Czy joga pomoże na skoliozę?
Skolioza, znana jako boczne krzywienie kręgosłupa, jest przypadłością, która może mieć źródło w budowie układu szkieletowego bądź w nieprawidłowych postawach podczas siedzenia lub stania. Leczenie zwykle jest uzależnione od stopnia zwyrodnienia.
Skolioza - medyczne leczenie
W celu postawienia diagnozy, a także ustalenia dalszych kroków w leczeniu zwyrodnienia, należy koniecznie zasięgnąć porady lekarskiej. Zwykle skoliozę można rozpoznać już po nieprawidłowej postawie, podczas próby stania z wyprostowanymi plecami. Można zauważyć nieregularną linię bioder, jak i również talię, która z jednej strony będzie posiadała mniejsze wcięcie, niż na drugim boku.
Ostatecznie skoliozę potwierdza wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, a także konsultacja lekarska. W zależności od stopnia zaawansowania nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa, a także osoby cierpiącej na skoliozę, ustalane jest leczenie. W początkowych fazach zwykle zalecane są ćwiczenia korekcyjne. Gdy zwyrodnienie zaczyna postępować, możliwe jest dołączenie do celów terapeutycznych, specjalnych gorsetów ortopedycznych. Gdy kręgosłup zaczyna coraz bardziej przypominać literę "S", jego wygięcie zwiększa się do 60 stopni i więcej, wtedy dla pacjenta jedynym ratunkiem jest operacja.
Joga na skoliozę
Wszelkie schorzenia, a także zwyrodnienia dotyczące układu kostnego, wymagają zwiększonej uwagi oraz ostrożności. Wykonując niektóre czynności, podczas których przybieramy nieostrożną pozycję, możemy narazić się na bardzo poważne konsekwencję.
Od pewnego czasu osoby, które zajmują się jogą w sposób profesjonalny, pochylały się nad sytuacja osób cierpiących na skoliozę. W ten sposób, krok po kroku, powstawały kolejne zestawy ćwiczeń, mających na celu zwiększenie komfortu życia, nie zapominających o podstawowym aspekcie, jakim jest bezpieczeństwo uczestnika treningu.
Rehabilitacja skoliozy przy pomocy jogi, jest możliwa i może przynieść zaskakujące efekty. Podstawowym warunkiem przystąpienia do ćwiczeń, jest ścisła konsultacja z osobami, które w temacie leczenia schorzeń kręgosłupa, a także nieprawidłowych postaw, posiadają niebywałe doświadczenie.
Odpowiednie pozycje powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb uczestnika, stopnia zaawansowania schorzenia, a także odczuwanego dyskomfortu z powodu bólu. Idealnie dopasowany harmonogram wykonywanych asan będzie skutkował tym, iż w trakcie konkretnych ćwiczeń, uczestnik treningu, nie będzie odczuwał bólu.
Jedną z pionierek, która postanowiła przy pomocy jogi, zwalczyć własne wady postawy, jest Marcia Monroe. Już od ponad 25 lat autorka warsztatów dla osób walczących ze skoliozą, opracowuje korzystne i skuteczne ćwiczenia mających na celu rehabilitację pacjentów ze schorzeniem. Dzisiaj Marcia Monroe jest nauczycielem Jogi, która uzyskała certyfikat według metody B.K.S. Iyengara ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto zyskała certyfikaty upoważniające jej do nauki jogi metodami Feldenkrais ® oraz Body Mind Centering ®.
Joga bez względu na wiek
Jogę można uprawiać bez względu na wiek. Niestety osoby w wieku dojrzałym, które cierpią na wady kręgosłupa, zaczynają być wykluczane z życia społecznego, a także spychane na margines przez środowiska medyczne. Jedyne co mają im do zaproponowania, to coraz silniejsze środki znieczulające, ewentualnie wyjazdy sanatoryjne, które jednak przypadają raz na kilkanaście miesięcy, a nawet raz na kilka lat.
Dopiero, kiedy skolioza osiąga zaawansowany poziom, proponowana jest operacja. Niestety w polskich realiach, na jakikolwiek zabieg trzeba czekać w długiej kolejce, nie mówiąc już o mnogich powikłaniach, które mogą wystąpić. Często osoby dojrzałe oraz starsze, które nie widzą żadnej pomocy ze strony lekarzy, popadają w bezradność. Jedyne co im pozostaje, to zażywanie dużej ilości środków farmakologicznych, które mogą nieco złagodzić objawy zwyrodnień.
Joga dedykowana jest dla wszystkich osób, bez względu na wiek. Same efekty niejednokrotnie okazują się być zaskakujące nie tylko dla samych uczestników, ale również dla ich prowadzących lekarzy, którzy nie widzieli dla nich żadnej nadziei na polepszeniach ich stanu zdrowia. Dlatego warto spróbować alternatywnych sposobów na walkę ze skoliozą.
Grupowe treningi jogi osób ze skoliozą mają jeszcze jedną ważną cechę - łączą osoby z tym samym problemem. Dlatego wszyscy uczestnicy nie czują się osamotnieni w swoich zdrowotnych przypadłościach, a dodatkowo motywują się wzajemnie we wspólnym dbaniu o własne zdrowie.
Autor: www.jogastyl.pl
Komentarze