Popękane naczynka, czyli problem nie tylko estetyczny

Popękane naczynkaPopękane naczynka, czyli problem nie tylko estetyczny. Informacje i porady nt. popękanych naczynek.

Czym są popękane naczynka krwionośne?

Pękające naczynka krwionośne (teleangiektazje) potocznie zwane "pajączkami", czy pod naukową nazwą wenektazje, jak by ich nie nazwać są to poszerzone naczynia krwionośne uwidocznione pod naskórkiem jako czerwone żyłki przyjmujące różny wygląd.

Naczynka na twarzy pojawiają się na policzkach, skrzydełkach nosa, natomiast na nogach (przybierają szary, niebieski kolor) występują w okolicy przyśrodkowej kostki, łydki, okolicy podkolanowej czy na udach.

W zależności od wyglądu, wyróżnia się następujące rodzaje naczynek:

  • liniowe - drobne, pojedyncze, nie łączące się ze sobą,
  • pajączkowate - rozchodzą się promieniście od centralnego, najszerszego naczynia,
  • guzkowe - punktowe rozszerzenia naczyń, nierównomiernie rozsiane,
  • siatkowate - grube, łączące się ze sobą,
  • groniaste,
  • miotełkowate.

Problem pękających naczynek dotyczy kobiet jak i mężczyzn ponieważ bez względu na płeć dotyczy on osób z nieprawidłowością kurczenia się tych naczyń. Naczynia krwionośne rozkurczają się często i mocno a kurczą powoli, słabo bądź w ogóle, ponieważ ich ściany pozbawione są elastyczności nie wytrzymują ciśnienia przepływającej krwi i pękają, dając znać o zaistniałej sytuacji początkowo rumieniem utrzymującym się długo później poszerzonymi, przebijającymi naczyniami przez naskórek.

Jakie czynniki mają wpływ na pękanie naczynek?

Na pękanie naczynek ma wpływ wiele czynników:

  • czynniki genetyczne, jeśli w twojej rodzinie, ktoś ma cerę naczyniową lub żylaki - jesteś bardziej narażony na ich występowanie u siebie,
  • rodzaj wykonywanej pracy, jeśli za długo stoisz lub siedzisz możesz mieć problemy z żylakami,
  • zły sposób odżywiana, jedzenie zbyt gorących, ostrych potraf powodujących nagłe ciśnienie krwi,
  • temperatura, bardzo wysoka jak i niska temperatura może powodować pękanie naczynek,
  • przyjmowane leki,
  • otyłość,
  • ciąża.

Jak pielęgnować skórę naczyniową?

Skóra naczyniowa to bardzo często skóra wrażliwa występująca u osób o jasnej karnacji typie urody słowiańskiej. Takie osoby powinny unikać kosmetyków na bazie alkoholu, o silnych zapachach, wszelkiego rodzaju mydeł, które dodatkowo wysuszają skórę. Zalecane są kosmetyki naturalne, raczej bez zapachowe, przeznaczone do cery wrażliwej o działaniu nawilżającym. Dobrze sprawdzają się kosmetyki hipoalergiczne do mycia twarzy zamiast toniku używamy mleczka.

Jednym z czynników mających wpływ na powstanie naczynek jest temperatura, dlatego osoby szczególnie narażone powinny unikać słońca, wysokich temperatur a także mrozu i wiatru. Znamy jednak nasz klimat i aby normalnie w nim funkcjonować i nie narażać naszej skóry na dodatkowe uszkodzenia, na mróz stosujmy kremy tłuste zabezpieczające skórę, za to na upały i słońce używajmy kremów z filtrem im większa ekspozycja na słońce i jego intensywność tym większy filtr UV powinien być zawarty w kremie.

Pielęgnując cerę naczynkową nie możemy stosować peelingów mechanicznych, maseczek rozgrzewających, czy zasychających na twarzy. Musimy unikać sauny, wszelkiego rodzaju oczyszczających parówek czy długich kąpieli w gorącej wodzie. Polecane za to jest przemywanie twarzy letnią wodą, stosowanie peelingów enzymatycznych, które rozpuszczają martwy naskórek nie wymagając tarcia.

Pielęgnować skórę trzeba nie tylko od zewnątrz, trzeba ja wzmacniać od środka. Zapytaj w aptece o produkty przeznaczone dla cery naczyniowej pamiętaj, że powinny zawierać witaminę C, wapno, rutynę, ekstrakt z kasztanowca i wyciąg z miłorzębu japońskiego. Możesz też zapytać dermatologa o polecany kompleks witamin- można je kupić bez recepty.

Natura również podsyła nam witaminy - wprowadź do diety więcej witaminy C (papryka, cytrusy, pietruszka), spowoduje ona większą elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Krzem zawarty w skrzypie polnym podnosi wytrzymałość naczyń można go spożywać w formie herbaty.
Osoby o cerze naczynkowej powinny pozbyć się wszelkiego rodzaju nałogów, palenie papierosów a raczej zawarta w nich nikotyna powoduje osłabienie naczyń krwionośnych i niszczy witaminę C. Powinno się również unikać, picia alkoholu, kawy, mocnej herbaty, napojów energetycznych a więc wszelkich substancji mających wpływ na ciśnienie krwi.

