Węgiel aktywny z bambusa - właściwości, zastosowanie, cena
Węgiel aktywny wykazuje silne właściwości oczyszczające. Absorbuje on z powierzchni skóry oraz włosów toksyny, zanieczyszczenia, a także różnego rodzaju drobnoustroje, pozostawiając ją idealnie czystą, odświeżoną i zregenerowaną. Jego dobroczynne lecznicze i pielęgnacyjne działanie znano i wykorzystywano już w czasach starożytnych. Obecnie węgiel aktywny wraca do łask i podbija świat kosmetyków naturalnych.
Węgiel znajdziemy w:
- maseczkach do twarzy,
- peelingach,
- pastach do zębów,
- innych naturalnych kosmetykach.
Węgiel aktywny bambusowy to kosmetyk o wyjątkowo cennych właściwościach. Jest on również ekologiczny, ponieważ wytwarza się go z bambusa, który jest rośliną bardzo szybko rosnącą, o niezwykle małych wymaganiach uprawowych, a jego plantacje nie szkodzą środowisku naturalnemu.
Jak działa węgiel aktywny z bambusa?
Węgiel aktywny z bambusa stosowano w Azji już tysiące lat temu. Preparat ten otrzymuje się z łodyg bambusa w procesie ich spalania w bardzo wysokiej temperaturze (powyżej 1000 stopni).
Warto wybierać węgiel pozyskiwany z bambusa pochodzącego z ekologicznych plantacji, na których nie stosuje się żadnych chemicznych środków ochrony roślin. Bambus po spaleniu jest rozdrabniany, w wyniku czego powstaje drobny czarny proszek, czyli po prostu węgiel aktywny bambusowy.
Preparat ten ma bardzo dużą powierzchnię absorbującą - wynosi ona aż 200 m²/g. Dzięki temu bardzo skutecznie i szybko pochłania wszelkie toksyny, zanieczyszczenia, pył smogowy osadzający się na skórze, nadmiar sebum i inne szkodliwe substancje.
Właściwości aktywnego węgla bambusowego
Choć działanie węgla aktywnego jest bardzo intensywne, to jest to preparat w pełni bezpieczny dla skóry i nie ma przeciwwskazań do jego stosowania.
Bambusowy węgiel aktywny wykazuje następujące właściwości:
- absorbuje nadmiar łoju ze skóry,
- pochłania toksyny,
- dogłębnie oczyszcza skórę i zamyka pory,
- działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo,
- reguluje pracę gruczołów łojowych, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia przetłuszczania się skóry i włosów,
- wspomaga usuwanie martwego zrogowaciałego naskórka,
- wyrównuje koloryt cery,
- pomaga zwalczać łupież,
- nadaje włosom objętość i lekkość,
- wspomaga gojenie się drobnych ran,
- łagodzi wysypki na tle alergicznym oraz ukąszenia owadów,
- poprawia mikrokrążenie w skórze,
- pozytywnie wpływa na procesy metaboliczne w komórkach,
- wspomaga ujędrnianie i uelastycznianie skóry,
- redukuje rozstępy, cellulit i blizny,
- usuwa nieświeży oddech,
- wpływa korzystnie na zdrowie całej jamy ustnej - zarówno zębów, jak i dziąseł oraz śluzówki.
Zastosowanie bambusowego węgla aktywnego
Węgiel to kosmetyk o bardzo intensywnym działaniu, który możemy zastosować w postaci naturalnych samodzielnie zrobionych kosmetyków takich jak:
1. Maseczka na twarz
Węgiel bambusowy możemy połączyć z wodą mineralną do uzyskania gęstej papki i nałożyć na twarz. Taka naturalna maseczka przeciwtrądzikowa, odmładzająca lub regenerująca i odświeżająca naskórek będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli dodamy do niej kilka kropli olejku eterycznego (lawendowy, rozmarynowy, z drzewa herbacianego), hydrolatu ziołowego lub kwiatowego, żelu aloesowego, żelu hialuronowego, miodu naturalnego, naparu z pokrzywy lub kwiatów lawendy, lub oleju ze słodkich migdałów czy arganowego.
Dodatkowy składnik maseczki dobierzmy do typu naszej cery. Jeśli jest ona sucha lub alergiczna, wówczas sięgnijmy po oleje, a jeżeli nadmiernie się przetłuszcza, to najlepiej sprawdzą się napary ziołowe i olejki eteryczne.
2. Pasta do zębów
Bambusowy węgiel aktywny to świetna naturalna pasta do zębów w proszku. Możemy go stosować solo, nabierając odrobinę na mokrą szczoteczkę do zębów lub zrobić własną ekologiczną pastę. Ekologiczna pasta do zębów własnej roboty powinna się składać z dwóch łyżek oleju kokosowego zimno tłoczonego, małej łyżeczki sody oczyszczonej, łyżeczki węgla aktywnego i kilku kropli olejku eterycznego (najlepiej sprawdzi się miętowy lub z drzewa herbacianego). Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy i wkładamy do niewielkiego słoiczka.
3. Szampon do włosów lub naturalny peeling do skóry głowy
Węgiel aktywny to świetny i bardzo skuteczny naturalny szampon do włosów. Można go stosować zarówno w formie suchego szamponu, jak i nam mokro.
Szampon do mycia włosów przygotujemy, mieszając 2-3 łyżki węgla aktywnego ze zwykłą wodą. Taką pastą dokładnie masujemy skórę głowy. Wcieramy ją również we włosy. Węgiel nie tylko usunie nadmiar sebum, odświeży włosy, nada im miękkości i puszystości, ale również zadziała jak naturalny peeling do skóry głowy. Dzięki niemu poprawi się mikrokrążenie, a cebulki włosowe będą pracować lepiej, co spowoduje porost nowych włosów.
Węgiel aktywny wspomaga także leczenie łupieżu oraz niweluje swędzenie skóry głowy. Można go także zmieszać z dowolnym naturalnym olejem roślinnym i wetrzeć w skórę głowy na 30 minut przed myciem włosów.
Cena węgla aktywnego z bambusa
Za 50 gramów węgla bambusowego zapłacimy około 20 złotych. Biorąc jednak pod uwagę to, że jego optymalne stężenie w naturalnych kosmetykach to około 20%, jest on bardzo wydajny i z pewnością starczy nam na długo. Odpowiednio przechowywany (w suchym miejscu) nie traci swoich właściwości przez wiele lat. Z powodzeniem więc można zakupić na zapas kilka opakowań, jeśli znajdziemy preparat w promocji.
Komentarze