Suplementacja witaminy K2 MK7 - kiedy jest wskazana?

Witamina K2 MK7Czy wiesz, że istnieje witamina, której odpowiedni poziom w organizmie może zapobiec osteoporozie, chorobom serca i miażdżycy? Mowa o witaminie K2 MK7 – niepozornej, ale potężnej substancji, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Sprawdź, czy jej nie potrzebujesz!

 

Witamina K2 MK7 - co to jest?

Większość z nas zna witaminę K jako składnik niezbędny w procesie krzepnięcie krwi. I słusznie. Została ona odkryta w 1929 roku przez duńskiego biochemika – Henrika Dama.

Niewiele osób jednak wie, że w naturze witamina K występuje w dwóch postaciach: K1 (fitochinon) i K2 (menachinon). Przy czym K2 nie jest jedną substancją – to tak naprawdę zespół związków nazywanych menachinonami, składających się z różnych podtypów MK. Najważniejszym dla naszego organizmu przedstawicielem jest podtyp MK-7.

Naturalna witamina K2 produkowana jest m.in. w jelicie grubym człowieka przez odpowiednią florę bakteryjną, jednak wytwarzana jest w niewielkich ilościach. Aby zapewnić sobie optymalny poziom tej substancji w organizmie, warto rozważyć suplementację. Najlepsza pod względem przyswajalności witamina K2 MK7 dostępna jest w preparatach mitochondrialnych, które można kupić m.in. na Mito-Pharma.pl.

Witamina K2 MK7 - jaką odgrywa  rolę w organizmie?

Uważasz, że to witamina D3 odpowiada za prawidłowy rozwój i zdrowie układu kostnego? Liczne badania wykazały, że rola witaminy K2 nie tylko jest równorzędna z rolą witaminy D w utrzymaniu właściwego stanu kośćca, ale także wzmacnia jej działanie i podnosi jej przyswajalność.

Witamina K2 aktywuje białko osteokalcyny, które transportuje wapń do kości i zębów. Przy niedoborze witaminy K2 osteoklacyna jest nieaktywna, a to doprowadza do tego, że wapń, zamiast przenikać do kości, osadza się w tętnicach. Taki długotrwały stan może doprowadzić do miażdżycy i osteoporozy,  a także chorób serca.

Oprócz tego witamina K2 wzmacnia kości, wpływa na ich gęstość i mineralizację. Przyczynia się również do szybszej regeneracji kości po urazach. To nie wszystko. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. W jaki sposób? Przede wszystkim dba o prawidłową krzepliwość krwi i  zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru oraz innych schorzeń.

Kiedy wskazana jest suplementacja?

Od 2007 roku witaminę K podaje się noworodkom w ciągu pierwszych sześciu godzin po urodzeniu. Dlaczego? Przede wszystkim ma to na celu zapobiec rzadkiej, ale groźnej chorobie nazywanej niegdyś "chorobą krwotoczną noworodków". Lekarze zalecają, aby witaminę K podawać profilaktycznie do około 3. miesiąca życia.

Oczywiście równie ważne jest, by w późniejszych miesiącach i latach dziecko otrzymywało odpowiednią dawkę tej substancji. W okresie dojrzewania kości szybko rosną, wzmacniają się, a wreszcie osiągają maksymalną masę kostną.

Suplementacja jest także wskazana u osób stosujących antybiotykoterapię, cierpiących na schorzenia jelit i wątroby, a także u pacjentów z chorobą serca lub będących po udarze.

Ponadto witamina K2 jest sprzymierzeńcem zdrowia u osób starszych. Z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia osteoporozy, miażdżycy czy chorób cywilizacyjnych. O odpowiednią podaż powinny zadbać szczególnie kobiety po menopauzie. Ze względu na obniżenie się poziomu hormonów płciowych, są one bardziej narażone na osteoporozę.

O czym pamiętać przy suplementacji?

Pamiętaj, że przed suplementacją jakichkolwiek witamin należy skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to szczególnie osób z różnymi chorobami – trzeba poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, aby uniknąć wystąpienia niepożądanej interakcji.

Komentarze