencją płaskostopia poprzecznego są złamania, które lokalizują się zwykle w I i III kości śródstopia. Pacjenci szukają pomocy lekarskiej na różnym etapie zaawansowania objawów. Oczywiście im wcześniej zostanie wdrożona odpowiednia pomoc lekarska, tym większe szanse na zahamowanie postępu choroby.

Jak leczy się płaskostopie poprzeczne?

W leczeniu płaskostopia poprzecznego można powziąć strategię zwalczania objawów, albo leczenia przyczyn choroby. W zwalczaniu dolegliwości pomaga usunięcie odcisków i regularne ćwiczenia, odbywające się pod okiem fizjoterapeuty. Zwykle zaleca się ćwiczenia, polegające na podnoszeniu stopami, woreczków wypełnionych piaskiem lub grochem. Zamiast woreczka można podnosić także wąskie przedmioty, takie jak: ołówki i długopisy. Fizjoterapeuci polecają także chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp po wyznaczonej linii. Te ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni stóp. Innym sposobem leczenia jest noszenie wkładek ortopedycznych, zazwyczaj są dobierane indywidualnie przez specjalistę. Czasami używa się również elastyczne plastry, którymi okleja się staw skokowy. Jeżeli przyczyną płaskostopia poprzecznego jest przykurcz ścięgna Achillesa, można zastosować ortezę, albo ćwiczenia niwelujące przykurcz. Zabiegi chirurgiczne są wykonywane, po to, aby usunąć haluksy, albo zoperować kości stopy, tak aby przywrócone zostało jej prawidłowe wysklepienie.

Operacje płaskostopia poprzecznego

Jeżeli zawiodą metody leczenia zachowawczego, można przeprowadzić operację. W czasie jednego zabiegu można skorygować nie tylko płaskostopie poprzeczne, ale i paluch koślawy, czyli haluks. Celem zabiegu, jest wyrównanie nacisków w szczytowej części stopy, przywrócenie kontaktu I głowy kości śródstopia z podłożem, co odciąża inne kości i zapobiega tworzeniu się odcisków. Jeżeli I kość śródstopia okaże się zbyt krótka inne (środkowe) kości śródstopia, mogą zostać skrócone. Do procedur skracających kości śródstopia, należą:

  • osteotomia Weila - zabieg przeprowadza się, na otwarto;
  • osteotomia DMMO - ( z ang. distal metatarsal metaphyseal osteotomy) - to przezskórny zabieg o małej inwazyjności. Zabieg polega na wykonaniu cięcia o wielkości 2 do 3 mm i wprowadzeniu specjalnego frezu, a później przecięciu kości. Dzięki tak niewielkiemu cięciu, blizny na skórze pozostają prawie niewidoczne. Rzecz jasna, miejsce przecięcia kości nie jest przypadkowe, kąt musi być odpowiednio dobrany, tak aby po zrośnięciu się nacisk na kości był równomiernie rozłożony. Osteotomia DMMO, oszczędza stawy palców, nie uszkadzając ich w żaden sposób i zachowuje długość pomiędzy poszczególnymi palcami.

Sprawdź więcej informacji na temat operacji płaskostopia poprzecznego pod adresem: https://www.operacjestopy.pl/choroby-stopy/leczenie-plaskostopie-poprzeczne-metatarsalgia/

Od osteotomii należy odstąpić w niektórych przypadkach zwichnięcia stawu śródstopno-paliczkowego, aby nie ryzykować niewłaściwego zrośnięcia się kości. Podstawową zaletą tej operacji, jest to, że pacjent jest zdolny do chodu już po dwóch dniach od zabiegu. Musi jednak nosić specjalny but ortopedyczny, po to, by odciążyć stopę. U niektórych pacjentów, może pojawić się lekka opuchlizna, która nie jest powodem do niepokoju. Po około sześciu tygodniach można powrócić do noszenia zwyczajnego obuwia. W trakcie jednego zabiegu mogą być korygowane obie stopy.

Komentarze