Babka płesznik - właściwości, działanie, zastosowanie, cena

Babka płesznik - nasionaBabka płesznik to kolejne zioło, które w ostatnim czasie wyjątkowo zyskuje na popularności. Jej działanie jest zbliżone do siemienia lnianego ale jej zastosowanie nie ogranicza się jedynie do regulowania pracy układu pokarmowego.

Babka płesznik stosowana jest także w przypadku problemów ze skórą, chorób układu krwionośnego oraz profilaktyce wielu schorzeń.

Babka płesznik i jej pochodzenie

Babka płesznik zwana jest także pchlicą oraz pchlim nasieniem. To roślina, pochodząca z basenu Morza Śródziemnego ale rośnie również w zachodniej Azji oraz północnych regionach Afryki. Nasiona babki już w starożytności wykorzystywane były jako surowiec leczniczy. Do dzisiejszego dnia niewiele się zmieniło.

Właściwości i zastosowanie babki płesznik

Podstawowa właściwość babki płesznik, czyli wspomaganie pracy układu pokarmowego sprawia, że jest ona porównywana do siemienia lnianego. Równie skutecznie bowiem wspomaga trawienie, zapobiegają zaparciom oraz poprawiają metabolizm.

Zioła na zaparcia

Babka zawiera dużą ilość błonnika oraz zdrowych steroli roślinnych. Stosowana jest również w celu oczyszczania organizmu, wykazuje nawet działanie przeczyszczające. Babka wspomaga proces przesuwania pokarmu w jelitach, przyczyniając się do łatwiejszego wypróżniania. Stosowana jest w przypadku zaparć oraz wrzodów żołądka. Jej działanie obejmuje również wspomaganie tworzenia się dobrej flory bakteryjnej w jelitach, można więc stosować ją w przypadku biegunek. Działa przeciwzapalnie oraz osłonowo na jelita. Doskonale sprawdza się także podczas leczenia hemoroidów. Łagodzi dolegliwości bólowe oraz zmniejsza krwotoki.

Inne działanie babki płesznik

Udowodniono również pozytywne działanie babki płesznik na układ krwionośny oraz pracę serca. Nasiona skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu, minimalizują ryzykom wystąpienia miażdżycy i zawału serca oraz innych schorzeń układu krążenia. Błonnik, zawarty w babce, obniża również poziom cukru we krwi, co jest dobrą wiadomością dla cukrzyków oraz osób, będących na diecie. Babka polecana jest podczas odchudzania, ponieważ skutecznie zmniejsza uczucie głodu, ogranicza wchłanianie tłuszczu oraz przyspiesza przemianę materii.

Jak stosować babkę płesznik?

Surowcem leczniczym są - w przypadku babki płesznik - jej nasiona. Spożywamy je zazwyczaj zalane wodą, kiedy to konsystencją przypominają kleik. Mieszanka sama w sobie nie ma konkretnego smaku (podobnie jak siemię lniane) co z kolei daje nam szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o dodatki. Kleik można bowiem jeść z ulubionymi owocami, na przykład potartym jabłkiem, truskawkami czy wiśniami. Dobrym pomysłem jest dodanie do niego mleka, jogurtu, kefiru oraz bakalii czy otrębów. To sposób na szybkie, zdrowe i smaczne śniadanie. Posiłek taki jest również syty i - jak wiemy z poprzednich akapitów - doskonale wpływa na pracę układu pokarmowego oraz oczyszcza organizm. Dawkowanie kleiku obejmuje do 8 łyżek preparatu 2-3 razy dziennie dla osoby dorosłej oraz nie więcej niż dwie łyżeczki dziennie dla dziecka.

Możliwe jest również przygotowanie naparu z nasion babki płesznik. One z kolei stosowane są w przypadku chorób skóry, w tym łuszczycy czy nawracającego, uporczywego trądziku. Z naparu wykonuje się okłady, które łagodzą zmiany i działają przeciwbólowo oraz przeciwświądowo. Co ciekawe, okłady stosowane są również w przypadku przesuszonej skóry. Wykazują bowiem działanie odżywcze oraz silnie nawilżające.

Gdzie kupić babkę płesznik? Cena babki płesznik

Nasiona babki płesznik z powodzeniem zakupimy w sklepach zielarskich oraz sklepach ze zdrową żywnością. Ma ją w swojej ofercie oraz więcej marketów. Bez trudu zakupimy ją również w sieci. Kilogram nasion kosztuje ok. 25-30 złotych.

Przeciwwskazania do stosowania babki płesznik

Przeciwwskazaniami do stosowania babki płesznik są bóle brzucha o nieustalonej przyczynie oraz niedrożność jelit. Nie zaleca się jej spożywania przed kolonoskopią. W przypadku zażywania leków, należy odczekać około dwóch godzin pomiędzy przyjęciem leku a spożyciem kleiku z nasion babki, aby nie opóźniać momentu wchłonięcia lekarstwa. Babkę płesznik za to z powodzeniem stosować mogą przyszłe mamy. Jest doskonałym lekiem na uporczywe zaparcia oraz wszelkie problemy z trawieniem u kobiet w ciąży.

Komentarze