Arbuz - właściwości, kalorie, witaminy. Pestki arbuza
Arbuz jest niezwykłym owocem, który w ponad 90% składa się z wody. Uprawia się go w blisko stu krajach na całym świecie, chociaż największe plony zbierane są w Chinach oraz w Turcji.
Najcięższy, wyhodowany dotąd owoc liczył prawie 120 kilogramów. Arbuz zaskakuje nie tylko orzeźwiającym smakiem, przez co idealnie sprawdza się w upalne dni, ale także szeregiem właściwości zdrowotnych. Co ciekawe, bogactwem składników odżywczych jest nie tylko czerwony miąższ, ale także pestki owocu.
Arbuz znany od starożytności
Badania archeologiczne dowodzą, że arbuz był znany już 5 tysięcy lat temu. Jego ojczyzną jest oczywiście Afryka. Malowidła, na których jest przedstawiony owoc znaleziono w Egipcie na ścianach budowli pochodzących z czasów starożytnych. Wiadomo także, że arbuzy towarzyszyły faraonom w ich ostatniej drodze i były wkładane do grobowców. Do Europy owoce te trafiły około X wieku za sprawą krzyżowców i od tej pory cieszą się niesłabnącą popularnością. Arbuz jest bowiem jednym z najstarszych owoców tropikalnych uprawianych na Starym Kontynencie. W Polsce jest znany od XVII wieku. Ciekawostką jest, że na świecie istnieje ponad 1200 odmian owocu, różniących się kształtem oraz kolorem miąższu.
Uprawa arbuza
Arbuz - owoc czy warzywo?
Arbuz należy do rodziny dyniowatych i ze względu na swoją charakterystykę powinien być zaliczany do warzyw. Z biologicznego punktu widzenia jest z kolei jagodą. Jego słodki smak sprawia jednak, że uważany jest za owoc. Najbardziej popularną odmianą jest arbuz zwyczajny - kawon. To jednoroczna roślina, która do prawidłowego wzrostu potrzebuje wysokich temperatur i dostatecznej ilości wody. Owoce są pokryte twardą, zieloną skórą o rozchodzących się promieniście jaśniejszych pasmach.
Krojenie arbuza
Jakie pierwiastki i związki chemiczne zawiera arbuz?
Solidna porcja arbuza to dawka świetnego specyfiku sprzyjającego zdrowiu i urodzie. Wszystko za sprawą zawartych w nim związków chemicznych, witamin i minerałów. Kawon to przede wszystkim cenne źródło likopenu - substancji przeciwutleniającej, z której słyną pomidory. Można w nim znaleźć także bogactwo beta-karotenu oraz witaminy C. Wysoka zawartość witamin z grupy B sprawia z kolei, że owoc jest przyjazny dla układu nerwowego. W arbuzach można ponadto znaleźć tokoferol oraz witaminę K. Nie brakuje w nim również minerałów. Na szczególną uwagę zasługują wapń, cynk, magnez, żelazo i potas biorące udział w wielu reakcjach chemicznych zachodzących w organizmie. W arbuzach można znaleźć także kwasy organiczne, szczególnie cytrynowy i jabłkowy, które sprawiają, że doskonale gasi pragnienie.
Kalorie, indeks glikemiczny
Co ważne, arbuz jest niskokaloryczny. Szklanka pokrojonego w kostkę owocu to jedynie 50 kalorii. Posiada jednak dość wysoki indeks glikemiczny przyjmujący wartość 75, przez co nie jest zalecany diabetykom oraz osobom przebywającym na diecie. Nie można także zapominać o tym, że arbuz jest odpowiednim składnikiem w diecie kobiet karmiących piersią. Nie tylko wzmaga laktację, ale także dzięki dużej zawartości składników odżywczych przenikających do mleka matki, dostarcza niemowlęciu witamin i minerałów.
