Rozmaryn - przyprawa, właściwości, zastosowanie

RozmarynTa krzewinka znana i ceniona jest w Polsce od dawna. Rozmaryn lekarski do dziś cieszy się w naszym kraju dużym uznaniem. Nie bez powodu. Ta roślina to z jednej strony ciekawa przyprawa, z drugiej - roślina o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Co warto wiedzieć o rozmarynie?

Choć rozmaryn jest tak popularny w Polsce, w istocie pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Szczególnie często można się z nim spotkać na terenie Hiszpanii oraz Włoch, znany i ceniony jest też w Grecji oraz we Francji. Jako przyprawa wykorzystywane są liście tej rośliny. To w nich znajdują się olejki lotne oraz garbniki i inne substancje niezwykle cenne dla ludzkiego zdrowia. Jako przyprawa rozmaryn może przynieść wiele korzyści. Wiadomo, że dzięki niemu sprawniej przebiega proces trawienia, a układ pokarmowy pozyskuje cenne wsparcie. Rozmaryn lekarski ma jednocześnie bardzo dobry wpływ na układ nerwowy.

Właściwości rozmarynu

Rozmaryn doskonale rozgrzewa, dlatego często używany jest jako środek leczniczy przy przeziębieniu i grypie. Jego liście doskonale wpływają na prace układu pokarmowego, regulują przemianę materii oraz wspomagają trawienie. Rozmaryn działa również przeciwdepresyjnie, łagodzi bóle głowy, w tym uporczywe migreny oraz poprawia pamięć i koncentrację uwagi. Jeśli dodamy rozmaryn do wody, w której zażywamy kąpieli, zadziała ona na nas pobudzająco. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Rozmaryn zawiera także witaminę A oraz C. Rozmaryn wykazuje również działanie antynowotworowe, podnosi odporność organizmu.

Zastosowanie rozmarynu - rozmaryn w kuchni

Te lecznicze właściwości rozmarynu znane były już w czasach starożytnych, z ich powodu jest też ceniony do dziś. Współcześnie rozmaryn odgrywa coraz ważniejszą rolę jako przyprawa. Jego liście (świeże lub suszone) mogą poprawić smak wielu dań. Aromatyczne, o nieco gorzkim smaku, mogą okazać się ciekawym dodatkiem do zup, ziemniaków oraz dań z makaronu. Rewelacyjnie komponuje się z daniami z drobiu oraz mięsem królika. Rozmaryn wzbogaca smak wielu warzyw, w tym szpinaku, pomidorów, soczewicy ale i potraw z jajek. Rozmaryn dodaje się także do zup oraz sosów. Co ciekawe, używa się go także do deserów. Doskonale czuje się w towarzystwie jabłka, gruszki, śliwek czy pomarańczy. Dzięki niemu można też poprawić smak dań rybnych oraz sałatek.

Szczególnie popularną przyprawą stał się rozmaryn lekarski w kuchni hiszpańskiej, włoskiej oraz francuskiej. Spotkać się z nim można także w licznych daniach typowych dla kuchni bałkańskiej. Niejeden ciekawy przepis na dania z rożna zaleca skorzystanie z tej niezwykłej rośliny jako przyprawy, a doprawione w ten sposób mięso staje się nie tylko zdrowsze, ale i smaczniejsze.

Co interesujące, w kuchni wykorzystać można nie tylko aromatyczne listki rozmarynu ale i jego łodygę. Jest długa i mocna, pozwala nam to na wykorzystywanie jej do nadziewania szaszłyków, zarówno mięsnych, jak i warzywnych. Nadaje ona gotowej potrawie ciekawy smak. Rozmaryn z powodzeniem można mrozić, co pozwoli nam na cieszenie się jego smakiem i aromatem zawsze wtedy, gdy będziemy mieć na to ochotę. Mrozimy całe gałązki, a później delikatnie zdejmujemy potrzebne nam listki.

Uprawa rozmarynu

Aromatyczny rozmaryn można uprawiać we własnym domu. Hodowla nie wymaga wiele wysiłku. Najlepiej uprawiać go w doniczce, w miejscu dobrze nasłonecznionym, chroniąc jednocześnie przed zimnem i wiatrem. W cieplejsze dni z powodzeniem możemy wystawiać doniczkę z rozmarynem na słońce, aby korzystał z naturalnego światła. Możemy go również zasadzić w doniczce na zewnątrz ale pamiętajmy, by chronić go przed wiatrem i odpowiednio osłaniać. Do sadzenia rozmarynu wybierajmy dobrze przepuszczalną glebę, roślinę trzeba bowiem obficiej podlewać latem. Ziemia powinna być lekka. Każdej wiosny niezbędne jest przesadzenie rozmarynu ale pamiętajmy, by odzyskać jak najwięcej starej ziemi oraz wybierać doniczkę o podobnym kształcie, ewentualnie nieco większą, jeśli chcemy aby zioło się rozrosło.

Inne zastosowania rozmarynu

Rozmaryn - poza kuchnią - znajduje zastosowanie także w wielu innych dziedzinach życia, w tym w kosmetyce. Dodaje się go do produktów działających przeciwzmarszczkowo: rozmaryn odmładza, wygładza zmarszczki oraz uelastycznia skórę. jest składnikiem wielu kremów i balsamów dla kobiet, które marzą o pięknej skórze i młodym wyglądzie. Działa również antycellulitowo. Płukanie włosów w wodzie z dodatkiem rozmarynu lub używanie szamponów z jego zawartością poprawia kondycję włosów: są one mocniejsze, bardziej lśniące oraz odporniejsze na urazy mechaniczne i wypadanie.

Rozmaryn, dzięki swojemu aromatowi, z powodzeniem sprawdza się jako składnik wielu kosmetyków zapachowych, w tym wód toaletowych, perfum, mydeł czy balsamów do ciała. Ponadto, liście rozmarynu używane są do produkcji środków antyseptycznych. Zioło ma także inne zastosowanie: rzucone w płomienie, na przykład w ognisko, pozwala na skuteczne i naturalne odstraszanie owadów, w tym uporczywych komarów.

Komentarze