Rak trzustki, czyli niezwykle niebezpieczny nowotwór złośliwy - co warto o nim wiedzieć?

Rak trzustkiW dzisiejszych czasach na świecie diagnozuje się coraz to więcej przypadków raka trzustki, który to zalicza się do bardzo niebezpiecznych i trudnych do wyleczenia nowotworów złośliwych. Co zatem warto wiedzieć na temat tej choroby? Jakie są jej główne objawy? Co może mieć wpływ na rozwój tego nowotworu? Na czym polega leczenie raka trzustki?

Czynniki ryzyka i objawy raka trzustki - podstawowe informacje

Do osób, które są bardziej narażone na wystąpienie raka trzustki możemy zaliczyć seniorów w przedziale wiekowym od 60 do 80 lat czy też mieszkańców regionów uprzemysłowionych i zanieczyszczonych. Ponadto warto dodać, że nowotwór ten częściej atakuje mężczyzn. Zwiększone ryzyko zachorowania na raka trzustki dotyczy także tych osób, które chorują na cukrzycę, przewlekłe zapalenie trzustki bądź też osób borykających się z problemem niedokwaśności soku żołądkowego. Należy również podkreślić, że ryzyko zachorowania na raka trzustki jest o wiele wyższe u osób, które nałogowo palą papierosy. Do rozwoju tej choroby może dojść także z powodu nadmiernej ilości w diecie takich składników jak: czerwone mięso, węglowodany czy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Objawy raka trzustki uzależnione są od jego wielkości czy też stadium rozwoju. Do określania stopnia zaawansowania klinicznego raka trzustki wykorzystuje się specjalną klasyfikację TNM. W wielu przypadkach w początkowym stadium rozwoju choroba ta nie daje żadnych objawów. W późniejszych etapach do typowych objawów zalicza się bóle brzucha, utratę masy ciała, nudności, wymioty, żółtaczkę czy wodobrzusze.

Sposoby leczenia raka trzustki - co warto wiedzieć na ten temat?

Nowotwór trzustki to choroba trudna do wyleczenia. Tak naprawdę szansą na wyleczenie raka trzustki jest tylko i wyłącznie operacja i to ta, która przeprowadzona jest we wczesnym etapie zaawansowania nowotworu. Leczeniem uzupełniającym jest natomiast radioterapia i chemioterapia. Warto także podkreślić, że jeżeli do rozpoznania raka trzustki dojdzie zbyt późno w tak zwanym stadium nieoperacyjnym to rokowania dla danego pacjenta są naprawdę bardzo złe. U osób, których rozwój nowotworu nie pozwala na przeprowadzenie radykalnych zabiegów operacyjnych (tak zwanych resekcji leczących) w celu poprawy jakości życia i złagodzenia uciążliwych objawów stosuje się resekcje łagodzące (zabiegi paliatywne). Jeżeli zaś chodzi o wspomniane metody wspomagające leczenie raka trzustki to lekarze w zależności od stopnia zaawansowania klinicznego raka trzustki mogą zlecić radioterapię śródoperacyjną, chemioterapię jednolewkową, chemioterapię skojarzoną bądź chemioterapię i radioterapie w połączeniu. Radioterapie śródoperacyjną stosuje się w przypadku nowotworów nieoperacyjnych oraz po przeprowadzeniu resekcji paliatywnej, z chemioterapii pacjenci mogą korzystać niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, zaś chemioterapia w połączeniu z radioterapią zalecana jest w przypadku pacjentów z rakiem nieresekcyjnym.

Więcej informacji pod adresem: https://onkolmed.pl/jak-objawia-sie-zlosliwy-nowotwor-trzustki.

Komentarze