Smalec z gęsi - właściwości i zastosowanie. Jak go zrobić?

Gęsi smalecSmalec kojarzy się nam z kalorycznym tłuszczem, którego do smażenia używały nasze babcie. Co ciekawe, dzisiaj smalec… wraca do łask! Okazuje się, że jako tłuszcz jest zdrowy i zaleca się stosowanie go do smażenia, gdyż zawiera cenne kwasy tłuszczowe. Prawdziwym hitem staje się smalec gęsi, użytkowany w kuchni ale nie tylko! Warto poznać właściwości i możliwości zastosowanie gęsiego smalcu i cieszyć się jego zaletami każdego dnia!

Smalec gęsi - co to takiego?

Gęsi smalec to zdrowy tłuszcz zwierzęcy, sadełkowy, pozyskiwany z wytopienia się tłuszczu gęsi. Wraz ze wzrostem popularności gęsiny (nie tylko w kuchni wielkopolskiej i na Kaszubach), wzrasta również popularność gęsiego tłuszczu. Ze względu na swoje zalety i właściwości, znajduje się on szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i poza nią, głównie w pielęgnacji skóry. Co ciekawe, posiada też liczne właściwości zdrowotne, dzięki czemu użytkowany jest w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia wielu chorób.

Gęsi smalec - skarbnica witamin i minerałów

Choć powszechnie uważa się, że smalec jest tłuszczem niezdrowym i wysokokalorycznym, o gęsim smalcu raczej nie możemy tego powiedzieć: to tłuszcz kaloryczny ale i bardzo zdrowy. Zawiera wiele witamin, mikro- oraz makroelementów. Smalec z tłuszczu gęsiego zawiera witaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminę E. Poza tym, cechuje się wysoka zawartością cynku, żelaza, magnezu, fosforu oraz potasu. Zawiera też zdrowy jednonienasycony kwas oleinowy oraz egzogenne aminokwasy, które musimy dostarczać wraz z pożywieniem, gdyż nasz organizm nie potrafi wytworzyć ich samodzielnie.

Zastosowanie w kuchni

Podstawowym zastosowaniem gęsiego smalcu jest wykorzystywanie go w kuchni. Jako tłuszcz używany jest do przygotowywania dań głównie z drobiu, w tym gęsiny i kaczyny ale także wieprzowiny. Z uwagi na wysoką temperaturę dymienia, z powodzeniem może być używany do smażenia i pieczenia ale można dodawać go również do dań warzywnych, w tym zapiekanek. Rewelacyjnie sprawdza się też na zimno, np. do smarowania pieczywa, zarówno sam, jak i z dodatkiem cebulki, jabłka czy majeranku.

Właściwości zdrowotne smalcu gęsiego

Poza kulinarnym wykorzystaniem gęsiego smalcu, warto wykorzystywać jego właściwości także w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia chorób.

Na przeziębienie i zapalenie oskrzeli

Gęsi smalec jest doskonałym, naturalnym lekiem na przeziębienia, zwłaszcza uporczywy kaszel i katar. Wystarczy podgrzać mleko z gęsim smalcem, osłodzić je miodem i wypić ciepły napój przed snem. Ma on właściwości rozgrzewające, skutecznie leczy katar i kaszel oraz pomaga w zbijaniu gorączki. Picie takiego napoju 3 razy dziennie skutecznie wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli. Ponadto, w celu złagodzenia objawów kaszlu, poleca się smarowanie ciepłym, czystym gęsim smalcem klatki piersiowej: zabieg rozgrzewa oraz ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, wspomagając spokojny sen.

Na bóle kostno-stawowe

Gęsi tłuszcz doskonale nadaje się do łagodzenia dolegliwości kostno-stawowych. Stosowany zewnętrznie, w postaci okładów doskonale łagodzi bóle reumatyczne oraz przyczynia się do zmniejszenia obrzęków. Smalec możemy także stosować jako maść, najlepiej, gdy jest lekko ciepły.

Na rany i oparzenia

Smalec gęsi z powodzeniem wykorzystywać można jako okład na rany, w tym miejsca po oparzeniach. Łagodzi ból, zmniejsza opuchliznę oraz przyczynia się do szybszego gojenia się ran i oparzeń.

Na cholesterol

Na zdolność obniżania poziomu cholesterolu przez gęsi smalec nie ma jednoznacznych wyników badań. możemy jednak znaleźć informacje, że stosowanie tego tłuszczu może poprawić wyniki badań, w tym poziomu cholesterolu, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia prawdopodobieństwa zmian miażdżycowych. Faktem jest jednak to, że smalec gęsi jest zdrowszym tłuszczem, w porównaniu z innymi tłuszczami pochodzenia zwierzęcego, w tym ze smalcem wieprzowym czy masłem. Posiada wiele cennych kwasów tłuszczowych, w tym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów nasyconych.

Gęsi smalec w kosmetyce i pielęgnacji

Smalec z gęsi doskonale nadaje się do stosowania jako… naturalny kosmetyk. Zawartość witamin oraz minerałów sprawia, że fantastycznie radzi sobie z problemami, którym nie mogą podołać drogeryjne kremy i maści apteczne.

Na zmarszczki

Może dla wielu wydać się to dziwne, aczkolwiek gęsi smalec polecany jest jako naturalny środek na zmarszczki. Stosowany powinien być w postaci maseczki w proporcji z olejem nagietkowym. Miksturę nakładamy na twarz w postaci maseczki: rewelacyjnie natłuszcza, nawilża oraz regeneruje skórę.

Na problemy skórne

Okazuje się, że smalec z gęsi doskonale radzi sobie również z wszelkimi problemami skórnymi, w tym z przesuszoną skórą oraz owrzodzeniami. Skórę można stosować samym smalcem (koniecznie bez żadnych dodatków, nawet soli!) lub dodawać go do stosowanego na co dzień kremu. Smalec doskonale sprawdza się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra jest nadmiernie przesuszona poprzez działanie zimna i mrozu.

Jak pozyskać gęsi smalec?

Gęsi smalec z powodzeniem można kupić ale oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby wyprodukować go samodzielnie poprzez wytopienie smalcu z gęsiego tłuszczu. A jego skąd wziąć? Najprostszą drogą jest zakupienie gęsiny i odkrojenie z mięsa gęsi fragmentów z tłuszczem oraz przełożenie ich do dużego garnka. Dodajemy tam kila łyżek wody, która oczywiście w trakcie gotowania odparuje. Tłuszcz gęsi podgrzewamy, mieszamy i wytapiamy. Gdy smalec zrobi się płynny, możemy dodać do niego odrobinę startej cebulki, jabłka, a do smaku także przypraw: soli, pieprzu oraz majeranku, który doskonale komponuje się z gęsiną. Po wystudzeniu smalec przekładamy do słoików i przechowujemy w lodówce.

Jak widać, nie taki smalec straszny, a wręcz przeciwnie… jaki zdrowy! Smalec z gęsiego tłuszczu z pewnością zasługuje na uznanie i dzięki swoim licznym zaletom doskonale sprawdza się jako składnik w kuchni, naturalny lek oraz kosmetyk.

Komentarze