Poznaj rodzaje soczewek kontaktowych! Wybierz świadomie

Rodzaje soczewek kontaktowychSoczewki kontaktowe to coraz częściej wybierany sposób korekcji wzroku. Cenione przede wszystkim za komfort noszenia, a także wygląd. Dostępne w wielu rodzajach, różnią się nie tylko kolorem, ale również materiałem, z jakiego są wytworzone lub długością terminu użytkowania. Jakie rodzaje soczewek kontaktowych można wyróżnić? Przedstawiany podział według czterech istotnych kryteriów.

Materiał

W zależności od materiału, z którego są wykonane soczewki, można podzielić je na twarde i miękkie. Pierwszy rodzaj doskonale sprawdzi się w korygowaniu trwałych wad wzroku, jednak ze względu na sztywny materiał wymaga szczególnej pielęgnacji. Natomiast soczewki miękkie wykonane są z elastycznego hydrożelu. Dzięki temu dokładnie dopasowują się do gałki ocznej. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które sporadycznie korzystają z takiej korekcji wzroku, o ile jest to zgodne z zaleceniami lekarza. Soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe to również rodzaje soczewek kontaktowych miękkich.

Typ noszenia

W zależności od zaleceń lekarza i własnych preferencji możemy wybrać soczewki, które należy wymieniać codziennie lub tylko raz w roku. Jakie rodzaje soczewek kontaktowych wyróżniamy?

 • Soczewki jednodniowe - to jednorazowy produkt, który jest codziennie wymieniany na nowy. Dzięki temu nie wymaga zakupu dodatkowych płynów do pielęgnacji. Co więcej, soczewki jednodniowe to komfortowe rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo i sterylność dla oka.
 • Soczewki dwutygodniowe - to nieco tańsza alternatywa soczewek jednorazowych. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanego terminu ich użycia. Po dwóch tygodniach od otwarcia blistra należy wymienić je na nową parę.
 • Soczewki miesięczne - to najbardziej uniwersalny i praktyczny rodzaj. Są twardsze od soczewek jednodniowych, ale zapewniają wyższą jakość pola widzenia. Decydując się na soczewki miesięczne, należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie higieny i dokładną dezynfekcję szkieł.
 • Soczewki kwartalne - jedną parę można nosić nawet 3 miesiące. To najczęściej wykorzystywany rodzaj do korekcji krótko i dalekowzroczności. Również wymagają pielęgnacji specjalnym płynem do soczewek.
 • Soczewki roczne - ten rodzaj soczewek podlega wymianie dopiero po upływie roku, a więc jest to najbardziej ekonomiczna opcja. Ze względu na tak długi okres użytkowania warunkiem koniecznym jest zachowanie higieny i regularna dezynfekcja.

Czas noszenia

Wybierając soczewki, należy zwrócić uwagę na czas ich użytkowania. W zależności od typu szkieł możemy nosić je tylko przez kilka godzin lub też przez kilka dni, nawet do miesiąca. Wyróżniamy trzy rodzaje soczewek kontaktowych według częstotliwości noszenia.

 1. Soczewki dzienne są przeznaczone do użytkowania od 6 do 24 godzin w ciągu doby. Po tym czasie należy je zdjąć i oczyścić płynem.
 2. Soczewki elastyczne można nosić nawet kilka dni bez przerwy. Zaleca się jednak, by ich użytkowanie nie przekraczało tygodnia.
 3. Najdłuższy czas noszenia szkieł kontaktowych to jeden miesiąc. Takie rozwiązanie zapewniają soczewki ciągłe. Jednak ich użytkowanie zalecane tylko w wyjątkowych przypadkach.

Zastosowanie

Najważniejszym aspektem soczewek jest ich funkcja. Mogą korygować wadę wzroku, działać leczniczo na wszelkie uszkodzenia fizyczne oka lub tylko podkreślać kolor tęczówki. Jakie rodzaje soczewek kontaktowych wyróżniamy ze względu na ich zastosowanie?

 • Soczewki korekcyjne sferyczne - korygują dalekowzroczność lub krótkowzroczność.
 • Soczewki korekcyjne toryczne - służą do korekcji astygmatyzmu.
 • Soczewki korekcyjne multifocalne - korygują wadę starczowzroczności
 • Soczewki korekcyjne multifocalno-toryczne - jednocześnie korygują astygmatyzm i starczowzroczność.
 • Soczewki lecznicze - wykorzystywane jako opatrunek lub nośnik leków w przypadku urazów gałki ocznej.
 • Soczewki kolorowe - mogą podkreślić kolor tęczówki lub zmienić go diametralnie. To opcja zarówno dla osób, które potrzebują korekcji wzroku, jak i dla tych, którzy nie mają wady.

Należy pamiętać, że wybór soczewek jest zależny od rekomendacji lekarskiej. Po przeprowadzeniu badania wzroku, specjalista dobierze odpowiedni rodzaj soczewek kontaktowych, który skoryguje wadę. W większość przypadków istnieje możliwość wyboru pomiędzy soczewkami według własnej preferencji, jednak decyzję warto skonsultować z lekarzem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach, podziale i typach soczewek kontaktowych przed ich zakupem, odwiedź stronę: https://optiland.pl/jaki-rodzaj-soczewek-wybrac.

Komentarze