Właściwości prozdrowotne arbuza
Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat pokazują, że arbuz znakomicie wspomaga kondycję układu krążenia. Wszystko za sprawą zawartego w nim likopenu czyli przeciwutleniacza, idealnie łagodzącego skutki stresu oksydacyjnego. W artykule opublikowanym na łamach American Journal of Hypertension naukowcy przytaczają rezultaty badań dowodzących, że spożywanie arbuza przez osoby otyłe zmniejsza ciśnienie krwi i warunkuje lepszą kondycję tętnic.
Arbuz przyjazny dla serca, nerek i układu pokarmowego
Na regulację ciśnienia krwi wywiera wpływ także zawarty w owocu potas, który wspomaga usuwanie z organizmu sodu, odpowiedzialnego za nadciśnienie. Warto pamiętać, że owoc zawiera spore ilości magnezu, odpowiedzialne za elastyczność naczyń krwionośnych. Na tym jednak nie koniec, ponieważ owoc obniża też poziom złego cholesterolu we krwi. Zapobiegając odkładaniu się blaszki miażdżycowej, redukuje ryzyko wystąpienia zawału oraz udaru mózgu. Warto także pamiętać o tym, że eksperci z zakresu onkologii udowodnili pozytywny wpływ likopenu w profilaktyce oraz kuracji nowotworów. Szczególnie zalecany jest pacjentom cierpiącym na raka prostaty. Z kolei duża zawartość wody i potasu sprawia, że owoc wykazuje właściwości moczopędne. Jest więc szczególnie zalecany osobom zagrożonym kamicą nerkową. Pomaga także walczyć z nawrotowymi infekcjami pęcherza moczowego. Dzięki obecności błonnika, owoc doskonale reguluje procesy przemiany materii. Wzmaga perystaltykę jelit i jest doskonałą bronią w walce z uporczywymi zaparciami.
Redukcja skutków wysiłku i wspomaganie potencji
Arbuz jest ponadto owocem zalecanym osobom lubiącym wysiłek fizyczny oraz zawodowym sportowcom. Jego sok wspomaga bowiem regenerację mięśni po treningu i zmniejsza dolegliwości bólowe. Za właściwości te odpowiada przede wszystkim aminokwas L-cytrulina, występująca w arbuzach w dość wysokim stężeniu. Wraz z argininą oraz ornityną bierze ona udział w cyklu mocznikowym, którego zadaniem jest neutralizacja toksycznego amoniaku, powodującego uczucie zmęczenia mięśni określane często mianem "zakwasów".
Warto także pamiętać o tym, że substancja ta doskonale wspomaga potencję i podnosi libido. Jest zalecana mężczyznom skarżącym się na problemu z erekcją. L-cytrulina wspomaga bowiem rozluźnienie naczyń krwionośnych, przez co warunkuje lepszy przepływ krwi. Naukowcy z University’s Fruit and Vegetable Improvment Centre w Teksasie sugerują, że spożycie około sześciu plasterków arbuza daje efekt podobny do tego, jaki jest osiągany po zażyciu jednej tabletki viagry.
Lekarstwo na stres, dobrą koncentrację i spokojny sen
Bogactwo witamin z grupy B oraz magnezu powoduje z kolei, że arbuz wykazuje pozytywne działanie na układ nerwowy. Jest szczególnie zalecany osobom, które na co dzień borykają się z sytuacjami stresowymi. Zwiększa także zdolność koncentracji i logicznego myślenia, przez co powinien być włączony do diety uczniów, studentów oraz pracowników umysłowych. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych dowodzą z kolei, że regularne spożywanie arbuza sprzyja wyciszeniu organizmu. Eksperci sugerują, że owoc jest pomocny w walce z bezsennością. Nie tylko ułatwia zasypianie, ale także warunkuje spokojny sen.