Niedoskonałości skóry tuszujemy podkładem, jeżeli są miejscowe zmiany, tuszujemy je korektorem, te w sztyfcie i kredce ukryją pojedyncze rozszerzone naczynka. Korektor w pędzelku ukryje przebarwienia lub punktowe niedoskonałości.
Do rozszerzonych naczynek stosujemy korektor w kolorze zielonym - idealnie przykrywa naczynka i blizny. Rozległe niedoskonałości skóry i ujednolicenie kolorytu wykonujemy przy użyciu podkładu

Sposoby usuwania naczynek?

Obecnie możemy wyróżnić dwa sposoby usuwania naczynek. Po pierwsze są to specjalistyczne kremy, które pielęgnują wrażliwą skórę, zmniejsza zaczerwienienia skóry od razu po nałożeniu, ponieważ większość z nich ma naturalny zielony barwnik, który optycznie zmniejsza zaczerwienienia, obowiązkowo posiadają filtry UV. Kremy poprawiaj a kondycję skóry, zmniejszają zaczerwienienia, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz nawilżają, jednak nie pozwalają się definitywnie pozbyć problemu jeśli utrzymuje się on długotrwale.

Drugimi sposobem pozbycia się popękanych naczyń krwionośnych jest użycie lasera. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii urządzeń laserowych możemy ostatecznie, bezboleśnie pozbyć się problemu pękających naczynek. Laser niszczy popękane naczynka i powoduje ich całkowite wchłonięcie. Promienie lasera są pochłaniane przez barwnik hemoglobiny, co pozwala dotrzeć do naczynek położonych na różnych głębokościach. Po zabiegu może powstać czasem obrzęk i niewielkie strupki, ale skóra wraca do normalności po około tyg. Nie wszyscy mogą korzystać z tego zabiegu-

Jakie osoby są wykluczone?

  • będące w ciąży,
  • przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość, przeciwtrądzikowych oraz antybiotyków,
  • mające zaburzenia krzepliwości krwi,
  • spożywające alkohol do 24h przed zabiegiem,
  • mające cukrzycę,
  • cierpiące na padaczkę,
  • posiadające opaleniznę (do miesiąca czasu),
  • mające łuszczycę w aktywnej fazie,
  • mające skłonność do powstawania bliznowców.

Najlepiej usuwać popękane naczynka w sprawdzonym salonie kosmetycznym u osoby posiadającej doświadczenie w tej dziedzinie, ponieważ większe doświadczenie powoduje sprawniejsze i dokładniejsze wykonywanie zabiegu. Leczenie metoda laserową może wymagać jednorazowej wizyty w salonie lub kilku, wszystko zależy jakie to są uszkodzenia. Najłatwiej usunąć te umieszczone płytko widocznie zaraz pod pierwszą warstwą skóry. Natomiast te usytuowane głębiej wymagają kilku zabiegów w odstępach jednego miesiąca (trzeba pamiętać, że w tym czasie nie można się opalać).

Usunięcie popękanych naczynek laserem posiada wiele zalet:

  • doskonały efekt oraz duża skuteczność metody,
  • niedługi czas rekonwalescencji,
  • skóra pozbawiona pajączków i rumieńców,
  • metoda nie wymaga hospitalizacji.

Zaczerwienienia skóry są problemem estetycznym wielu osób mogących powodować kompleksy a w skrajnych przypadkach izolacje społeczną. Pękające naczynka alarmują nas również, że musimy coś zmienić: styl życia, sposób odżywiania, porzucenie nałogów. Połączenie nowoczesnych technologio laserowych i przykładanie większej uwagi do zdrowego stylu życia gwarantuje pozbycie się problemu pękających naczynek oraz spowolnienie go w przyszłości.

Zobacz kombajny kosmetyczne i wielofunkcyjne urządzenia medyczne na: https://medikapoland.pl/pl/4-kombajny-kosmetyczne-premium.

Komentarze

Cynthia
Laser moim zdaniem nie ma sobie równych i tu zgadzam się z autorką. Przynajmniej jak ja wyłożyłam kasę na zabieg quadrostarem to zafundowałam sobie bardzo opłacalną inwestycję i faktycznie naczynka mi się pozamykały zgodnie z obietnicami.
Daga
Lepsza jest liposomalna witamina C, np. Ascolip. Lepiej się wchłania (98%), ma większą dawkę i wykazuje o niebo efektywniejsze działanie zwężając i uszczelniając naczynia krwionośne.
Katarzyna
Jak to się mówi zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć i potem wydawać spore pieniądze. Polecam przyjmować rutinoscorbin, on wzmacnia naczynka.