Czosnek niedźwiedzi - właściwości, zastosowanie. Pesto z czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi zyskał swoją nazwę dzięki niedźwiedziom, które tuż po przebudzeniu z zimowego snu sięgały właśnie po tą niepozorną roślinę, wzmacniając swój organizm po wielomiesięcznym okresie hibernacji.
Właśnie dzięki takiemu zachowaniu niedźwiedzi zaczęto badać właściwości lecznicze czosnku niedźwiedziego. Znany jest on również pod nazwami: Cebula Czarownic oraz Czosnek Cygański.
W Polsce objęty jest częściową ochroną gatunkową. Czosnek niedźwiedzi rośnie w lasach liściastych - preferuje wilgotne i zacienione miejsca, czosnek dorasta do 50 cm. Roślinę dziko rosnącą można spotkać m. in. w Biebrzańskim Parku Narodowym - największym Parku Narodowym w Polsce.
Czosnek występuje w europejskich oraz kaukaskich lasach, hodowany jest też w wielu ogrodach przydomowych jako roślina ozdobna - jest mrozoodporny. Czosnek niedźwiedzi jest niezwykle dekoracyjną rośliną o białych blacho podobnych kwiatostanach i mocnym czosnkowym zapachu - w ogrodach uprawiany jest w pojemnikach lub wysadzany wprost do gleby na przełomie września i października.
Planując nasadzenia w ogrodzie czy na tarasie warto uwzględnić w nich czosnek niedźwiedzi, który idealnie wkomponuje się w otoczenie oraz podkreśli unikalność naszego ogrodu. Roślina może rosnąć w cienistych miejscach pod drzewami lub krzakami. Czosnek potrzebuje żyznego wilgotnego i przepuszczalnego podłoża - cebule posadzone w podmokłym mułowatym gruncie będą narażone na gnicie.
Lecznicze właściwości czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi jako roślina posiadająca niezwykłe właściwości lecznicze znany jest zielarzom i lekarzom - posiada aktywne związki siarki oraz wytwarza silne enzymy, które pomagają w odtruciu organizmu z metali ciężkich oraz ułatwiają pozbycie się toksyn. Dzięki zawartym w nim związkom siarki ma działanie przeciwnowotworowe, antybakteryjne, zapobiega i zwalcza wirusy, jest wskazany w okresie jesienno - zimowym w walce i zapobieganiu infekcjom typowym dla tej pory roku.
Lecznicze właściwości czosnku niedźwiedziego
- zawiera witaminę C,
- posiada właściwości bakteriobójcze,
- obniża ciśnienie krwi,
- korzystnie działa na serce,
- zapobiega nowotworom złośliwym,
- pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci,
- stosowany jest jako środek do zwalczania pasożytów w organizmie,
- posiada właściwości odtruwające organizm,
- wytwarza śluz w oskrzelach oraz oczyszcza drogi oddechowe,
- działa jak naturalny antybiotyk.
Zastosowanie czosnku niedźwiedziego
Na choroby serca
Roślina ta ma zbawienny wpływ na pracę serca i układu naczyń krwionośnych, ponadto obniża cholesterol. Spożywanie potraw z dodatkiem czosnku niedźwiedziego jest wskazane przez osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym, nie zastępuje ona jednak leczenia farmakologicznego.
Na przeziębienie
Czosnek niedźwiedzi wykazuje właściwości podobne do czosnku pospolitego, dlatego też jest polecany dla osób borykających się z długotrwałymi i powracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, a także przy pierwszych objawach przeziębienia i grypy.
Na trawienie i wzdęcia
Omawiana roślina jest polecana na problemy z trawieniem i wzdęciami, którym w naturalny sposób zapobiega. Doskonałym rozwiązaniem na profilaktykę wzdęć jest dodanie odrobiny suszonego czosnku do codziennych potraw. Nie poleca się natomiast stosowania czosnku niedźwiedziego u chorych na wrzody żołądka i Doskonałym rozwiązaniem na profilaktykę wzdęć jest dodanie odrobiny suszonego czosnku do codziennych potraw.
Zastosowanie czosnku w kuchni
Czosnek niedźwiedzi znany i spożywany jest od dawna, jest naturalną nowalijką i pojawia się bardzo wcześnie (w marcu) - jego nadzwyczajne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiony w kuchni i apteczce. Czosnek sprawdza się doskonale w kuchni jako przyprawa i składnik wielu dań, przykłady:
- stosowany jest jako przyprawa do potraw,
- nadaje się do przyrządzania wiosennych zup,
- jest składnikiem sałatek - dodatkiem do kanapek,
- zamarynowany w oliwie podawany jest jako przystawka.
Zastosowanie czosnku w kosmetyce
Znajdująca się w czosnku siarka jest jednym z podstawowych składników białka naturalnie występującego w skórze, włosach i paznokciach, a włączenie czosnku niedźwiedziego do codziennej diety pozwala na utrzymanie ich w dobrej kondycji.
Czosnek niedźwiedzi od kilku lat stał się popularny w Polsce jako dodatek do zup, sałatek i serów, należy jednak kupować zebraną roślinę w sklepie zielarskim lub dobrze zapoznać się z jej budową przed samodzielnymi zbiorami, gdyż każdego roku odnotowuje się zatrucia spowodowane spożyciem roślin trujących, których liście do złudzenia przypominają liście czosnku niedźwiedziego. Do najczęściej mylonych z czosnkiem roślin należą popularne i uwielbiane przez wszystkich konwalie oraz krokusy, które zawierają substancje silnie trujące.
Pesto z czosnku niedźwiedziego
Składniki
- pięć wiązek liści czosnku niedźwiedziego,
- około pół szklanki oliwy z oliwek,
- sól pieprz do smaku.
Dobrze umyte i osuszone liście czosnku niedźwiedziego należy drobno posiekać i dokładnie wymieszać z oliwą i przyprawami. Tak przygotowany sos pesto jest doskonałym dodatkiem do zup, sosów i kanapek, ponadto połączenie właściwości czosnku niedźwiedziego z właściwościami oliwy z oliwek zapewnia przy regularnym stosowaniu gładką i dobrze nawilżoną cerę, piękne twarde paznokcie oraz niebywale zdrowe włosy, a zimą i jesienią wspomaga układ odpornościowy organizmu.
Sadząc, czosnek zapewniamy, sobie jednocześnie niezastąpione źródło witamin oraz zdrową aromatyczną przyprawę, która podkreśli, smak naszych potraw. Uprawiając i spożywając czosnek czerpiemy zdrowie z natury.
Komentarze