Włókniak - twardy, miękki, piersiowy. Usuwanie włókniaków

Włókniak na skórzeWłókniak (Fibroma) to narośl często mylona z pieprzykiem. W rzeczywistości jest to niegroźny nowotwór tkanki łącznej, który nie przybiera formy złośliwej i w którym nie tworzą się komórki nowotworowe. Z medycznego punktu widzenia nie ma konieczności pozbywania się włókniaków, jednak ze względów estetycznych włókniaki są jedną z najczęściej usuwanych zmian skórnych.

Włókniak to niezłośliwy, niezagrażający zdrowiu nowotwór, który występuje w dwóch odmianach:

  1. włókniak miękki,
  2. włókniak twardy.
  • Włókniak miękki najczęściej jest wrodzoną zmianą, choć może się pojawić na skutek burzy hormonalnej np. podczas ciąży, porodu lub menopauzy, w trakcie lub po chorobie Recklinghausena. Włókniak miękki może się pojawić również u osób starszych, u których wraz z wiekiem, skóra jest odwodniona i mniej elastyczna, a więc bardziej narażona na uszkodzenia. Włókniak miękki jest to guzek o rozmiarach od 1 mm do nawet kilkudziesięciu milimetrów, najczęściej jest przytwierdzony do powierzchni skóry wąską tkanką przypominającą nitkę lub jest odstającą zmianą wyrastającą bezpośrednio ze skóry o podłużnym lub okrągłym kształcie, miękką w dotyku. Cechą charakterystyczną włókniaka miękkiego jest elastyczna struktura (przy delikatnym ucisku robi się płaski, a potem powraca do dawnego kształtu). Włókniak miękki jest najczęściej w kolorze skóry lub beżowym. Zmiana ta u większości pacjentów występuje w koloniach od kilku do nawet kilkudziesięciu koło siebie. Do miejsc najczęściej atakowanych przez włókniaka miękkiego należą pachy, pachwiny, piersi, szyja, powieki.
  • Włókniak twardy to zmiana nabyta również o charakterze niezłośliwym, która pojawia się na skórze u osób w każdym przedziale wiekowym. Do najczęściej spotykanych przyczyn występowania włókniaka twardego należą uszkodzenia skóry (urazy mechaniczne, ukąszenia, nadmierne napięcie skóry podczas ciąży np. na brzuchu i piersiach). Ten rodzaj włókniaka pojawia się w wyniku urazu lub stanu zapalnego skóry. Włókniak twardy ma barwę czerwoną lub brunatną, w dotyku jest twardy i chropowaty, na powierzchni można zaobserwować niejednolitą budowę, która powoduje chropowatość.
  • Włókniak jamy ustnej, najczęściej jest to pojedynczy nowotwór złośliwy występujący na podniebieniu miękkim lub twardym, a także na wewnętrznej części policzków. O ile włókniaki na zewnętrznych partiach skóry nie stanowią żadnego dyskomfortu dla pacjenta poza kwestiami estetycznymi, włókniak jamy ustnej może przeszkadzać w jedzeniu czy nawet oddychaniu. Do najczęściej podawanych przyczyn powstawaniu włókniaków w obrębie jamy ustnej należą urazy mechaniczne np. przegryzienie, zakucie oraz uszkodzenie śluzówki spowodowane częstym piciem wysokoprocentowych napojów alkoholowych i jedzeniem pikantnych potraw.
  • Włókniak piersiowy to oddzielna grupa włókniaków, są to zmiany nowotworowe niezłośliwe występujące na piersiach pod powierzchnią skóry. Ten rodzaj włókniaka jest bardzo często mylony z gruczolakowłókniakiem. Włókniaka piersi można wyczuć pod palcami jako niewielkie grudki, ale tylko lekarz może jednoznacznie zdiagnozować zmianę, czasem konieczne jest wykonanie USG piersi w celu wykluczenia zmian złośliwych.

