Podróż z kotem - jak przygotować do niej pupila?

Podróż z kotemPodróżowanie z kotem bywa trudne. Co więcej, nie każdego pupila powinno się zabierać ze sobą np. na wakacje czy w inną podróż, jeżeli nie jest to konieczne. Kociaki często źle znoszą jazdę samochodem, pociągiem czy autobusem, i jeżeli dotyczy to naszego mruczka, lepiej oszczędzić mu stresu. W przypadku, gdy nie mamy wyjścia i po prostu musimy zabrać kota ze sobą lub też zwierzę dobrze czuje się podczas jazdy, warto wiedzieć, jak go przygotować do trasy.

Jak zadbać o bezpieczeństwo i spokojną podróż z kotem?

Przygotowując się do wyjazdu z kotem, trzeba zadbać przede wszystkim o dobry transporter. Jeżeli nasz kot jest spokojny, w samochodzie można wypuścić go na fotele, jednak w komunikacji miejskiej zwierzę musi przebywać w zamknięciu. W trakcie długiej jazdy transporter warto przypiąć pasem do siedzenia, aby zminimalizować wstrząsy. Przed wyjazdem warto również postępować według poniższych wskazówek:

  • ostatni posiłek najlepiej podać kotu na ok. 3 godziny przed wyjazdem, aby uniknąć wymiotów,
  • wnętrze transportera warto wyłożyć ochronnym podkładem, na wypadek, gdyby zwierzę zwymiotowało lub wypróżniło się,
  • podróż powinna odbywać się przy zamkniętych oknach, aby zminimalizować hałas,
  • w przypadku długiej podróży dobrze jest robić przerwy, aby przewietrzyć samochód i napoić kota,
  • trzeba uważać na to, aby nie zostawić kota w otwartym transporterze, gdy drzwi samochodu będą otwarte,
  • po zakończonej podróży warto poświęcić mruczkowi sporo uwagi i dać mu jakiś smakołyk w nagrodę.

Jak uspokoić kota przed i w trakcie podróży?

Jeszcze przed wsadzeniem kota do transportera opiekun zwierzęcia powinien zadbać o odpowiednią atmosferę. Świetnie nadają się do tego kocie feromony do kontaktu Feliway, które pozwolą uspokoić kota przed podróżą. Feliway to analogi kocich feromonów, pomagające mruczkowi dostosować się do aktualnych warunków. Uspokojenie kota przed podróżą ułatwi włożenie zwierzęcia do transportera, który warto spryskać feromonami Feliway w sprayu.

Zastosowanie feromonów powinno pomóc w zwalczaniu stresu u kota. Mimo tego zwierzę w dalszym ciągu może nie być zadowolone z podróży w transporterze. Jeżeli kot bywa spokojny podczas jazdy, w samochodzie można go wypuścić; być może będzie miał ochotę wyglądać przez okno lub ułoży się do spania na fotelu samochodowym. Trzeba jednak pamiętać o zabraniu ze sobą przenośnej kuwety, do której mruczek będzie mógł się załatwić w razie potrzeby. Gorzej rzecz wygląda podczas podróży autobusem lub pociągiem. Wtedy mamy do dyspozycji tylko transporter, dlatego w miarę możliwości lepiej unikać długich podróży z kotem. Czasem zdarzy się, że nasz pupil głośno okazuje swoje niezadowolenie, co może przeszkadzać w podróży innym pasażerom. Należy wtedy przykryć transporter specjalnym pokrowcem, który nieco wyciszy odgłosy otoczenia i odetnie kota od drażniących bodźców. Warto również włożyć do transportera ulubioną zabawkę zwierzęcia lub przysmak. Koty mogą dobrze reagować także na głos i dotyk opiekuna, dlatego podczas podróży dobrze jest mówić do mruczka i głaskać go, zwiększając poczucie bezpieczeństwa.

Komentarze