Co potrafi burak - o właściwościach buraka czerwonego czyli ćwikłowego
Burak czerwony, ćwikłowy - właściwości. Burak to znane i smaczne warzywo, które znajduje szerokie zastosowanie w naszych kuchniach. Istnieje wiele odmian buraków, znane są między innymi buraki czerwone, czyli zwyczajne oraz pastewne.
Pierwszą odmianę - burak czerwony używamy powszechnie, z tych buraków gotujemy bowiem barszcz, trzemy je na tarce jako dodatek do obiadu, pijemy sok z buraków...
Czy jednak tak naprawdę wiemy, jak wiele dobrego zawdzięczamy temu warzywu? Okazuje się bowiem, że burak ma wiele cennych właściwości, które sprawiają, że jest nie tylko smacznym warzywem ale i domowym, naturalnym lekarstwem.
Pan burak zwyczajny - czerwony, ćwikłowy
Burak zwyczajny, czyli czerwona odmiana tego warzywa to najbardziej znany gatunek, który wielu z nas hoduje w swoich ogródkach przydomowych. Zwany jest też burakiem ćwikłowym. Buraki sieje się w ziemi i za niedługi czas pojawiają się zielono-bordowe liście. Wyrwany z ziemi burak kolorem przypomina ziemniaka ale po przekrojeniu widzimy warzywo w kolorze czerwonego wina. Kolor jest nie bez znaczenia, ponieważ burak zwyczajny zawiera antocyjany, związki, które występują również w czerwonym winie i.... wykazuje podobne własności!
Właściwości buraka ćwikłowego
Sok z czerwonych buraków wykazuje właściwości podobne do czerwonego wina: to informacja dla wielu bardzo ciekawa ale prawdziwa, ponieważ buraki - jak wino - wzmacniają odporność organizmu, chronią nas przed infekcjami oraz działają profilaktyczne w przypadku chorób nowotworowych. To nadal nie wszystko. Sok z buraków przyspiesza regenerację skóry, sprawia, że wolniej się ona starzeje, dodaje nam sił, obniża ciśnienie krwi oraz stymuluje pracę układu krwionośnego. Jedzenie buraków polecane jest osobom zagrożonym anemią lub też cierpiącym już na niedokrwistość. Burak to także naturalny środek leczniczy, stosowany w przypadku białaczki: skutecznie stymuluje wzrost poziomu czerwonych krwinek. Burak zawiera cenne przeciwutleniacze. Sok z buraków skutecznie obniża poziom cholesterolu, picie zaleca się więc tym, których wyniki krwi pozostawiają wiele do życzenia. Buraki wykazują dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, w tym na pracę jelit, żołądka ale także skutecznie zwalczają zgagę.
Co ciekawe, buraki polecane są również przyszłym mamom, z uwagi na dużą zawartość kwasu foliowego, tak cennego, zwłaszcza w początkowej fazie ciąży. Jedzenie buraków czy też picie z nich soku wspomaga prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki. Burak ćwikłowy nie zawiera może wiele witamin (poza niewielkimi ilościami witaminy B1 i C) ale bogaty jest w wiele pierwiastków, w tym potas, mangan, wapń, żelazo, sód, cynk, miedź, bor, fluor, kobalt ale także cez. Buraki są niskokaloryczne, więc z powodzeniem mogą je jeść osoby dbające o linię. Hamują apetyt, w tym chęć sięgnięcia po słodycze, przyspieszają przemianę materii oraz wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej. Unikać ich powinno za to cukrzycy: burak ćwikłowy ma wysoki indeks glikemiczny, przez co szybko podnosi poziom cukru we krwi. Polecane są z kolei kobietom w okresie menopauzy, ponieważ doskonale łagodzą przykre objawy wkraczania w okres pokwitania, takie jak uderzenia gorąca, uporczywe migreny, zmiany nastrojów czy skoki ciśnienia. Co ciekawe, burak doskonale pomaga również w przypadku złego samopoczucia po… spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Buraki sprzyjają skutecznej detoksykacji organizmu. Usuwają szkodliwe drobnoustroje oraz kwas moczowy. Znana jest także moc buraka w przypadku depresji, nerwic czy problemów ze snem. Jedzenie buraków poprawia nastrój, działają one uspokajająco oraz wyciszająco.
Gotować burak czy nie gotować?
W związku z tym, że buraki zawierają tak wiele cennych właściwości, pojawia się pytanie: gotować je czy jeść na surowo? Eksperci są zgodni: aby burak dostarczał organizmowi najwięcej dobrego, najlepiej jeść go na surowo, na przykład w postaci surówki czy poprzez wypijanie dziennie jednej szklanki soku z buraków. Doskonale smakuje również pieczony.
Przepisy na dania z burakiem
Burak ćwikłowy stwarza szerokie możliwości zastosowania go w kuchni, dzięki czemu spotykamy go powszechnie na naszych stołach. Buraka jadamy ugotowanego w kawałkach lub potartego do obiadu. Wiele osób ma swój własny przepis na taką surówkę. Można dodać do niej starte jabłko czy paprykę. Inni z buraka robią smaczne przetwory, które można długo przechowywać w spiżarniach. Nie zapominajmy również o smacznych ćwikłach z chrzanem, które doskonale smakują z białą kiełbasą. Poza tym, burak doskonale sprawdza się jako składnik zupy, w tym popularnego barszczu. Rewelacyjnie smakuje zarówno czysty, jak i zabielany śmietaną. Można z nich przygotowywać także zupy kremy. Buraki ciekawie komponują się też w sałatkach, na przykład z dodatkiem jajek czy kukurydzy. Można je z powodzeniem dodawać do placków ziemniaczanych czy ciasta na pasztet.
Sok z buraków - przepis
Warto przygotowywać również zdrowy sok z buraków. Przepis jest dość prosty. Plastry buraków układa się w garnku i zalewa przegotowaną wodą. Dodajemy do nich czosnek, cukier, sól oraz skórkę z chleba. Sok powinien fermentować od 3 do 5 dni w ciemnym miejscu. Po tym czasie przecedzamy go i przelewamy do przygotowanych butelek. Tuż przed podaniem można go doprawić, na przykład dodając cukier, sól lub ulubione zioła.
Komentarze