Piękny i młody wygląd
Duża zawartość witaminy A sprawia, że arbuz świetnie działa na skórę. Zapewnia jej piękny koloryt i chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Idealnie sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych skóry. Jest też pomocny w walce z zajadami. Wysokie stężenie substancji o właściwościach przeciwutleniających powoduje z kolei, że arbuz redukuje efekty starzenia się cery. Niweluje zmarszczki oraz ujędrnia skórę, dzięki czemu zyskuje ona promienny i młody wygląd. Pomaga także utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Beta-karoten w połączeniu z witaminą C wpływa ponadto pozytywnie na kondycję włosów oraz paznokci. Warto także pamiętać o tym, że owoc jest świetnym składnikiem maseczek. Zawarte w nim witaminy i minerały odżywiają skórę, sprawiając, że staje się bardziej elastyczna i promienna. Sok z arbuza wykazuje również właściwości tonizujące.
Arbuz w kuchni
Bez względu na to, że arbuz to bogactwo składników cennych dla zdrowia, nie można zapominać także o jego walorach smakowych. Owoc doskonale smakuje na surowo - w tej postaci ma także najwięcej witamin i minerałów.
Można go spożywać solo lub dodawać do rozmaitych sałatek - zarówno tych owocowych, jak i warzywnych. Co ciekawe, kawon świetnie komponuje się z serami, szczególnie typu feta. Dodany do kurczaka czy krewetek tworzy z kolei oryginalną, egzotyczną przekąskę idealną na upalne dni.
Sałatka: arbuz, ser feta, ogórek, cebula, mięta
Można z niego przyrządzać także orzeźwiające chłodniki oraz sorbety. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do deserów oraz lodów. W Rosji popularne jest wino przygotowane na bazie arbuza. Warto pamiętać o tym, że gruba skórka arbuza również znajduje zastosowanie w kuchniach świata. Jej cienkie paski gotowane w syropie cukrowym są doskonałym dodatkiem do ciast. Można ją też marynować tak jak pikle i dodawać następnie jako przystawkę do obiadu.
Zdarza się, że masz ochotę na arbuza, ale nie wiesz, czy owoc jest dojrzały w środku? Aby się o tym przekonać nie trzeba go rozkrawać. Wystarczy opukać go z każdej strony. Głuchy dźwięk oznacza bowiem, że miąższ owocu jest gotowy do spożycia.
Pestki arbuza
Amatorzy arbuzów powinni pamiętać, że cennym źródłem substancji odżywczych są także pestki owocu, zaliczane do grona superfoods. To prawdziwe bogactwo białka, tłuszczy wpływających korzystnie na organizm, magnezu, żelaza, witamin z grupy B oraz przeciwutleniaczy.
Pestki arbuza
Dzięki zawartości związków chemicznych pozytywnych dla zdrowia, pestki arbuza obniżają poziom cukru we krwi. Działają też przeciwzapalnie i przeciwbólowo, co powoduje, że są zalecane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka oraz przy problemach ze strony układu pokarmowego, w tym schorzeń pasożytniczych. Sprawdzają się ponadto przy biegunkach. Warto także pamiętać o tym, że wykazują właściwości detoksykujące, przez co świetnie odtruwają organizm i odciążają wątrobę. Ciekawostką jest, że pestki z arbuza działają ochronnie na komórki trzustki i zapobiegają ich obumieraniu, przez co mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu I.
Taniny, saponiny, błonnik rozpuszczalny oraz flawonoidy powodują z kolei obniżenie poziomu cukru we krwi. Dzięki zawartości argininy i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym omega-2, znakomicie wspomagają pracę serca. Z kolei zawartość witamin z grupy B, cynku, magnezu i miedzi usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego. W połączeniu z wysokim stężeniem przeciwutleniaczy nie tylko warunkują młody wygląd, ale także chronią przed chorobami neurodegradacyjnymi. Co ciekawe pestki arbuza można spożywać na surowo. Świetnie też smakują po uprażeniu, stanowiąc zdrową przekąskę. Warto jednak pamiętać o tym, że są dość kaloryczne. W 100 gramach produktu znajduje się aż 557 kalorii.
Komentarze