Usuwanie włókniaków

Włókniak twardy i miękki, choć w żaden sposób nie zagraża zdrowiu i życiu, jak każda zmiana nowotworowa powinien być skonsultowany z lekarzem dermatologiem. Tylko rozpoznanie w gabinecie lekarskim daje pewność, że irytujący wyprysk nie jest inną zmianą skórną np. kurzajką, brodawczakiem lub tłuszczakiem. Ponadto lekarz, widząc zmianę, decyduje o metodzie usunięcia włókniaka, która będzie dla pacjenta najbezpieczniejsza i najbardziej skuteczna. Obecnie usuwanie włókniaków jest jedną z usług oferowanych przez gabinety kosmetyczne i kosmetologiczne. Jednak uwaga - jest to guzek silnie unaczyniony, a więc istnieje ryzyko wystąpienia krwawienia z miejsca, w którym się znajdował. Najbezpieczniej zatem jest poddać się zabiegowi usunięcia włókniaka w gabinecie lekarskim, w którym w razie mocnego krwawienia można liczyć na fachową pomoc i co bardzo ważne sterylne warunki.

Usuwanie włókniaka na NFZ

Większość metod usuwania włókniaków nie jest refundowana przez NFZ, jedyną możliwością usunięcia włókniaka bezpłatnie jest elektrokoagulacja. Niestety po zabiegu mogą pozostać mało estetyczne blizny i trzeba się uzbroić w cierpliwość, gdyż kolejka do dermatologa lub chirurga wynosi od kilku miesięcy do nawet roku w zależności od wielkości miasta i liczby specjalistów.

Najczęściej stosowane metody usuwania włókniaka

Chirurgiczne usuwanie włókniaka jest skuteczną i często zalecaną metodą w przypadku gdy u pacjenta występuje duże skupisko zmian. W przypadku dużych kilkudziesięciu milimetrowych włókniaków konieczne jest założenie szwu na ranę, wówczas przez około 7 dni miejsce po zabiegu należy regularnie dezynfekować i nie wolno go moczyć. Niestety po wycięciu zmian mogą pozostać blizny. Elektrokoagulacja, wspomniana już metoda, którą refunduje NFZ polegająca na wypalaniu impulsem elektrycznym o wysokiej częstotliwości białek budujących tkankę włókniaka. Lekarz zamraża miejsce zabiegu, a jedynym dyskomfortem jest nieprzyjemna woń przypalanej skóry. Choć brzmi to groźnie, zabieg jest bezbolesny i po kilku dniach (kiedy odpadnie strupek) po włókniaku nie ma śladu. Krioterapia jest metodą polegającą na zamrożeniu włókniaka strumieniem ciekłego azotu o temperaturze -140 C. Metoda jest bezpieczna, bezbolesna, można ją stosować u kobiet w ciąży i dzieci. Dużym plusem jest brak blizn i przebarwień po usuniętym włókniaku. Laser frakcyjny (laserowe usuwanie) polega na odparowaniu wody i białka, z którego głównie składa zmiana. Ta metoda jest prawie bezbolesna i nie pozostawia blizn. Istnieje jednak ryzyko, że usunięty laserem frakcyjnym włókniak odrośnie. Ponowne wyrastanie nowotworu w tym samym miejscu to zjawisko najczęściej obserwowane u osób z tendencją do włókniaków.

Domowe sposoby na usunięcie włókniaka

W aptekach dostępne są bez recepty preparaty do usuwania włókniaków. A wśród nich znajdziecie olejki, maści, kremy i spray'e. Działanie większości nich polega na wysuszeniu zmiany, która po kilku dniach lub tygodniach samoczynnie odpada. Należy jednak pamiętać, że włókniak powinien najpierw zostać zdiagnozowany przez lekarza. Tylko stuprocentowa pewność, jakiego typu jest to zmiana - czy nie zagraża zdrowiu i życiu pacjenta podczas usuwania. Tym bardziej że włókniak może zostać pomylony z kurzajką, a ta wymaga leczenia, czy też np. brodawczakiem. Ponadto zdarzają się przypadki, że pozornie niegroźny guzek czy też pieprzyk zawiera komórki nowotworu złośliwego i wymaga specjalistycznego leczenia.

Komentarze